Skocz do zawartości

[top cap] poniżej 1g z "Monte Drink"


MarcinN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

niedawno siedząc przed telewizorem wieczorową porą i popijając monte drink wpadłem na pewien pomysł, jak się okazało całkowicie możliwy do wykonania. Chodzi oczywiście o zrobienie top cap'a z czerwonego kapsla/wieczka z buteleczki monte drink. Tak więc przystąpiłem do odpowiedniego wymodelowania tego kawałku plastiku:

 

 

 

 

gallery_101599_975_154075.jpg

 

 

 

 

 

1.Wyciąłem z kapsla środek wzdłuż żółtej przerywanej linii, wystarczą do tego zwykłe nożyczki.

 

 

gallery_101599_975_438833.jpg

 

 

 

2. Następnie zrobiłem dziurkę za pomocą gwoździa i młotka, najlepiej jest to zrobić od strony zewnętrznej kapsla, gdyż fabrycznie znajduje się tam mały rowek(zaznaczony żółtą strzałką), co bardzo ułatwia precyzyjne wbicie gwoździa dokładnie na samym środku kapsla. Datę przydatności do spożycia można bez problemu zetrzeć palcem.

 

 

gallery_101599_975_76227.jpg

 

 

 

3. Potem należy z wyczuciem rozszerzać zrobiony otwór okrężnymi ruchami gwoździa do momentu, aż będziemy w stanie przecisnąć przez niego śrubę top cap'a. Z kapslem warto obchodzić się delikatnie przy tej operacji, gdyż łatwo go zgnieść/rozciągnąć.

 

4. Gdy powyższe czynności zostaną wykonane można delikatnie przejechać pilnikiem nierówne boki nowego top cap'a, aby nadać mu lepszy wygląd.

 

 

 

 

 

Waga wyskalowana co 1g, na której położony był top cap, wskazała wartość 0g, czyli można po prostu wnioskować, że top cap waży poniżej 1g.

 

 

 

 

gallery_101599_975_423286.jpg

 

 

 

 

gallery_101599_975_334565.jpg

 

 

 

 

Efekt końcowy:

 

 

 

 

gallery_101599_975_311831.jpg

 

 

 

 

gallery_101599_975_307684.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Przypominam, że ten top cap, to tak naprawdę bardziej zaślepka rury sterowej i najpierw należy kasować luz sterów, nałożyć mostek, skręcić normalny metalowy top cap, skręcić mostek i dopiero gdy wszystko ładnie się trzyma, wykręcić metalowy top cap i podmienić go na ten plastikowy.

 

 

 

 

Pozdrower.

 

MarcinN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siekierą byś to równiej wyciął. Załóż ten kawałek plastiku na wiertarkę zamiast wiertła i przystaw na chwilę do papieru ściernego żeby mieć z tego okrąg, a nie unikalne dzieło przedszkolaka. Zamień śrubę na plastikową, bo po co metalowa, ciężka przecież. A najlepiej przyklej to jakimś klejem skoro i tak pełni funkcję zaślepki. A skoro nie pełni żadnej funkcji - to po prostu nie montuj topcap'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście obecna estetyka tego top cap'a nie przeszkadza, szczególnie biorąc pod uwagę że był to kompletny spontan i wykonanie zajęło mi zaledwie moment.

Inspiracja przyszła ze spojrzenia na buteleczkę i dojścia do wniosku "czy przypadkiem średnica tego kapsla nie jest podobna do 1 i 1/8 cala?", a także przypomnienia sobie podobnych projektów z forum LB (top cap z opakowania po płytach cd itp.).

@hudy, najwyraźniej masz problem ze zrozumieniem co to znaczy lightbike...

Edytowane przez MarcinN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szansy w przypadku odpowiednio mocno przykręconego mostka.

W takim razie mało rzeczy widziałeś jeszcze.

 

Co do top capa to wolę przemilczeć ;) popracował bym nad kwestią wizualną, nie wiem czemu ale jeszcze nie spotkałem light bike'a który by mi się podobał, rower musi też wyglądać, a nie przedstawiać sobą twórcze dzieła z wycinanek przedszkolaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to ciezko to nazwac top cupem, a na zaslepke to zdecydowanie za ciezkie biorac pod uwage srube i gwiazdke.

Byloby dobrze podac wage ze sruba, a tu juz tak rozowo nie jest. Sruba alu M6 bedzie wazyla ok 2.5g plus ta plastikowa czesc 1g = 3.5g.

Dla przykladu top cup kozaka 4.3g ktorym mozna spokojnie skrecic stery.

 

Nie wspomne o estetyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezpieczniej czułbym się z normalnym top capem teehee.gif

bezpiecznie czuję się bez topa a jeżdżę tak już drugi sezon :thumbsup:

nie mam też gwiazdki. tak jest jeszcze lżej a dziura IHMO wygląda lepiej :whistling:

 

 

z drugiej strony to jaka jest szansa, że zakręcony mostek przesunie się do góry bez topcap'a?

raczej szanse ku temu są niewielkie. kolega używa mostka 93g na carbonowej rurze też bez top cupa i daje rade :thumbsup:

 

nie wiem czemu ale jeszcze nie spotkałem light bike'a który by mi się podobał, rower musi też wyglądać

bo jeszcze nie widziałeś mojego :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lajtłejt rulez bicz..

 

 

A tak powaznie to nie spełnia to żadnych zadań które ma spełniać topcap (głównie trzymać stery w kupie). Jak już wolisz beeez a koniecznie chcesz zatkać dziure to przyklej sobie taśme klejaca.

W takich przypadkach powtarzam, szybka kupa przed startem, a jaka oszczednosc na masie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...