Skocz do zawartości

[piasty] porównanie - wysoki a niski kołnierz


bros

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie są zalety/wady piast z niskim kołnierzem? Znalazłem coś takiego na allegro:

 

http://www.allegro.pl/item989900482_komplet_piast_deore_lx_32_otw_center_lock_okazja.html

 

Wagowo są podobne do SLXow z 2009r. (możliwe, że to te same piasty ;)). Są dość lekkie i cena bardzo przystępna. Niestety obawiam się wspomnianego niskiego kołnierza. Czy w takich piastach są założone mniejsze łożyska w porównaniu do pisat z wysokim kołnierzem? Jak wypada wytrzymałość i sztywność kół złożonych na w/w piastach w porównaniu do np. Novatecow zakładając uzycie tych samych szprych i obręczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasta z niskimi kołnierzami będzie trochę lżejsza, ale za to potrzeba dłuższych szprych. Łożyska mają ten sam rozmiar (porównując np. do starszych XT). Koło teoretycznie będzie mniej sztywne, ale przy dobrym zaplocie nie będzie to problem. Przecież piasty typowo pod v-ki mają własnie niskie kołnierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie nie wiem w jakich kategoriach rozpatrywać różnice ... tzn różnic jest tak dużo, że cięzko wybrać najważniejsze. Piasty pod tarcze rzeczywiście produkowane są z wysokimi kołnierzami i a pod vb z niskimi. Stąd moje wątpliwośći bo taka decyzja musi być podjęta na bazie testów/badań.

 

Pierwsze co przychodzi do głowy to mniejsza sztywność boczna. Dłuższe szprychy się łatwiej odkształcaja przy zakrętach i koło może delikatnie pływać. I tak właściwie to jest dla mnie chyba jedyna różnica ... Wg mnie nie prawdą jest, że wysoki kołnierz w piastach pod tarcze wynika z hamowania przez szprychy. Im wyższy kołnierz tym większe przełożenie i większy moment skrętny na główkach szprych. Ale tutaj mogę się mylić bo nie jestem specjalistą w tej dziedzinie.

 

Zależałoby mi na wypowiedzi kogoś, kto używa piast z niskim kołnierzem do jazdy na codzień. Czy zauważalna jest różnica w sztywnośći czy może to głównie rozwarzania teoretyczne, w których ciężko o jednoznaczną odpowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Zależałoby mi na wypowiedzi kogoś, kto używa piast z niskim kołnierzem do jazdy na codzień. Czy zauważalna jest różnica w sztywnośći czy może to głównie rozwarzania teoretyczne, w których ciężko o jednoznaczną odpowiedź?

Przednie koło 28" na Deore, szprychy Sapim Race, opona 29x2.1" - specjalnych różnic nie czuję w stosunku do koła 26" i piasty pod tarczę z wysokimi kołnierzami (Novatec). W obu szprychy b. mocno naciągnięte - to ma zapewne główne znaczenie, a nie różnica w długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...