Skocz do zawartości

[suplementacja] Czy warto suplementować?


tomki65

Rekomendowane odpowiedzi

Wzory na tempo metabolizmu spoczynkowego (potrzeby energetyczne na fizjologiczne czynności) dla mężczyzn:

Wiek 10-18 lat = waga ciała w kg x 17,5 + 651

Wiek 18-30 lat = waga ciała w kg x 15,3 + 679

Wiek 31-60 lat = waga ciała w kg x 11,6 + 879

+ wzór ze względu na tryb życia (nie wliczając ćwiczeń):

x 1.4 - w pracy większą ilość czasu siedzisz/stoisz

x 1.7 - masz energiczną pracę, np. dużo chodzisz

x 2.0 - ciężka praca fizyczna

+ spalone kcal podczas ćwiczeń

= w moim przypadku (59kg x 16 + 670) x 1.4 = ~2200kcal i do tego dowalamy kcal spalone na treningu, dokładny pulsometr raczej wymagany

 

Oczywiście to wszystko dane orientacyjne, ale w większości przypadków się sprawdza (w moim) co do 200g spalonego tłuszczu/mięśni/wody w ciągu tygodnia (prowadzę dziennik) :D

 

@UP

Uluś fajny pomysł, ale w moim przypadku wychodzą kompletne bzdury, w treningach napisałem 0 i intensywność niską - zapotrzebowanie na kcal 1600 O_O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ja, kiedy jeżdżę kilka godzin dziennie na rowerze, jem 5-6 posiłków w ciągu dnia i budzę się w nocy głodny i też jem. Kiedy dodatkowo dopijałem odżywki, nie budziłem się już głodny. To wszystko zależy od tego, jaki wynik chcemy osiągnąć. Na wysoki poziom trzeba się wspomagać odżywkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówi się, ze talent zaczyna mieć znaczenie dopiero jak osiągniesz ten najwyższy poziom :)

Wiele się mówi.

Talent ujawnia się też w tym, że szybciej dochodzisz do wysokiego poziomu, w tym, że zaczynasz od wysokiego. Co nie znaczy, że zupełnie nie masz talentu zaczynając od przeciętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry i zarazem witam wszystkich członków tego forum.

To mój pierwszy post więc również się przedstawię. Mam na imię Andrzej i mieszkam w UK.

Jeśli chodzi o odżywki i czy warto to odpowiedzi nie ma prostej i jednoznacznej.

Po pierwsze i najważniejsze DIETA! bez nie nic nie zdziałamy. Po drugie regeneracja(min 8 godzin snu). Po trzecie cel. Jeśli jeździmy rzadko i jedynie w celach rekreacyjnych to suplementacja nie ma zbyt wielkiego sensu. Jeśli zaś zależy nam na poprawieniu wyników ,osiągów i wytrzymałości...cóż wtedy suplementacja może się okazać niezbędna. Pomijam tu profesjonalistów bo to zupełnie inna bajka.

Ja sam korzystam z siłownie trzy razy w tygodniu i ok dwóch, czterech razy z roweru. Rowerowe eskapady to czasem tylko 30-60 min rozgrzewki przed siłką a czasem paru godzinne wypady.

Jedną i drugą dziedzinę sportu traktuję czysto i wyłącznie amatorsko.

Co do odżywek. BCAA (aminokwasy)-hamują katabolizm mięśni( spalanie komórek mięśniowych) oraz wspomagają regenerację. Jabłczan kreatyny- jedna z wielu pochodnych kreatyny. Wspomaga rozwój czystej(suchej) masy mięśniowej. Mniej skuteczna jeśli chodzi o budowanie masy, natomiast dobrze wspomaga rozwój siły oraz ubija mięsień. Zaleca się branie jej po okresie ok. roku treningu(do tego czasu organizm sam się dość szybko rozwija i nie potrzebuje zewnętrznej stymulacji).

Odżywki białkowe-tylko jako uzupełnienie diety!!! Nigdy jako posiłek, ew. jego jednorazowy zamiennik.

Odżywki węglowodanowe-podobnie jak białko, powinny służyć jako uzupełnienie diety a nie jako osobny posiłek. HMB- eehh... nie ma dowodów naukowych ,że pomaga wg. mnie szkoda pieniędzy i wątroby.

Poza tym odradzałbym osobom trenującym kolarstwo stosowanie monohydrantu kreatyny( chyba jej najtańsza wersja) pompuje dużo wody w mięśnie ,obciąża nerki i zwiększa masę całego organizmu.

Ja osobiście stosuję jabłczan kreatyny i aminokwasy. Efekty przyrostów są zauważalne a także jakość treningu jest na dużo wyższym poziomie(tylko jeśli chodzi o siłownię). Przed i po jeździe na rowerze stosuje tylko aminokwasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bcaa na dluzsza mete powoduje zaburzenie rownowagi aminokwasowej w organizmie, moze uposledzac dzialanie szlakow energetycznych, a kreatyna...organizm ja syntezuje w 50% sam, jak dostaje nadwyzki z zewnatrz, to znowu mamy problem, bo po pewnym czasie zapominamy, jak ja pozyskiwac 'z siebie'

 

od swieta-zawodow mozna wszystko, ale jak ktos trenuje 6dni w tygodniu i ciagle tankuje syf, to pozdro

 

chociaz na zawodach tez obserwuje, ze najwiecej szprycuja sie leszcze, ktorym dopalacze pozwalaja 2 zamienic na 1, ale w 3cyfrowym miejscu open :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ nabiał. A czy ja gdzieś piszę o braniu kreatyny i bcaa non-stop. Na większości opakowań pisze ,że należy stosować odżywki w cyklach i często gęsto zalecane są (czasem paru miesięczne) przerwy w stosowaniu odżywek. Co do ich szkodliwości lub nie nie będę polemizował ponieważ nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Uważam ,że jak wszystko przyjmowane w rozsądnych ilościach ,odpowiednim wieku i połączeniu z właściwą dietą jest dla ludzi. Ludzki organizm też ma zdolność samoregulacji i adaptacji. Poza tym w myśl pierwszej zasady toksykologi "wszystko i nic jest trucizną".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...