Skocz do zawartości

[Trenażer] - kilka pytań


Michał MSJ Jaskólski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przejrzałem forum, ale że szukajka nie działa najlepiej to postanowiłem zadać tu parę pytań:

Do tej pory w zimie jeździłem na rowerze na świeżym powietrzu o ile pogoda pozwalała, a oprócz tego dwa razy w tygodniu chodziłem do Gymnasiona na Power Bike (inaczej spinning). Ale wydawanie 100 złotych miesięcznie na 8 treningów chyba mi się nie kalkuluje, więc postanowiłem zakupić trenażer. Sądzę, że mogę wydać na ten cel jakieś 400-600 złotych. W związku z tym mam parę pytań:

 

1. Co wybrać? Jaka firma, model? Czym się kierować przy wyborze?

 

2. Mam niestety tylko górala (Unibike Evolution) i podejrzewam, że muszę trenażer wybrać pod kątem roweru górskiego. Na jakie jeszcze wydatki muszę się przygotować? Opony? Czy muszą być inne niż standardowe jakie mam w rowerze (Kenda Karma)?

 

3. Czy trenując z trenażerem jest możliwość przełożenia tak czujników od licznika, żeby mieć informację o ilości kilometrów przejechanych podczas takiego treningu?

 

4. Co do planu treningowego na trenażer to myślę, że lektura forum + czasopism rowerowych + trochę mojej wiedzy pozwoli mi się sensownie przygotować do sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. Ja ze swej strony polecam produkty TACX'a www.tacx.com. Ja używam od roku Speedmatic'a i jestem zadowolony, choć jest to jeden ze "słabszych" produktów TACX'a. Niestety ceny w zimie trenażerów poszły w górę (tak mi się wydaje), rozejrzyj się też za innymi trenażerami tej firmy jak Satori, Sirius bo Flow, Fortius to już inna półka cenowa.

 

Ad.2. Górala zamontujesz, przynajmniej w trenażerach Tacx'a, jest w nich regulacja pod wielkość koła. Przydała by się jakaś opono na tył typu slick, duży bieżnik odpada, poza tym strasznie hałasuje. Jeśli masz kasę możesz kupić oponę typowo do trenażera (ok. 100z zł). Jeśli mieszkasz w bloku i masz pod sobą sąsiadów to zwróć na to uwagę. Przydała by się w takim przypdaku jeszcze mata wygłuszająca, ja taką zrobiłem z pianek do układania paneli.

 

Ad.3. Tak, wystarczy czujnik przełożyć na tylne koło.

 

Ad.4. Na temat planów treningowych znajdziesz dużo w necie. Na stronach Tacx'a masz też pokaźny zbiór takich planów na trenażer http://www.tacx.com/beleef+tacx.php?langua...ng%20programmes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Na allegro TACX'a Speedmatic można kupić w cenach między 450-500 złotych + koszt przesyłki, do tego mata wygłuszająca i opona, ale to chyba jakiegoś zwykłego slicka założę. Czy opony w trenażerze szybko się zużywają?

 

Czy oprócz tego, że opór w trenażerze zmienia się manetką to czy używa się również przerzutek? Czy już nie? Czy to podobnie jak rowery stacjonarne w Gymnasionie (tzw spinning) działa także na zasadzie ostrego koła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem na semi-slicku swego czasu to faktycznie opiłki gumy były widoczne, opono się zużywa. Specjalne opony do trenażerów są robione z twardszej gumy.

Jako ciekawostkę podam, że dwa razy strzeliła mi dętka w trakcie treningów na dużych obciążeniach :D

 

Co do przełożeń, to oczywiście zmienia się również przerzutki w rowerze, to daje nam spory zakres obciążeń do uzyskania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie kupuj dedykowaną do trenażera oponę, to czy to będzie Continental czy Tacx jest mniej ważne. Zwykła opona raz, że jest za miękka a dwa że zbytnio hałasuje.

Czy oprócz tego, że opór w trenażerze zmienia się manetką to czy używa się również przerzutek? Czy już nie? Czy to podobnie jak rowery stacjonarne w Gymnasionie (tzw spinning) działa także na zasadzie ostrego koła?

Możesz zmieniać opór jednym i drugim. Nie ma żadnego ostrego koła, przestajesz pedałować, bębenek piasty odłącza napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docisnac metoda prób i błedów pamietaj by guma miałem około 6 atmosfer (tak podaje producent) guma ma sie nie slizgac sam to wyczujesz po kilku jazdach ja mam trenzare tacx sirius soft gel w miare tani a nie narzekam, Głosny nie jest wiec nadaje sie do mieszkan w blokach itd. Plany treningowe sa na stronie tacx. Ja zgodnie tu z poradami na razie jezdze pod pulsometr a nie pod plany. Aha taka moja rade. Jak masz mozliwosc złoz sobie koło pod trenzare nie trzeba bedzie wiecznie opony przekładac na terenowa.

 

no i jeszcze co do opony. Polecam jednak opony stworzone pod trenazer. Przeciez to nie majatek a zawsze to jednak inna jakosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś mieć opcję kalibracji. Wtedy po prostu ustawiasz ciśnienie o odległość od rolki pod spodziewany punkt kalibracyjny. Najlepiej zrobić to PO treningu gdy sprzęt jest rozgrzany. Jeśli takiej opcji nie ma to znaczy, że poruszasz się po własnej, subiektywnej skali obciążeń ale dopóki odległość(wysokość) rolki i ciśnienie w oponie nie zmieni się możesz oczywiście porównywać własne wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze troszkę sie wychyle, ponieważ cale forum używa tacxa ( wystarczy spojrzec na temat o trenażerach) ,ale ja ci polecę elite :devil:

Przy budżecie takim jak twój max (600zl, ciut ponad ) kopiłem tydzień temu taki zestaw :

 

http://www.sklep.bikestacja.pl/product_inf...products_id=490

i

http://www.sklep.bikestacja.pl/product_inf...roducts_id=1062

 

na razie 5 treningów za mną :D Jak minie miesiąc to mam zamiar wrzucić recenzje na forum, ale tymczasem :

- nie regulujesz docisku opony, bo on sam sie reguluje , dzieki temu , ze rama pracuje ( chrono )

- jest tak cichy, ze nikt w domu nie kapnie się ,ze zacząłem trenować , dopóki nie zobaczą ruchu przez drzwi - a mieszkam w bloku z cienkimi ścianami .. jak nie nasmarowałem łańcucha to zagłuszał trenażer

- skaldany - tak ze miesci sie pod stoliczek kolo łózka .. a zamontowanie roweru to 6 minut na stoperze srednim tempem wlaczajac sciagniecie roweru ze sciany i zamontowanie manetki na kierownicy

 

Ja polecam, a kupisz co będziesz chciał :D Podzrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...