Skocz do zawartości

[Linux] Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie ;)


Ecia

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni próbujemy z Rycerzem zainstalować na kompie Linuxa - i nie wychodzi nam. Kombinowaliśmy z Ola, Ubuntu, obecnie walczymy z Open Suse - cały czas bez sukcesu. Próbowaliśmy szukać pomocy na forach informatycznych i linuksowych - ale dogadać się z tymi ludźmi jest, delikatnie mówiąc, trudno... Toteż pytanie do szanownych userów: czy ktoś z was korzysta z jakiejś dystrybucji Linuxa, wie, o co w tym biega i jak poradzić sobie np. z konfiguracją sieci lokalnej - to nasz główny problem - oraz kilkoma innymi kwestiami? Które w ogóle dystrybucje są najbardziej "user friendly" - zwłaszcza dla początkujących - a zarazem dają jak najszersze możliwości?

Jeśli są tu osoby, które mają doświadczenie i mogłyby nam udzielić jakichś konkretnych porad - opiszę problemy dokładniej.

Pozdrówko z zagwozdką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się dopisze - używam archa, jakby co to mogę coś przy tej dystrybucji pomóc, ale do user-friendly to ona generalnie nie należy ;)

A co do społeczności, na którą, Ecia, narzekasz - no cóż, "dystans" do nowych jest spowodowany ogromnym ich napływem ostatnio - nie ma co winić ludzi, jeśli dziennie na forum przychodzi 10 takich i pyta o rzeczy, które były wałkowane tysiące razy... więc od ludzi wymaga się korzystania z google, czytania manuali i wiki :)

Co do dystrybucji - też polece Ubuntu na początek (chociaż mnie jako już w miarę doświadczonego usera ubuntu po prostu wkurza :D) - przede wszystkim jest wyposażone w ogrom graficznych konfiguratorów i obszerną dokumentację w postaci forum, czytelni i wielu amatorskich stron...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pyta o rzeczy, które były wałkowane tysiące razy... więc od ludzi wymaga się korzystania z google, czytania manuali i wiki ;)

Jako administratorka jednego forum, a użytkowniczka kilku nie pozwalam sobie na tak szkolne błędy, jak nie skorzystanie z wyszukiwarki czy nie przeczytanie FAQ (jeśli istnieje) przed założeniem tematu ;) ; a instruktaży w necie czytaliśmy z Rycerzem chyba już dziesiątki... Problem w tym, że na forach z reguły trafia się na wątki rozpoczęte, sygnalizujące problem nawet zbliżony do naszego - i urwane, nie dające odpowiedzi... na nasze zapytania również takowych nie było. No, owszem, na jednym z forów ten i ów próbował - ale odpowiedzi były niejasne (może dlatego, że jesteśmy początkujący i nie do końca umiemy zrozumieć, o co programistom chodzi, a może dlatego, że te nasze kłopoty są jakieś specyficzne?) i zastosowanie się do owych szczątkowych porad nie dało efektów.

Większość linków wiodących do manuali i tym podobnych helpów, na które natrafiliśmy, jest zaś, niestety, nieaktualna.

Na razie spróbujemy jeszcze z Mandrivą; Ubuntu potwornie nam muli (i znowu: nie wiem, czemu)... W razie czego będę nadal drążyć publiczine :D

Dzięki za dotychczasowy odzew.

Pozdrówko mozolne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, owszem, na jednym z forów ten i ów próbował - ale odpowiedzi były niejasne (może dlatego, że jesteśmy początkujący i nie do końca umiemy zrozumieć, o co programistom chodzi, a może dlatego, że te nasze kłopoty są jakieś specyficzne?) i zastosowanie się do owych szczątkowych porad nie dało efektów.

No cóż - w linuksie trzeba przejść ten okres "adaptacji" wobec nowego systemu, porzucić wszelkie przyzwyczajenia windowsowe i zmienić swoją logikę... do tego pochłonąć trochę wiedzy na temat konsoli, konfiguracji i ogólnej budowy linuksowego środowiska... i chyba dopiero po tym zaczyna się rozumieć, o co chodzi bywalcom for linuksowych, bo faktycznie na początku ciężko się połapać — potem dopiero okazuje się jak te z początku nierozumiane rady były przydatne ;) W każdym razie, mam nadzieję, że szybko przez to przebrniesz/przebrniecie ;) powodzenia.

 

A co do wypowiedzi majstra - faktycznie fedorka jest dość fajna... skoro nie ubuntu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy chcieliśmy skonfigurować parametry połączenia w Ubuntu, wyskakiwał komunikat: "Interfejs nie istnieje", a jednocześnie pokazywał dostępne sieci bezprzewodowe, z którymi teoretycznie można byłoby się połączyć, ale praktycznie się nie dało. Czyli sieć była widoczna, ale połączenia brak.

To chyba kwestia braku odpowiednich sterowników - jakieś domyślne Linuxa pewnie są (bo wszak kartę widzi), ale najwyraźniej niewystarczające. Próbowaliśmy instalować sterowniki Windowsa pod Linuxem (zgodnie ze wskazówkami z jednego z forów), ale podczas konfiguracji połączenia system się zawieszał.

Gdzieś tam jeszcze wyczytaliśmy, że ponoć mogłyby zadziałać sterowniki od starszych wersji Windowsa - np. 2000 - tego jeszcze nie testowaliśmy. Czy ktoś mógłby tę informację potwierdzić bądź jej zaprzeczyć?

Pozdrówko opisowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś tam jeszcze wyczytaliśmy, że ponoć mogłyby zadziałać sterowniki od starszych wersji Windowsa - np. 2000 - tego jeszcze nie testowaliśmy. Czy ktoś mógłby tę informację potwierdzić bądź jej zaprzeczyć?

na pewno nie zaszkodzi spróbować. Rozumiem że korzystasz z ndiswrapper, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że korzystasz z ndiswrapper, tak?

Tak. Do tego właśnie modułu instalowaliśmy sterowniki windowsowe.

A karta to bezprzewodowa Edimax, w Windowsie działa na sterownikach do karty Raling 73: rt73.ini.

Pozdrówko szczegółowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszy raz z Linuksem to Fedora i Ubuntu obie dystrybucje są w raz, tylko że moim zdaniem Ubuntu ma zanczenie lepsze wsparcie użytkówników i lepsze forum.

 

www.ubuntu.forum.pl

ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_Hardy_pl

 

Co do twojej karty to trochę się wpakowałaś, bo z tym sprzętem jest sporo problemów pod linuksem.

 

Wpisz w konsoli - "lspci" i pochwal się co pokazuje terminal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pozwolę sobie wyrazić swoją opinię <tak się wokół tematu pokręcę :) > i powiem "nie" fedorze bo wczoraj się z nią męczyłem podczas instalacji i samo to już mnie negatywnie nastawiło do tego systemu :) Sam wybór polskiego języka instalacji powodował wykrzaczenie całego procesu :) Pozat ym instalka nie raczyła stworzyć konta zwykłego usera i po zakończeniu instalacji możliwe tylko logowanie na konto roota... X-y też same nie wstały. Pewnie jakbym miał ochotę wczoraj przy nim podłubać to bym Fedore okiełznał, ale że humoru wczoraj brak to wrócił Debian :)

 

 

Ubuntu potwornie nam muli (i znowu: nie wiem, czemu)...

 

Czy używacie Ubu 8.04??:D Jeśli tak to bym polecał w takim wypadku spróbować starszej wersji 7.10<o ile tego też nie zrobiliście:D> od której sam startowałem i jestem z niej ogólnie zadowolony. Można również wykorzystać inną wersję Ubuntu - np Kubuntu(wymagania ma mniej więcej takie jak Gnome) tudzież Xubuntu które jest przewidziane do słabszych konfiguracji sprzętowych :P I tak jak kolega wyżej napisał - społeczność ubuntu jest całkiem spora więc z rozwiązaniem problemów łatwiej<teoretycznie ;D>,

 

Mam nadzieję, że problem da się rozwiązać i będziecie mogli z przyjemnościa korzystać z super systemu jakim imho jest Linux:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pozwolę sobie wyrazić swoją opinię <tak się wokół tematu pokręcę > i powiem "nie" fedorze bo wczoraj się z nią męczyłem podczas instalacji i samo to już mnie negatywnie nastawiło do tego systemu Sam wybór polskiego języka instalacji powodował wykrzaczenie całego procesu Pozat ym instalka nie raczyła stworzyć konta zwykłego usera i po zakończeniu instalacji możliwe tylko logowanie na konto roota... X-y też same nie wstały. Pewnie jakbym miał ochotę wczoraj przy nim podłubać to bym Fedore okiełznał, ale że humoru wczoraj brak to wrócił Debian

U mnie, gdy stawiałem Fedorkę, wszystko przebiegło bez problemów... co nie zmienia faktu, że menadżer pakietów w pythonie to iście szatański pomysł :) Ale i tak fedzia nie uniknęła wyrzucenia na rzecz Archa :) Za to do wspomnianego debiana mam ogromne zastrzeżenia - mniej więcej te same co do ubuntu - aktualizacja trwa wieki, 3 menadżery pakietów wliczając nakładki to mnożenie bytów ponad potrzebę, a system jest mało żwawy :) Dlatego: bezkompromisowo wygrywa Arch :P

 

Czy używacie Ubu 8.04?? Jeśli tak to bym polecał w takim wypadku spróbować starszej wersji 7.10<o ile tego też nie zrobiliście:D>

Dodam od siebie tylko, że od początku jego istnienia ubuntu należy do debianopochodnych, co już samo przez siebie wyklucza możliwość stworzenia szybkiego systemu :) (no dobra - nadrabiając za to stabilnością;])

 

Mam nadzieję, że Ecia wybaczy mi ten offtop :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to do wspomnianego debiana mam ogromne zastrzeżenia - mniej więcej te same co do ubuntu - aktualizacja trwa wieki, 3 menadżery pakietów wliczając nakładki to mnożenie bytów ponad potrzebę, a system jest mało żwawy :) Dlatego: bezkompromisowo wygrywa Arch :P

 

Zależy co się ma pod maską xD Mi, że tak powiem śmiga ;D A synaptic jest fajny, o! ^^

 

Dodam od siebie tylko, że od początku jego istnienia ubuntu należy do debianopochodnych, co już samo przez siebie wyklucza możliwość stworzenia szybkiego systemu :) (no dobra - nadrabiając za to stabilnością;])

 

Potwierdzam :) Ubu trochę wolniejsze, ale za to sam debian to stabilność :) Tylko Flash potrafi czasami wywalić system<nie ma to jak stery/wtyczki zamknięte ;D>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Python fajny język, prosty, można tworzyć różne programy nie pisząc setek linijek kodu tak jak to jest w przypadku C++ etc.

Jasne, ja osobiście bardzo pythona lubię, ale pisanie w nim programu takiego jak menadżer pakietów (od którego jednak wymaga się większej wydajności) to imho sroga pomyłka :) ale to już czepialstwo, poza tym fedzia jest fajna, innowacyjna

Tylko Flash potrafi czasami wywalić system<nie ma to jak stery/wtyczki zamknięte ;D>

Hehe, dokładnie ten sam problem na archu mam... dosłownie poza nim i sterami nviidii nie mam nic zamkniętego w systemie... a za to te jedynie 2 elementy potrafią mi skutecznie system wywalić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale muszę powiedzieć, że potestach Flasha w wersji 10 beta jestem pozytywnie zaskoczony :D Mogę w koncu na youtubie filmy na fullscreenie oglądać płynnie ;D Cholera, mogę nawet w HD materiały oglądać i działa płynnie, ale i tak zgona potrafi zaliczyć :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co mówi
ifconfig -a

i

iwconfig

Siedzę właśnie w Open Suse.

Po wpisaniu:

 

ifconfig -a =>

 

eth0	  Link encap:Ethernet  HWaddr 00:11:2F:95:43:D1  
	  inet addr:85.222.97.71  Bcast:85.222.99.255  Mask:255.255.252.0
	  inet6 addr: fe80::211:2fff:fe95:43d1/64 Scope:Link
	  UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
	  RX packets:2307 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
	  TX packets:2086 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
	  collisions:0 txqueuelen:1000
	  RX bytes:2494829 (2.3 Mb)  TX bytes:350427 (342.2 Kb)
	  Interrupt:18

eth1	  Link encap:Ethernet  HWaddr 00:E0:4C:04:3E:88
	  UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
	  RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
	  TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
	  collisions:0 txqueuelen:1000
	  RX bytes:0 (0.0 b)  TX bytes:0 (0.0 b)
	  Interrupt:19 Base address:0xc000

lo		Link encap:Local Loopback
	  inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
	  inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
	  UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
	  RX packets:286 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
	  TX packets:286 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
	  collisions:0 txqueuelen:0
	  RX bytes:18488 (18.0 Kb)  TX bytes:18488 (18.0 Kb)

wlan0	 Link encap:Ethernet  HWaddr 00:0E:2E:99:E7:C0
	  UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
	  RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
	  TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
	  collisions:0 txqueuelen:1000
	  RX bytes:0 (0.0 b)  TX bytes:0 (0.0 b)

wmaster0  Link encap:UNSPEC  HWaddr 00-0E-2E-99-E7-C0-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00
	  UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
	  RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
	  TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
	  collisions:0 txqueuelen:1000
	  RX bytes:0 (0.0 b)  TX bytes:0 (0.0 b)

 

 

iwconfig =>

 

lo		no wireless extensions.

eth0	  no wireless extensions.

wmaster0  no wireless extensions.

wlan0	 IEEE 802.11g  ESSID:""
	  Mode:Managed  Frequency:2.412 GHz  Access Point: Not-Associated
	  Tx-Power=27 dBm
	  Retry min limit:7   RTS thr:off   Fragment thr=2352 B
	  Encryption key:off
	  Link Quality:0  Signal level:0  Noise level:0
	  Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
	  Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

eth1	  no wireless extensions.

 

Postępowaliśmy zgodnie z instrukcją z http://wiki.cdlinux.pl/index.php/Konfigura...jemy_sterowniki.

Pozdrówko obszerne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...