Skocz do zawartości

[mocowanie osi] zużyty gwint


Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z mocowaniem osi w amortyzatorze. Od pewnego czasu zobaczylem, że tarcza trze o klocek hamulcowy w zależności od pozycji osi-jak tarła to po obróceniu osi już nie tarła. Postanowiłem się za to zabrać. Rozkręciłem oś-wszystko OK. Problem tkwi w amortyzatorze, a mianowicie w mocowaniu do osi. Jest wyrobione, nie ma takiego poprzecznego gwintu, aby trzymał oś na miejscu. Faktycznie podczas ostrego hamowania widać było luz na kole , ale myślałem, że to mała sztywność amora. Zacisk musiał być za słabo zaciśnięty. Teraz wydać opiłku amortyzatora na osi :P

Moje pytanie brzmi:

Czy można jakoś to znowu nagwintować, czy konieczna jest wymiana amortyzatora (a może samych goleni dolnych)?

 

Moja rada: ZACISKAĆ MOCNO ZACISKI!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może da się po prostu to naprawić za pomocą usług ślusarskich. Kumpel miał podobny problem z gwintem w korbie (tam gdzie się wkręca pedały) i jeden ślusarz mu to zaspawał, wywiercił otwór na nowo i nagwintował. Może z twoimi lagami dolnymi da się tak samo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz nagwintowaną oś w piaście to ona mogła odbić ten niewyraźny gwint. Na bocznych ściankach haków mozna czasem znaleźć dronbne nacięcia polepszające trzymanie zacisku piasty. Jeżeli ścianki haków nie są mocno wyrobione (dalej są prostopadłe) przez luźne koło, to starczy mocno scisnąć piastę i wyregulować zacisk hamulca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulce Giant mph3 nie mają regulecji pozycjizacisku tylko odległości symetrycznie tłoczków. Pewnie w bikemanie mi dadzą podkładki na osi aby wyśrodkować tarczę względem tłoczków oraz mocno zacisną piastę. Czy przy mocnym zaciśnięciu nie istnieje ryzyko pęknięcia zacisku? Boję się, że jak pojade 40 km od domu to mi pęknie :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy mocnym zaciśnięciu nie istnieje ryzyko pęknięcia zacisku? Boję się, że jak pojade 40 km od domu to mi pęknie :)

Ja sam mocno zaciskam piasty i jak na razie zaden standartowy zacisk (Shimano, Novatec) mi nie pęknął. Oczywiście nie ma co przesadzać, należy zamykać zacisk z taką siłą przy której koło przestaje się przemieszczać w haka w czasie ostrej jazdy. Mocniej nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...