Skocz do zawartości

[WRC]World Rally Championship


Wax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Temat będzie dotyczył tego jakże extremalnego sportu.

Rozpoczął się sezon 2008 i za nami już dwa rajdy: Monte Carlo i Szwecji. Nowy sezon przyniósł zmiany w teamach i organizacji. Gronholm odszedł na emeryturę, nowa grupa na bazie Ford Rally Team - Sorbet Rally Team, młodziutki kierowca Andreas Mikkelsen, który ściga się pod okiem właśnie Marcusa Gronholma, wprowadzenie w połowie sezonu nowego, kontrowersyjnego Subaru Impreza.

Wszystko na temat rajdów na świecie jak i w Polsce.

Zapraszam do dyskusji.

 

Zna ktoś jakieś ciekawe strony z tapetami WRC z lat 2007/2008 ???

 

Od siebie mogę polecić:

- http://www.motorsport.com/photos/series.asp?Y=2008

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i do walki o punkty w całym sezonie włączyło sie także Suzuki...

 

BTW proponowałbym zmianę tematu z WRC na hmm, rajdy samochodowe ? :). WRC to takie jeżdzące diznozaury które niebawem znikną z rajdowych tras. A jest pełno innych klas, conajmniej równie ciekawych, jeśli nie ciekawszych (np cykl IRC).

 

Wg mnie warto się też przyjżeć krajowym imprezom - sezon zapowiada się ciekawie. Kuzaj wygral Magurski (to akurat nie powinno dziwić), natomiast myślę że Kościuszko będzie miał sporo do powiedzenia w swoim nowym Pugu S2000 - jak wiemy jest to doświadczony kierowca mający za sobą nie jeden rajd, a z tak szybkim autem powinien dawać radę (na Magurskim 5 w generalce ale pewnie musi się oswoić z autem jeszcze :) ).

 

Ponadto z lokalnych ciekawostek - sporo zmian regulaminowych w tym sezonie (dotyczących zarówno WRC jak i reszty). Np osobna klasyfikacja N4 i S2000 (w poprzednim sezonie traktowane jak jedna klasa).

 

Bardzo ciekawia z punktu widzenia początkujących rajdowców 3cia liga - pomysł absolunie genialny... jednak wykonanie zuepłnie nie genialne - zbyt wysokie koszty jak na taki trochę większy kjs, (wpisowe, wymogi homologacyjne) i głupie ograniczenia klasowe niestety przyczynią się raczej do marnego zainteresowania tymi imrezami... a szkoda.

 

 

To tak w wielkim skrócie tyle na dzisiaj ;). Mam nadzieje Wax że nie będziesz miał za złe tego off-topu w temacie który miał dotyczyć WRC... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lobster, spoko ! fakt, że źle temat jest nazwany. Chodziło raczej o RAJDY SAMOCHODOWE jak dobrze zauważyłeś a nie tylko WRC. Da się to zmienić ???

 

do walki o punkty w całym sezonie włączyło sie także Suzuki...

 

Tak, choć nie obyło się bez problemów na rajdzie Monte Carlo.

 

 

Z krajowych imprez to ja kocham wręcz rajd Elmot-Remy. Mieszkam na terenach gdzie jest organizowany, od maleńkości kibicowałem na nim.

Z rodzimych kierowców kibicuję Grzybowi i Lubiakowi, ten drugi odszedł po niepowodzeniach od FIATa i przeszedł do Diverse Extreme BF Goodrich Rally Team i będzię się ścigał Lancerem.

 

Dobra, zobaczymy ile będzie chętnych do dyskusji. na razie jest prośba o zmianę tematu [Rajdy]Wszelkiego rodzaju rajdy samochodowe. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z krajowych imprez to ja kocham wręcz rajd Elmot-Remy.

 

Hmm no mój z kolei ulubiony to rajd Subaru :). Z conajmniej kilku powodów - jezdzę subaru ale to nic, najważniejsze że 2 oesy rajdu przebiegają koło mojej chaty :). Lewy hak na spadaniu a za nim mój płot ;). Wiele śladów lakieru na nim, a raz Kościuszko zrobił mi dodatkową brame wjazdową ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździsz Subaru, ale którym modelem ???

Ja na ostatnim Elmocie robiłbym właśnie za dodatkową bramę wjazdową, 15cm i bym już raczej nie wsiadł na rower :)

Zamiast płotu wylej tam zbrojony murek ;) Swoją drogą to masz ciekawie, wychodzisz z domu, stawiasz grilla, stawiasz piwko i jesteś na rajdzie :) Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uaaa Subaruuu xD :):D:P Za taką 22b sti to już mógłbym nigdy na rower nie wsiąść :P A dla mnie te dinozaury WRC to najlepsze co może być, ale tak do 2001 roku. W ogóle rajdówki grupy a, i potem WRC do 2001 to były PRAWDZIWE rajdy, nie to co teraz ;)http://pl.youtube.com/watch?v=Zwb-RNbdx5U Tak się jeździło, a nie jak teraz, że tylko Stecu bokiem zamiecie na kostce w Walimiu. A może ktoś z was pamięta "starego" Steca z pilotem w bagażniku na 3 kołach lecącym po kostce na elmocie... To były czasy :) i Meganka Janusza... Moim zdaniem rajdy mocno upadły.

 

Btw. Odkładam już powoli kasę na Subaru Imprezę ;) taką 95-96 wersję WRX :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rajdy upadły, bo wdarła się super mega technologia, wiele udogodnień, samochód "sam" jedzie. Kierowcy, którzy wsiadali do Lancii Integrale HF to nie wiedzieli czy wrócą do domu na obiad czy nie - dlatego zamknęli grupę B. Tam było niesamowite zaangazowanie i radość z jazdy, teraz to zrobiła się z tego komercja...

 

Marian Bublewicz -

- Sierra DOHC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tja, Colin miał jaja trzeba przyznać. Wyznawca zasady "pedal to the metal". Człowiek który na jednym oesie wydachował samochód 2 razy a na mecie był 6 :]. Szkoda że przez to miał problemy z utrzymaniem się w wrc - był dobry, ale rozbijał za dużo samochodów (wg sponsorów ofkorz).

 

BTW przez pierwszą połowę tego filmika który podał Nawrotek, Colin jeździ takim kanciastym klockiem - to właśnie jest turbodziadek dla niewtajemiczonych :).

 

Odnosnie grupy B to moim zdaniem dobrze że zrezygnowali z tego - tam bardziej potrzebni byli kamikaze niż kierowcy (wg mnie żadna przyjemnośc jechac z duszą na ramieniu nie wiedząc czy "wrócisz do domu"). Może widowisko dla kibiców dobre, no ale bez przesady :D

 

FIA dąży obecnie do przywrócenia sytuacji gdy o wyniku decydowały głółnie umiejętności kierowcy a nie zaawansowane elektroniczne systemy "poprawiające" prowadzenie samochodu.

WRC ma zniknąć, za to rozwinie się S2000 i N4 - wg mnie będzie jeszcze ciekawie na oesach.

 

Odnośnie widowiskowości rajdów - jak jestem na rajdzie RSMP połączonym z PZM to z niecierpliwością czekam na przejazdy maluszków - juz praktycznie tylko ich kierowcy zapinają ładne boki na zakrętach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w grudniu w międzygórzu jak te kanciaste legacy boki na śniegu zapinało :D Jednak 4x4 to jest pewien dar :) ja bym wrc zostawił tylko usunął sekwencyjne skrzynie biegów i aktywne dyfry :P Tam na filmiku jest fajny moment jak colin leci na agrafkach bokiem i biegami miesza, nie to co teraz góra dół albo łopatki przy kierownicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam sekwencja niech sobie będzie B). Nie poprawia znacząco osiągów samochodu (poza szybszymi zmianami), ale raczej poprawia wygodę kierowcy - ze zwykłą skrzynią czasami są sytuacje że musisz jednoczesnie używać 3 pedałów, kierownicy, lewarka od skrzyni i ręcznego... Troche to dużo :). W kłówce niby wbijasz bez sprzęgła ale i tak wg mnie sekwencja dobra rzecz :). Choć z drugiej strony fajnie sie maha kończynami jak na dohamowaniu trzeba zredukować z 5 na 2, przy okazji odpowiednio ustawiając samochód do zakrętu :).

 

 

Odnosnie reszty tematu... Jest takie powiedzenie: "Zwykły kierowca dojeżdżając do wzniesienia zwalnia, bo za wzniesieniem może być zakręt. Fiński kierowca dojeżdzając do wzniesienie przyspiesza, bo za wzniesieniem może być prosta" :).

Zastanawiałem się skąd się to wzięło, ale chyba już wiem - popatrzcie na "relację" z tamtejszych rajdów :)

http://www.youtube.com/watch?v=GbnlbSFvypA

http://www.youtube.com/watch?v=T8P8LxFSRCU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, oni tam nie pękają. Rajd Finladnii należy do jednego z najszybszych rajdów w serialu. W tym roku, w rajdzie Szwecji był konkurs Colin‘s Crest Award 2008 - konkurs skoków na jednym z odcinków specjalnych, zorganizowany by uczcić tragicznie zmarłego Colina McRae.

Nie wiecie może czy u nas w Polsce ktoś w tym sezonie będzie jeździł nowa Imprezą ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiecie może czy u nas w Polsce ktoś w tym sezonie będzie jeździł nowa Imprezą ???

 

Na pewno będą nowe Imprezy. Nie wiadomo tylko czy już na Krakowskim czy jednak później. To jednak zupełnie inne auto niż poprzednie generacje, i chociaż auta, na bazie których będą budowane N14-ki są już w kraju to nie jest takie hop siup zbudowanie porządnej rajdówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie z tego sprawe, bo w Mistrzostwach Świata jechały może ze dwie N-14, jedną prowadził jakiś Japończyk :D Nowa Impreza wejdzie do WRC w połowie sezonu tak coś słyszałem.

 

Nowa Impreza:

http://www.motorsport.com/photos/select.as...ting,_Rulas,_It

 

http://www.motorsport.com/photos/select.as...Y=2008&O=24

 

 

A co myślicie o tym, że jedną z eliminacji Mistrzostw Świata miałbybyć rajd w Polsce ? Chyba w 2009 roku coś ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym, że jedną z eliminacji Mistrzostw Świata miałbybyć rajd w Polsce ? Chyba w 2009 roku coś ma być.

 

Coś ma być? Przecież już od dwóch lat jak nie więcej Rajd Polski jest kandydatem do Mistrzostw Świata, a w 2009 roku już oficjalnie Rajd Polski będzie eliminacją Mistrzostw Świata w Rajdach Samochodowych co oznacza, że zobaczymy na oesach wokół Mikołajek wszystkie rajdowe sławy z całego świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież już od dwóch lat jak nie więcej Rajd Polski jest kandydatem do Mistrzostw Świata

 

Tak tylko nie wiem czy wiesz, że 2 lata z rzędu Polska MIAŁA być włączona, a jakos nas nie wybrali, dlatego napisałem, że "ma być" a nie "będzie". Sprawa podobna jak do Euro 2012..."ma być". Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...