Skocz do zawartości

29'er - czyli big wheels - coś dla oryginałów.


Huhu

Rekomendowane odpowiedzi

z tym, że na tej ramie ewentualnie można złożyc crossa na oponach z bardziej agresywnym bieżnikiem

co do jazdy to będziemy się czuli jak na wszystkich pozostałych trekach oferowanych seryjnie

 

myslę, że to rama dla kogoś kto lubi wyprawy rowerowe na crossach i potrzebuje większych laćków :D

 

pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majster mod - a jaka masz efektywna dlugosc gornej rury i mostek? sztycy ci nie brakuje?:D

 

Twoje podejrzenia są w pewnym sensie słuszne.

Przy małej ramie potrzebna jest dłuższa sztyca.

Producent zaleca przy moim wzroście ramę w rozmiarze M (wspomniane 16,5"), a do niej sztycę 400mm.

Taki zestaw mam i uważam, że jest bardzo dobrze dobrany.

Mam jeszcze 2,5cm zapasu do kreski MAX na sztycy.

Taka konfiguracja dla mnie sprawdza się idealnie w terenie.

Większa rama powodowałaby, że na zjazdach i podjazdach nie można się zatrzymać, bo jak już to zrobisz to nogami do ziemi nie sięgniesz, a to boli.

Już to przerabiałem.

 

Efektywna długość górnej rury to u mnie 603mm wg producenta, miarka wskazuje tyle samo.

Mostek mam 90mm z kątem 7st ustawiony w dół.

 

W moim temacie jest opis roweru:

http://www.forumrowerowe.info/index.php?showtopic=38664

Nieaktualny jest tam chyba tylko amortyzator.

W najbliższym czasie planuję koła.

Rozważam 2 modele:

- Bontrager Race X Lite model 2009 pod CL - będą dostępne od marca 2009, ale już teraz dystrybutor (SSC) może sprowadzić,

- Shimano WH-MT75 (29" XT na 2009) - chwilowo nie widziałem ich w Polsce, Shimano nie odpowiedziało na moje pytania o dostępność.

Piasty XT mam ponad 2 lata i nawet do nich nie zaglądałem, stąd zaufanie do Shimano.

Jedne i drugie koła odpowiadaja mi masowo, funkcjonalnie i estetycznie.

W przypadku Bontragera nie mam tylko przekonania do piast.

Niby są to DT, prawdopodobnie model 240, ale na standardowe kulki nigdy nie narzekałem, a do łożysk w zamkniętych kartridżach nie mam całkowitego przekonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedz mi jeszcze jaka masz kierownice - dlugosc i profil, ewentualnie czy masz rogi, jaka wysokosc amora i czy w zwiazku z mostkiem 90mm nie podrywa ci kola przy stromych podjazdach?

 

Tak, jak napisałem dane w moim wątku są aktualne.

Kierownica nie zmieniła się i jest to prosta UNO o długości 560mm.

Rogi mam - Guizzo carbonowe.

Aluminiowe byłyby lżejsze, ale Carbon nie robi się zimny, jak metal i jest dużo przyjemniejszy w dotyku.

Amor ma 480mm.

Koła na podjazdach mi nie podrywa.

Przy nachyleniu, gdzie takie coś mogłoby się dziać i tak brakuje już przełożeń.

Owszem z mostkiem 120mm mniej trzebaby się prężyć, ale długi mostek pogarsza dla mnie sterowność i na zjazdach niepotrzebnie zwiększa obciążenie przodu.

Nie widzę potrzeby stosowania dłuższego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, ze mam Superiora to się interesuje ofertą tej firmy. Wypuścili całkiem ciekawy rower.

 

http://www.superior.cz/en/models-2009/29/bike.html?id=179

 

Niecałe 11kg w 29" za niecałe 6000PLN to bardzo fajna opcja.

 

Generalnie skrócili ogon w prównaniu do lat poprzednich we wszystkich modelach, co powinno poprawic zwrotnośc rowerków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie pytanko utwierdzajace - jakie rozmiary ram+dlugosc mostka macie i do jakiego wzrostu - mam lekkie obawy czy 20"(gorna rura efektywnie 629mm) moze byc za duze do 188 wzrostu :)

 

i tu rodzi sie wazne pytanie - czy efektywnosc gornej rury w 26" i 29" mozna traktowac tak samo czy jest drobna roznica w odczuciach jezdzca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy efektywnosc gornej rury w 26" i 29" mozna traktowac tak samo czy jest drobna roznica w odczuciach jezdzca?

 

Dobre pytanie. Majstermod napisał

 

a.

Producent zaleca przy moim wzroście ramę w rozmiarze M (wspomniane 16,5"), a do niej sztycę 400mm.

Taki zestaw mam i uważam, że jest bardzo dobrze dobrany.

Mam jeszcze 2,5cm zapasu do kreski MAX na sztycy.

Taka konfiguracja dla mnie sprawdza się idealnie w terenie.

Większa rama powodowałaby, że na zjazdach i podjazdach nie można się zatrzymać, bo jak już to zrobisz to nogami do ziemi nie sięgniesz, a to boli.

Już to przerabiałem.

 

 

Co za bardzo nie zgadza sie z założeniami skonstruowana 29er chyba, bo przecież zalecane niby jest do większych jeźdzców i wiekszych ram. Zresztą suporty są raczej na podobnej wysokości jak w 26 calach, wiec dlaczego miaby być problem z przekrokiem ??

W tym najnerach co ja widziałem to suport jest dużo nizej niż oś koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za bardzo nie zgadza sie z założeniami skonstruowana 29er chyba, bo przecież zalecane niby jest do większych jeźdzców i wiekszych ram. Zresztą suporty są raczej na podobnej wysokości jak w 26 calach, wiec dlaczego miaby być problem z przekrokiem ??

W tym najnerach co ja widziałem to suport jest dużo nizej niż oś koła.

 

Dziwne masz założenia.

Jeśli sugerujesz że 177cm wzrostu to wg Ciebie za mało na 29era, to zaraz powiesz, że zawodnicy o wzroście poniżej 160cm maja jeździć na kołach 24" ;-)

Akurat z tą wielkoscią ramy nie zgodziłbym się. Idea nie ma wdrażać większych ram, ani nikt nie powiedział że na 29erach mają jeździć tylko bardzo wysocy zawodnicy.

Zauważ że są nawet ramy w rozmiarze 15" pod duże koła.

Ponadto nie porównywałem przekroku w ramie dla kół 26" i 29" tylko mówiłem o różnych rozmiarach ramy dla dużych kół.

Mam rame M, bo L jest większa o 2", a to już dla mnie za dużo.

Jak miałem crossa to 19" rama była bardzo na styk, po zmianie cieniutkich opon na grubsze, podniósł się cały rower.

Rama musi być po prostu tak dopasowana, żeby w każdym terenie po zejściu z siodełka można było nad nią stanąć bez ryzyka kontuzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne masz założenia.

Jeśli sugerujesz że 177cm wzrostu to wg Ciebie za mało na 29era, to zaraz powiesz, że zawodnicy o wzroście poniżej 160cm maja jeździć na kołach 24" ;-)

 

Uważam tak samo ja T, lecz właśne spotkałe na forach wiele osób które uważają niesłusznie że 29er jest tylko dla osob 180cm wysokich.

Dziwiłem się że piszesz o tym że raa 19 cali jest za duża dla osoby 177cm.

Ja ma 178cm i lubie niskie ramy, o niskm prekroku lecz długie. Jeżdzę na ramie 16 cali w rowerze 69 zrobionym z 26 calowego i mam bardzo nisko przekrok - przy ramie 19 nadal nie byby on za wysoko choc to też zalaży od długości nóg zawodnika i wysokości suporu, w fullach jest czasem niżej.

A jeśli Ty masz sztyce wysunietą wysoko to chyba przy ramie 18 cali nie miałbyś probemu z przekrokiem na tyle by uderzać klejnotami.

Reasumując : rama powinna być odpowiednio dla nas długa a wysokośc górnej rury to kwestia gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

OOoooo jak milo Jergus. Ja tez mam wlasnorobnego 69-era.

 

Na jakiej ramie jezdzisz? Z jakim sztuccem?

Ja sie ostatnio wlasnie apgrejdowalem do Maniciaka Minute 29 z 2008, takze moj Rebacz za jakis czas bedzie do wziecia, mozliwe ze nawet z przednim kolem...

 

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

Minuta jest lzejsza, sztywniejsza, przyjemniej chodzi i na sztywna os ;) No i kosztowala 309USD plus niecale 20USD za przesylke.

 

na razie jeszcze do konca nie zdecydowalem czy pozbede sie Rebacza ale jak cos na Forum dam znac najsampierw.

 

 

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaniam,

Minuta jest lzejsza, sztywniejsza, przyjemniej chodzi i na sztywna os ;) No i kosztowala 309USD plus niecale 20USD za przesylke.

 

na razie jeszcze do konca nie zdecydowalem czy pozbede sie Rebacza ale jak cos na Forum dam znac najsampierw.

 

 

OSTRO!

I.

 

 

A minuta 80mm czy 100mm? I wazyłes to moze? I jaką piaste pod QR masz u Siebie ? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

Minuta 100mm. Z nieprzycieta sterowka i razem z osia wazy 1860g. Rebacza zwaze po powrocie z Polszczy jak zrobie sobie dzien warsztatowy (tak gdzies kolo nastepnej soboty).

 

Piasta ktora mam aktualnie to On-One 456. Ze sztywna szpilka 9mm i mozliwoscia konwersji do osi 20mm. Bradzo mila piastka. Podejzewam ze oryginalnie to jakis Novatec lub Joytech...

 

pc224813xj3.th.jpgthpix.gif pc224815ub6.th.jpgthpix.gif

 

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć IvanMtb

Moje 69 jest na innym założeniach troche - nie chciałem stracić na zwinności rweru i okazyjnie kupiłem węglowy widelczyk Tokena do przełaju, więc mam z przodu lekko,sztywno i nisko.

Z kołem 28 plus opona 38mm sprawuje jest bardzo miło choć raczej mało komfortowo.

Jakis czas jezdziłem na oponie 28x1.95, ale zrezygnowałem z niej i czekam teraz aż będą dostępne Schwalby Furious Fredy 29x2.0, powinna wejść w mój sztuciec na styk... bo on raczej wąski jest.

A jak wygląda geometria Twojego roweru ? na jakiej ramie go zrobiłeś ??

 

Już widzę że na początku tematu chwaliłeś sie 69 imbreed... niestety według mnie to choppeer.. a ja nie lubie takiej geometrii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

Cos w tym jest ze "chooper". Jak wsiadlem po wjezdzeniu się w sprzęta na normalne 26 cali mialem wrazenie ciaglego zagrozenia przelotem przez kiere.

Jak dla mnie zestaw na razie optymalny, kwestia niewielkich zmian obyczajow i nawykow rowerowych.

 

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...