Skocz do zawartości

[zaciski] tuning


MarcinN

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

kupiłem sobie wczoraj zaciski na ampule BBB, zastanawiam się czym dałoby się je "wycieniować" myślicie że jakiś papier ścierny(jaka gramatura?) lub pilnik dadzą radę?

Pozdro.

 

Kupiłem sobie pilniki, trochę popiłowałem i widzę, że daje radę. Niestety robota jest mocno pracochłonna, ale za jakiś czas pewnie przedstawię projekt na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sorry, ale chyba coś Ci się ostro pomyliło. Chyba dawno nie zgubiłeś kół w czasie jazdy. Cieniowanie, mój drogi, to, nawet jeśli ujmiesz to w cudzysłów, nie jest proces polegający na zebraniu materiału papierem ściernym. Po pierwsze: ile zamierzasz odchudzić tym rower? 10g? Nie warte zachodu. Już dajcie spokój czasem z tym odchudzaniem, bo to momentami przestaje być bezpieczne. Ten temat jest tego świetnym przykładem.

 

Usuwać materiał możesz z przerzutek, manetek (w żadnym wypadku z klamek). Dopóki nie zostaniesz inżynierem materiałoznawcą, nie radzę Ci samemu zabierać się za usuwanie materiału z części, o których charakterystyce pracy nie masz pojęcia. Safety first.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proxx jak masz taki podejście to chociaż nie wypowiadaj się w tym dziale.

 

A w temacie to czemu nie, zbędny materiał dokładnie wypiłuj, a potem wypoleruj żeby nie szpeciło i będzie dobrze :) Czekamy na fotki :D Aha najlepszy do lightowania jest coś a'la Dremel ale to droższa zabawa, za to znacznie szybsza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinN piłuj piłuj :D Ciekawe ci zaciski mogą wyjść.. Na estetyce też możesz zyskać.

Proxx, na chłopski rozum jaką pracę wykonują zaciski kół zamykane na ampuł??

Rozumiem : pracuje ośka i powierzchnia stykająca się z ramą/widelcem nie może być zbyt mała {tutaj lepiej nic nie kombinować}, no ale cała reszta czyli te nakręcające bolce? Tak jak w przypadku przerzutki Bartezza nie liczy się aż tak bardzo waga, jak efekt stylistyczny i włozona praca :)

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proxx wyluzuj nie mam zamiaru zrobić z zacisków wykałaczek, chciałbym właśnie zejść z bazowych 69,2g do poniżej 60g.

Niestety robota jest bardzo pracochłonna, 3h piłowania zakrętki zacisku i zysk niecałego grama :((efekt na zdjęciu niżej), ale poprawia to wygląd i ergonomię, bo wgłębienia pozwalają łatwiej odkręcać zacisk. Oczywiście można wywalić jeszcze sprężynki kontrujące czyli 1,6g, do tego dochodzi jeszcze docięcie samych osi zacisków bo wystają za nakrętki o jakiś 1cm, dodatkowo cieniowanie(po środku) osi i powinno się udać.

 

dscn4204ez7.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że chodzi o całe QR'ki i że kolega zamierza 'cienować' osie.

 

@AdiK

a już Ci tłumaczę. Wyobraź sobie (tylko dla zobrazowania sytuacji), że z całego zacisku spiłowano 90% materiału i została cienka, gwintowana tulejka. Myślisz, że nie pęknie? Oczywiście, że pęknie. Albo chociaż zejdzie z gwintu, bo będzie za miękka. czy jesteś w stanie przewidzieć, ile możesz znieść materiału, żeby do tego nie doszło? To, że na zdjęciu zacisk wygląda 'jeszcze solidnie', wcale nie znaczy, że jest tak w rzeczywistości. Dla przykładu podam, że na pinkbike odradzają zdjęcie nawet cienkiej warstwy (powiedzmy 15x10x2mm) z wahacza, kiedy nie mieści się suport. I goście wiedzą, co mówią.

 

@karolyfer

przecież chodzi mi tylko i wyłącznie o bezpieczeństwo. nie wiem, czemu się czepiasz. nie sądzę, żeby jakikolwiek producent pakował się w używanie zbędnego materiału. ci, którzy robią ekstra odchudzone sprzęty, używają super materiałów i super procesów. oczywiście, możesz powiedzieć, że np. nawierciłeś to i owo i jeździsz i żyjesz. oczywiście, że może tak być. ale równie dobrze możesz przejechać 99 razy i spoko, a raz pojechać i... nie życzę nikomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie napisałem że ośka i nakrętki mocujące {w miejscu trzymania ramy/widelca} z dużą dawką ostrożnosci mogą być lightowane.

Proxx - zakładałem że całkowicie odradzasz tunning takiej pierdólki w nieobciążonym przez żadne siły miejscu.. Własnie o to chodzi, o fajny tuning ale z lekką dawką rozumu - zacisk już nabiera fajnych kształtów- trochę go podpiłuje MarcinN i będzie miał one and only BBB wheel fixed clamp :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz to, co napisałem. Poza tym nie masz absolutnie żadnych podstaw, żeby wnioskować, na które fragmenty części nie działają żadne siły.

 

Podstawą może być chociażby własne "widzimisie", poza tym pozostaje jeszcze logika i doświadczenia własne i innych ludzi(projekty np. z forum LB).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku roboczogodzinach mogę śmiało powiedzieć, że osiągnąłem zamierzony efekt(na razie tylko zacisk przedni) - z bazowych 31,6g uzyskałem 26,7g. Jak łatwo policzyć jest to różnica 4,9g.

Wynik ten uzyskałem przede wszystkim tuningując nakrętki, skróciłem także ośke(to co wystawało poza nakrętkę), a także zdjąłem sprężynki kontrujące, jak dotąd nie brałem się za cieniowanie ośki.

Na mój chłopski rozum nie powinno być żadnych problemów z wytrzymałością, aczkolwiek będę gorliwie testował, by potem z czystym sumieniem zająć się zaciskiem tylnym.

Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć efekty mojej pracy:

-na pierwszym zdjęciu porównane są zwykłe nakrętki z tymi po moim tuningu, odpowiednio po lewej są standardowe, a po prawej customowane,

-na drugim jest zdjęcie zacisku na wadze.

Pozdrawiam i namawiam do komentowania :wub:

 

porwnanienakrtekpo7.th.jpg

 

zacisknawadzesr0.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ośką radzę bardzo ostrożnie, i jeśli już to na jej środku (tam działają najmniejsze siły). Nie próbuj tunningować po brzegach, szczególnie przy łączeniu z nakrętką (gdzie rozkłada się największa siła będaca naciskiem krawędzi piasty na ośkę). Natomiast wewnątrz piasty na ośkę działa znacznie mniejsza siła, więc zdjęcie 1g materiału w środku nie powinno ci wiele zmienić. Ale i tak - ostrożnie :) Lepiej bawić się koszykami do bidonów :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakrętka rewelacyjna!!! Gnieździe (gniazdu???) na ibmus faktycznie przydałby się jeszcze drobny papier ścierny, ale idea świetna! Jak będę sam się kiedyś bawił w takie rzeczy (mam ich trochę w planach) to chyba trochę jej zapożyczę (są tu jakieś prawa autorskie? :P )

PS. Z ośką bym jednak nie ryzykował, bo tu ryzyko ustraty wytrzymałości kosztem 1-2 g jest już za duże... A są przecież jeszcze w/w koszyki do bidonu, zacisk sztycy, śruby...

niby zwykłe 4.9 gr ale potem jak to wszystko sumujesz to wychodzi ładna sumka

I wg mnie o to właśnie chodzi w tuningu - tu 10 g, tam 15, i nagle przy użyciu pilnika gubimy z roweru więcej, niż możnabyło oczekiwać, i to bez wydanej złotówki! Tylko IMO trzeba sobie jakąś granicę ustalić, bo można popaść w coś, czemu blisko do obłędu :P:P :banana:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 100% popieram Proxx'a.

 

O ile nakretki mozna jeszcze nieco wyciąć recznie to juz calkowicie nie wyobrazam sobie recznego cieniowania ośki. Wystarczy kilka mikronow roznicy na jednej ze stron i moze to peknac niczym zapalka.

Rownie dobrze mozna by konce związac za pomoca plecionki wedkarskiej. Lekka, tania i wytrzymała!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...