Skocz do zawartości

[budowa] Ostrego Koła - rady i porady


KAZUMI

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Występuję do Was z małą prośbą i zapytaniem.

Mianowicie, od kilku dni usilnię próbuję kupić zębatkę mtb 18z która pasowała by minimum 3 otworami do piasty od tarczę...

Myślałem, że nie będzie z tym większego problemu, bo gdzieś widziałem, że ludziom udało się dopasować i jeżdżą. Niestety nie mnie.

Zjeździłem dziś kilka sklepów rowerowych, w tym hurtownię i wszędzie nic nie wyszło . Albo to moje miasto jakoś fatalnie zaopatrzone, albo sprzedawcy z góry zakładają, że pasować nie będzie i od niechcenia pokażą jakąś koronkę 'z dupy' i spławią. Sam nie wiem.

Czy ktokolwiek z Was jeździ na takim systemie? Byłby ew. w stanie podać konkretny model koronki, tudzież link do zdjęcia, sklepu internetowego?? Bardzo proszę.

Nie zamierzam się bawić w wiercenie zębatki od SS, bo z mojej praktyki wynika, że to trudne i żmudne, a efekty dalekie od idealnych - mam już dość chroboczącego łańcucha, ciągłych zgrzytów i trzasków. Chcę wreszcie móc polegac na swoim rowerze !!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Ja sam nawiercałem niedawno zębatkę nakręcaną bo niestety patent z zębatką i kontrą na kleju mnie nie sprawdził. Trochę myśli technicznej , kombinacji i wszystko da się zrobić ale przede wszystkim trzeba najpierw wszystko dobrze obmyślić.

 

2 Ja zacząłem od małej "zabawy" na kartce. Odrysowałem na kartonie jak umiałem najprecyzyjniej otwory w tarczy hamulcowej i zaznaczyłem ich środki. Środki 3 par przeciwległych otworów połączyłem liniami prostymi i jeśli precyzyjnie zaznaczyliśmy środki, linie powinny się zejść idealnie w jednym punkcie.

 

3 Potem precyzyjnym cyrklem wziąłem średnice zewnętrzną z kołnierza wokół gwintu zębatki, i takim rozstawem cyrkla narysowałem okrąg którego środkiem było miejsce przecięcia się linii wyznaczonych w pkt 2 .

 

4 Wyciąłem jak najprecyzyjniej umiałem okrąg z kartonu i nałożyłem go na ten "wystający" kołnierzyk zębatki (na kartoniku były zaznaczone otwory)

 

5 Na wiertarce stołowej nawierciłem dwa przeciwległe otwory a potem przyczepiłem tarczę hamulcową i wierciłem już od tarczy :P Ot całą filozofia

 

6 powiem że wyszło nade precyzyjnie jak na tak domorosły sposób ...więc enjoy handmade :)

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakręcaną taką jak tu http://arnik.freshsite.pl/product_info.php...roducts_id=3520 tylko że jaj ą kupiłem za 5 zł. Co do lini łańcucha to trochę się zmieniła i zębatka wylądowała bardziej na zewnątrz także po jazdach próbnych najwiekszy blat korby chyba wróci na swoje pierwotne miejsce ( wcześniej był przykręcony w miejsce środkowgo blatu )

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu uprzedzam: jestem świadom, że to forum OK, a ja jestem tylko-i-wyłącznie 26" z przerzutkami :P ale natrafiłem tu na ciekawą dyskusję o zaplataniu, prowadzoną przez Grabarza i KAZUMIEGO.

 

Mam teraz zaplatać sobie kola do XC, a że po 1sze jestem nieciężki (ok. 65kg - wiem, że są lżejsi, ale ciężsi też :P ) a po 2gie to będzie mało wymagające XC, projekt jest taki:

 

- piasty szosowe Novatec (tylna z osią 135 więc do MTB się nada), obie oczywiście 32d,

- obręcz tył Mavic XM317, przód prawdopodobnie Sun Equalizer 21-V,

- szprychy na przód 1,5, tył 1,8 lub jakaś kombinacja (1,5 z 1,8 czy 1,8 z 2,0???)

 

I tak: nie wiem, co z zaplotem. Standardowo miałem zawsze 3 krzyże na 32d, ale było zaledwie dobre, a nie rewelacyjne, więc cały czas chodzi mi po głowie słoneczko (przód) i kombinacja 3 krzyży (P) ze słonkiem (L) na tyle - wytrzyma coś takiego w XC??? :D

 

Albo jakiś inny sposób zaplotu na 32d? Np.z przodu 2 krzyże?

 

Z góry THANX za odpowiedź! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już mnie wywołałeś, to się odezwę, ale nic wielkiego Ci nie doradzę. A to dlatego, że trudno mnie przekonać do wrzuceniu do swojego górala tylko 32 szprych. Sam wiesz, że różne rzeczy się na górskich trasach przytrafiają...

W kwestii MTB jestem staroświeckim orthodoxem – 36 szprych i 3 krzyże.

Kazumi ma większe doświadczenie w oglądzie różnorodnego sprzętu, wiec jest nadzieja, że jest w tej kwestii bardziej elastyczny ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

Trzeba bylo tego oftopa na privach zalatwic :D

 

Ale, ale...

http://www.forumrowerowe.org/index.php?showtopic=37193

Warto przejzec tego topika. Jest tu conajmniej jeden interesujacy patent na budzetowe zrobienie napedu singlowego ze standardowej piasty z bebenkiem, SS konwertera i starych koronek. Jesli ten patent pt "klatka na lancuch" faktycznie dziala to jak dla mnie bomba :P

 

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaniam,

Trzeba bylo tego oftopa na privach zalatwic

 

Ja się tylko ogólnie zapytałem! ;)

 

Grabarz - co do ilości szprych, z przodu prawie zawsze miałem 32 (nawet w rowerze do ostrzejszej jazdy! A planowałem teraz nawet 28, ale był problem z sensowną piastą), a z tyłu przesiadam się z 36 na 32.

 

PS. IvanMTB - ta klatka DZIAŁA! Mój znajimy używał jej dłuższy czas i zmienił dopiro wraz z całym kołem. Co prawda wymaga troszkę roboty przy składaniu, a potem uwagi przy eksploatacji (może się samoczynnie lekko luzować, bo podkładki się nieco ściskają) ale poza tym sprawuje swą funkcję bez problemów! :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przez grabarza wyjdzie, że jestem lateksowy :P Co by nie mówić czym więcej szprych tym koło jest mocniejsze ale przy obecnych technologiach 36 czy 32 szprychy to już różnica prawie nie zauważalna. jak chodzi o jeszcze mniejszą ilość szprych i standardową piastę to można zaryzykować włożenie co drugiej szprychy w piastę przy specjalnej obręczy.

To czy słoneczko , słoneczko 3x wytrzymają w terenie zależy od jazdy. Jak będziemy sie wozić leśnymi drogami bez korzeni to będzie spoko ale jak zachcemy sobie poszaleć to raczej nie wróże długiego żywota kołom. W tym miejscu przypomnę po raz kolejny jak rozmawiałem z zadowolonym posiadaczem roweru Orange na kołach zaplecionych w płatki śniegu a do tego koleś śmiga w terenie i mu się nie gną.

Za parę dni wywalę te posty by nie zaśmiecać tematu B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam ostatnio składać sobie ostre, ale w sumie mam nadspodziewanie dużo wątpliwości sprzętowych, tak więc przydałaby się opinia któregoś z obecnych tu Wybitnych Praktyków :P . Trochę tego jest:

 

1. Czy na tarczy sory 39T bez problemu chodzić będzie 1-rzędowy łańcuch 1/8?

2. Co sądzicie o takim trochę dziwnym łańcuchu do ostrego koła? Niby ułatwia regulację napięcia łańcucha dzięki tej budowie. Oto i on: http://www.cyklotur.pl/x_C_Sz2.html?PT=531...ZTA=8&HNT=T

W razie czego taki będzie dobrą alternatywą?:

http://www.cyklotur.pl/x_C_Sz2.html?PT=531...ZTA=8&HNT=T

3. Czy można gdzieś w Polsce dostać tańsze koronki torowe (do piasty Miche primato pista) niż właśnie miche primato albo dura ace? W sumie to nie musi być akurat torowa, chodzi tylko o mocowanie na ten gwint.

4. Czy na przykład taki zestaw: koronka dura ace 14T + łańcuch z linka w pkcie 2. + tarcza sory 39T będzie w porządku?

 

Sorry, jesli te pytania są dla Was infantylne, ale dopiero zbieram informacje o ostrym:) Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koronka sora i łańcuch 1/8' będą działać. Zamienników koronek jeszcze nikt nie wymyślił, wnioskuje ze chcesz wstawić piasty dura ace albo miche?? Co do łańcuchów czy są jakieś bardziej rewelacyjne od zwykłych sie nie wypowiem bo ich nie testowałem ani nie słyszałem żadnej opinii z pewnego źródła.

Cały zestaw będzie działał. Zachęcam do przejrzenia tematów i znajdziesz wiele wątków na nurtujące Cię pytania :)

Życzę powodzenia w budowie ostrego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zamienników koronek jeszcze nikt nie wymyślił,"

 

Jak to nie? Zębatka za 3,50 do singla, torowa być nie musi. Ew. na allegro p. Orłowski sprzedaje zębatki torowe po 20 zł. Sam na takiej jeżdżę.

 

Radek: będzie śmigać. Sam mam blat Sory z przodu. łańcuch Rometowski i zębatkę od Orłowskiego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
2. Co sądzicie o takim trochę dziwnym łańcuchu do ostrego koła? Niby ułatwia regulację napięcia łańcucha dzięki tej budowie. Oto i on: http://www.cyklotur.pl/x_C_Sz2.html?PT=531...ZTA=8&HNT=T

W razie czego taki będzie dobrą alternatywą?:

http://www.cyklotur.pl/x_C_Sz2.html?PT=531...ZTA=8&HNT=T

 

Lancuch oczywiscie poradszi i ten z pologniw bedzie nawet bardziej "bajerancki". Jednakowoz bardziej witalna informacja jest ta jakie haki bedziesz mial w swojej ramie: pionowe czy poziome. Jesli te ostatnie spokojnie mozesz sobie odpuscic "bajerancki" lancuch (chyba ze pragniesz...) i kupic jakikolwiek torowy/singlowy/BMX-owy. Naciag uzyskasz na hakach...

 

3. Czy można gdzieś w Polsce dostać tańsze koronki torowe (do piasty Miche primato pista) niż właśnie miche primato albo dura ace? W sumie to nie musi być akurat torowa, chodzi tylko o mocowanie na ten gwint.

 

ofkors ze mozna. Zwykla "bita" koronka kosztuje cos chyba kolo 10PLN w Gdansku "na czarnej" - Grabi lub Kazumi moga potwierdzic. Nie znam jakosci koronek by Mr Orlowski ale uwazam ze warto nawet nieco wiecej zaplacic za solidna, stalowa lub ChromoMolibdenowa koronke Misiowa czy Duraczowa i miec spokoj na wiele kilo kilometrow. Pozostaje jeszcze oczywiscie grzebanie na Alle lub eBayu...

 

4. Czy na przykład taki zestaw: koronka dura ace 14T + łańcuch z linka w pkcie 2. + tarcza sory 39T będzie w porządku?

 

39x14 --> 2,78 to stosunkowo twarde przelozenie (jak dla mnie...). Ja zaczynalem od 2,5 - 50x20, potem przeszedlem na 50x18 i 49x18 aby aktualnie byc szczesliwym posiadaczem przelozenia 44x18. Jak na dojazdy do pracy po dosc pagorkowatej okolicy Worcester satysfakcjonujace na 100% Jednakowoz na dluzsze dystanse lub do zastosowan "rejsingowych" preferuje twardsze przelozenia..

 

Powodzenia w budowie!

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę chaotycznie, ale:

Te koronki, o których pisze Ivan (za 10zł) nie są bite, ale frezowane. Są bardzo porządne! Jedyny problem to taki, że gwintu jest mniej niż w Miche. Dostaniesz je także u Gromady. Jeśli chce sie je na Miche założyć, to trzeba zastosować jakąś podkładkę dystansową. Miche ma chyba ciut inszy standard gwintu od reszty świata. Na moje Ambrisio Miche też jest ciut za szerokie.

 

Łańcuch Core, którego radek1234 linkę podawał, jest łudząco podobny do KMC 710 w wersji SL. Tylko cena niemal 4x niższa. Ale będzie chodził. Ivan dobrze pyta/radzi - jeśli nie masz pionowych haków, to bierz cokolwiek BMXowego. Dla wieli rilesuje wspomniany KMC710 w wersji podstawowej.

 

Sora 39T, jak już Ci wielu wspominało, pociągnie. Mam dokładnie taki blat+18T z tyłu (upajam się wielkimi kadencjami, choć w towarzystwie Ivana niemal mi nogi wyrwało z bioder).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...