Skocz do zawartości

[smarowanie] Zalety i wady olejów do łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

Ja osobiście przetestowałem FL czerwony, rolhof oraz progold...

Każdy dobrze się spisał. Najgęstszy jest rolhof później FL a progold to hmmm "taka woda" ;)

Ale do rzeczy kończy mi się rolhof i chciałem kupić jakiś nowy olej. Znalazłem na stronie www.makra-sport.pl produkty firmy "RSP" . . . http://www.allegro.pl/item695251394_rsp_ol...50ml_100ml.html

 

Czy ktoś go poleca albo odradza ?? Ma ktoś jakieś doświadczenia z tym olejem do łańcucha ??

 

POzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym teflonem to różnie ludzie mówią. Jeden znajomy (stary mechanik rowerowy, jeździł jako mechanik na wyścigach mtb,triatlon, szosa w niemczech w latach 80-90) uważa że powinno się używać takich smarów do łańcucha w których nie ma teflonu ! Znowu patrząc na obecny rynek smarów ciężko znaleźć smar bez teflonu...Prawie wszyscy producenci dodają go do smarów...

 

 

 

I bądź tu człowieku mądry . . . : ) : ) : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć.

Musze kupić coś do smarowania łańcucha.

Najpier myślałem że kupie Rohloff ale jak zobaczyłem cene 31zł za 50ml to zrezygnowałem. Dodatkowo wyczytałem na forum że jest gęsty i ciężko wchodzi w ogniwa i narzekają na to.

Więc zdecydowałem się na Finish Line. Tylko teraz nie wiem który wybrać.

W necie widziełem Cross Country, potem jakiś z teflonem i inne.

Ja mam zamiar czyścić napęd po ~250km. Nie będzie extramalnej jazdy w terenie. tak pół na pół, 50% asfalt , 50% szlaki rowerowe, las.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Musze kupić coś do smarowania łańcucha.

Najpier myślałem że kupie Rohloff ale jak zobaczyłem cene 31zł za 50ml to zrezygnowałem. Dodatkowo wyczytałem na forum że jest gęsty i ciężko wchodzi w ogniwa i narzekają na to.

Więc zdecydowałem się na Finish Line. Tylko teraz nie wiem który wybrać.

W necie widziełem Cross Country, potem jakiś z teflonem i inne.

Ja mam zamiar czyścić napęd po ~250km. Nie będzie extramalnej jazdy w terenie. tak pół na pół, 50% asfalt , 50% szlaki rowerowe, las.

_Jakikolwiek_ olej odpowiadający Ci gęstością. Nie musi być przepak marki 'linia mety', czy 'biały grom'. Im mniej rzeczy 'specjalnie do rowerów' tym lepiej na tym wyjdziesz finansowo. Aha, teflon sprawdza się w łożyskach ślizgowych i ślizgach, w olejach i smarach nie jest potrzebny.

Edytowane przez dude
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie... glupie troche pytanie ale szkoda mi wyrzucic...

Znalazlem w garazu u dziadka cala puszke smaru do łozysk. Dokladnie to jest ŁT-43

Czy moge zrobic tak :

 

szmatka i pedzelek - benzynka ekstrakcyjna - wytrzec potem do sucha.

spryskac lancuch WD 40 - wytrzec znowu nadmiar sciereczka a potem na koniec przesmarowac go ŁT 43 ?

 

Panowie... glupie troche pytanie ale szkoda mi wyrzucic...

Znalazlem w garazu u dziadka cala puszke smaru do łozysk. Dokladnie to jest ŁT-43

Czy moge zrobic tak :

 

szmatka i pedzelek - benzynka ekstrakcyjna - wytrzec potem do sucha.

spryskac lancuch WD 40 - wytrzec znowu nadmiar sciereczka a potem na koniec przesmarowac go ŁT 43 ?

 

Takie cos ktos uzywal http://www.decathlon.com.pl/PL/olejarka-150-ml-20714606/

Edytowane przez foly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łt 43 to jest smar stały - nie spenetruje Ci on napędu tak jak należy. Nie mówiąc o tym, że ten smar "zajmuje" miejsce - to nie płynna ciecz (czy gęsta czy rzadka ale ciecz).

 

Jak zawsze powtórzę się - nie używaj do łańcucha WD-40, chyba, że chcesz mieć na łańcuchu wszystko co co napotkałeś na ziemi, a do tego skrzypienie i zgrzytanie po kilku dniach.

 

Kup sobie to: http://allegro.pl/item705042030_olej_brunox_top_ket_lancuch_spray.html

Edytowane przez d0cent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tylko szmatka, pedzelek i benzynka do czyszczenia a potem juz cos do smarownia ? Bez srodka ktory wypiera wode ? Myslalem ze takim wlasnie jest WD40. Ale skoro odradzacie to ok. Jeszcze czekam na opinie czegos z oferty decathlonu bo mam do nich najblizej. Ten ŁT zostawie sobie do sztycy i innych elementow ale naped zostawie na cos dedykowanego. Dobrze ze zapytalem ;)

Edytowane przez foly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tylko szmatka, pedzelek i benzynka do czyszczenia a potem juz cos do smarownia ? Bez srodka ktory wypiera wode ? Myslalem ze takim wlasnie jest WD40. Ale skoro odradzacie to ok. Jeszcze czekam na opinie czegos z oferty decathlonu bo mam do nich najblizej. Ten ŁT zostawie sobie do sztycy i innych elementow ale naped zostawie na cos dedykowanego. Dobrze ze zapytalem

 

ŁT ogolnie smaruje sie wszelkie lozyska, srubki, stery itd.

 

Pedzelek nie bardzo potrzebny. Jak chcesz odtluscic lancuch to go rozkuj, wlej benzyne do butelki czy sloika, zanurz w tym lancuch i potrzasnij tym od serca (byle nie na siebie). Taka benzyne mozesz uzywac wielokrotnie pozniej - wystarczy tylko odlac ta czysta czesc - czyli poczekac az brud opadnie.

 

Potem susysz lancuch z benzyny, skuwasz i brunox. Ot tyle. Mozesz ew. zastapic Brunoxa czyms bardziej ekonomicznym - jakas oliwka z Decathlonu wlasnie.

 

Szczoteczka czyscisz sobie tarcze na korbie i kasete i tyle.. ew. w kasecie pomoze szmatka tez ;)

 

Ale to jest metoda czyszczenia raz na kwartal powiedzmy - szkoda tak czesto rozkuwac lancuch. Tygodniowo wystarczy go wlasnie przetrzec szmatka i nasmarowac.

 

Jak go chcesz czesto odtluszczac to mozesz tez sobie kupic maszynke do czyszczenia lancucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Potem susysz lancuch z benzyny, skuwasz i brunox. Ot tyle. Mozesz ew. zastapic Brunoxa czyms bardziej ekonomicznym - jakas oliwka z Decathlonu wlasnie.

 

 

Smarowanie powinno być jeszcze przed skuciem (założeniem spinki), ponieważ powinno to porządnie wsiąknąć i przy tym nie pobrudzi napędu i ramy/roweru, bo może się zdarzyć przesadna ilość oleju, który skapie.

Do smarowanie łańcucha, lepsza jest oliwka (ciecz) niż spray, ponieważ olej ma być w środku łańcucha, a nie na zewnątrz. Kurz się tak nie lepi.

 

WD-40 można używać do łańcucha, ale nie chodzi mi tu o smarowanie. Do smarowania są odpowiednie specyfiki. WD-40 można czyścić łańcuch (ale wolę benzynę ekstrakcyjną) lub wypierać wodę (jeżeli takowa się znajduje).

 

ŁT zrobi Ci z napędu papier ścierny po przejażdżce po parku/lecie.

 

 

Ale to jest metoda czyszczenia raz na kwartal powiedzmy - szkoda tak czesto rozkuwac lancuch. Tygodniowo wystarczy go wlasnie przetrzec szmatka i nasmarowac.

 

 

Jeżeli masz spinkę, to możesz rozkuwać łańcuch do woli. Ja za każdym razem ściągam łańcuch, robię szejka, smaruję, zostawiam na noc i dopiero zakładam łańcuch.

 

 

 

d0cent używaj alta i pisz całe słowa, bo nie za fajnie się to czyta. Zainstaluj sobie Mozille, to Ci będzie błędy podkreślać.

Edytowane przez pawel1315
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam jestem noy na forum, i muszę pryzynać że jestem świerzak w tematyce rowerowej,

Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie,

Chciałem się dowiedzieć czy można konserwować łańcuch rowerowy gotując go w oleju silnikowym syntetycznym, później dokładnie wysuszyć itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...