Skocz do zawartości

[smarowanie] Zalety i wady olejów do łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

Chyba muszę przetestować coś nowego, bo właśnie kończy mi się duża butelka Pedrosa Road Rage.

Patrząc po allegro widzę, że sporo osób bierze Rohloffa - chyba też sprawdzę, bo już od długiego czasu czytam pochwały na temat tego smaru.

 

Wie ktoś jak sprawuje się Pedros Chainj/Liquid X i Go!? o ile Syn Lube, Road Rage, Extra Dry i Ice Wax testowałem to tych nowych jeszcze nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi test Smaru do pilarek Makita, tym razem po asfalcie/suche warunki. Łańcuch jest gęsto nasmarowany, nie był wycierany po aplikacji. Do tej pory przejechałem 120 km na jednym smarowaniu i napęd chodzi cicho, nic się nie przykleja, choć aż prosi się o wytarcie z nadmiaru smaru. Póki co jeżdżę dalej, zobaczymy ile wytrzyma..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem tak pobieżnie większość tego tematu. I w sumie wiem jeszcze mniej niż przed przeczytaniem ;)

 

Osoby które piszą, że przejeżdżają po 400km na jednym smarowaniu to rozumiem, że jeżdżą tylko na asfalcie/ścieżkach rowerowych/halach? ;o

 

Ja po 50km w wilgotnym lesie mam wszystko brudne i łańcuch też muszę smarować.

 

A może coś źle robię? Zaczynam od shake'owania łańcucha w słoiku z benzyną, później go wycieram do sucha i daje trochę czasu na odparowanie, między czasie czyszczę zębatki. Zakładam łańcuch, po kropelce oleju na każde ogniwo, później kręcę pedałami przez chwilę i zostawiam rower na parę godzin. Później szmatą ścieram nadmiar oleju.

 

Do XC/Enduro ten tak zachwalany Rohloff się nada? Czy wszyscy co go tak chwalą to szosowi kolarze? Miałem gęsty smar (rohloff z tego co wyczytałem tez taki jest) "firmowo" nałożony w nowym rowerze, to nałapał więcej brudu w godzinę niż normalnie w tydzień nazbieram ;)

 

I czy opłaca mi się kupić jakiś olej do suchego, do jeżdżenia po suchych/piaszczystych nawierzchniach. Czy nie warto bo będzie łapał tak samo syf jak każdy inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TrzecieKolo, w prawdziwym beskidzkim błocie nic nie da rady więcej niż te 40-50 km, nawet rohloff :thumbsup: używam go i wiem co pisze.

Na suchym robię max 220-250, więc nie bardzo wiem, jak można osiągać przebiegi rzędu 400 km na jednym smarowaniu.

 

Rzadki smaru sobie daruj. Ze swojej strony polecam rohloffa albo zielonego finisha.

 

Co do aplikacji smaru na łańcuch, to dobrze jest nakładać oliwkę na łańcuch ściągnięty z napędu. Rozciągasz go na całą długość i nakładasz.

Taka metoda wydaje mi się lepsza, z tego względu, że oliwka bardziej penetruje ogniwa, bo przy smarowaniu przy założonym łańcuchu-zwyczajnie nie ma na to czasu, bo zanim "wpije" to już korbą obrócisz i oliwka ścieka w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie z trochę innej beczki: co myślicie o smarowaniu łańcucha samochodowym olejem do skrzyni biegów (:D) do jazdy po szosie/lekkim terenie? robiłem to kilkukrotnie ale niestety nie zwracałem jeszcze wtedy uwagi na to jak się utrzymuje na łańcuchu i czy bardzo zbiera kurz ;|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam doświadczenia z dwoma olejami, jeden typowy do łańcucha zielony finish, drugi to olej mineralny przekładniowy z jakiejś prasy chyba 90W90 który zdobyłem w latach 90 pracując w wakacje, bardzo gęsty i śmierdzi jak to olej, ale on zapewnia bardzo dobre smarowanie i starcza na dłużej nisz zielony finish, nie podam teraz danych bo zacząłem jeździć na zielonym finishu żeby go wykończyć, ale teraz zrobię test bo mam łańcuch do czyszczenia, zielony jest przeciętny mi starcza na 100km po suchym lesie i po tym a nawet czasem wcześniej już go słychać.

Edytowane przez tobike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Taką małą ciekawostką może się z Wami podzielę, przez parę lat miałem w moim rowerku łańcuch KMC Z51, przed planowaną wiosenną zmianę napędu na jakiś konkretny kupiłem na jesień i zimę kasetę Shimano HG-40 i łańcuch HG-40 tej firmy.

Na starym łańcuchu stosowałem różne preparaty do smarowania, najpierw jakieś smary których używałem od małolata do rowerów, potem kupiłem FL Ceramic Wax Lube, na zimę jak znalazł ale piasek kleił się do napędu niemiłosiernie. Następnie FL Teflon+ i tu napęd był suchy i czysty ale aplikacja oleju trudna bo rzadki i sporo oleju lądowało na podłodze w garażu, no i szybko trzeba było smarować łańcuch bo robił się słyszalny. Potem skusiłem się na Ceramic Wax Lube i byłem zadowolony bo konsystencja nieco gęstsza, napęd też prawie suchy i czysty ale jakąś tą buteleczkę szybciutko zużyłem.

Więc wróciłem do Wet Lube i "łapania się brudu do napędu" teraz zmieniłem łańcuch i powiem tyle, ten shimanowski potraktowany tym specyfikiem mniej łapie brud albo ja mam takie dziwne wrażenie, po prostu zewnętrzne części ogniw nie są takie czarne jak w łańcuchu KMC, tamten był nieco rozciągnięty to może ten olej po całym łańcuchu się rozlewał, kto wie. Może to po prostu zasługa łańcucha Shimano że zewnętrzne blaszki są z jakiejś innej stali wykonane albo ja oszczędniej smaruję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A używał ktoś takiego: BRUNOX Top-Keet ?

U mnie w instrukji obsługi roweru taki jest polecany do łańcucha.

 

 

Napiszę tak: nie ma dobrej oliwki w spray'u.

Napisali na opakowaniu co by lepiej się sprzedawało.

Osobiście się kiedyś skusiłem i nasmarowałem tym łańcuch. Po 2 km wróciłem do domu i naoliwiłem zwykłą oliwką.

 

MikeSkywalker teoria mało prawdopodobna ale kto wie... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie niemam spinki w łańcuchu bo mam z shimano, a do jego zdjęcia jest potrzebny rozkuwacz. Więc pędzelkiem było by szybciej. No chyba że jest jakaś szybka metoda na ściągnięcie łańcucha.

 

Rower kupiłem w wrześniu i przejechałem jusz 700km i słychac mocno łańcuch podczas jazdy. Dlatego bym musiał go wyczyścic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...