Skocz do zawartości

[łańcuch/kaseta/korba] kiedy wymieniać ?


Marjucha

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Witam

 

Chciałbym Was prosić o podpowiedź z rozwiązaniem następującego problemu. Ważę ok. 105kg (może teraz ok. 100kg) mam korbe LX'04, kasete SRAM 5 i łańcuch Sram pc-38. Niestety nie wiem czy to wina mojej wagi ale łańcuch wytrzymuje max. 350km i jest do wymiany. Niedawno wymieniałem kasete na nową załozyłęm nowy łańcuch i przejechałem może 800km (po 400km wymieniłem łańcuch bo już nie nadawał się do jazdy) i musiałem wczoraj założyć nowy trzeci z kolei łańcuch, który niestety już przeskakuje. O napęd staram się dbać i po każdej cięższej jeździe jest dokłądnie czyszczony. Już mam dość tak często wymieniać łańcuchy których koszt na jedną kasetę to przeszło 100zł. Proszę o pomoc co zmienić, czy kasete na inną czy po prostu łańcuch na trochę bardziej trwały.

 

POZDRO

Oczko

 

PS.

Łańcuch najczęściej mierze suwmiarką a czasem przy okazji w serwisie. Nowy łańcuch jak zakłądam ma wymiar 13,20 a po jednej tylko jeździe ok. 35km juz 13,21cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 400km wymieniłem łańcuch bo już nie nadawał się do jazdy

Pod jakim względem nie nadawał się do jazdy? Przeskakiwał czy tylko suwmiarka pokazywała że łańcuch powinien już iść na śmietnik?

Ale jak to pierwsze to chyba będziesz musiał bardziej pancerne łańcuchy kupować - np. Rohloff SLT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod jakim względem nie nadawał się do jazdy? Przeskakiwał czy tylko suwmiarka pokazywała że łańcuch powinien już iść na śmietnik?

Ale jak to pierwsze to chyba będziesz musiał bardziej pancerne łańcuchy kupować - np. Rohloff SLT

 

Jeżeli chodzi o ścisłośc to byłem w serwisie i zmierzyli mi takim jakimś przyżądem i weszło na czerwone pole. W związku z tym powiedzieli, że w tym stanie łańcuch już "zjada" kasete i koniecznie należy wymienić żeby przedłużyć żywotność kasety.

 

POZDRO

Oczko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o ścisłośc to byłem w serwisie i zmierzyli mi takim jakimś przyżądem i weszło na czerwone pole. W związku z tym powiedzieli, że w tym stanie łańcuch już "zjada" kasete i koniecznie należy wymienić żeby przedłużyć żywotność kasety.

Eeee - ja bym się tymi cyferkami na Twoim miejscu nie przejmował. Kup jakiś trochę lepszy łańcuch i jeździj i nie patrz ile tam się wydłuża - jak wszystko się zajeździ to kupisz nowe. Na pewno lepiej na tym wyjdziesz niż kupować łańuchu co kilkaset kilometrów. Poza tym większość łańcuchów wydłuża się szybko w początkowej fazie użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee - ja bym się tymi cyferkami na Twoim miejscu nie przejmował. Kup jakiś trochę lepszy łańcuch i jeździj i nie patrz ile tam się wydłuża - jak wszystko się zajeździ to kupisz nowe. Na pewno lepiej na tym wyjdziesz niż kupować łańuchu co kilkaset kilometrów. Poza tym większość łańcuchów wydłuża się szybko w początkowej fazie użytkowania.

 

Wiesz, problem w tym, że boję się o korbe żeby nie padła i dlatego zawierzyłem troche kolesiom z serwisu. Mówili, że jak będę jeździł na wyrobionym łańcuchu to niestety oprócz kasety będę musiał wymienić tez korbe.

 

POZDRO

Oczko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja już wymieniłem kilka korb i kaset i musze powiedzieć że też tak kiedyś miałem że kaseta LX i łańcuch i korba acera mi padły po 2000 km i nikt nie wiedział dlaczego podobno lańcuch mi si trafił jakiś słaby i zniszczył wszystko . kosztowalo mnie to wydatek 350 PLN na nowy cały napęd , teraz mam dwa jeden na zime z jednym kompletem kół i drugi na lato lepszy na jednym napedzie smigam na jednym lańcuchu, drugi jest używany na trzy łańcuchy (sram 5.0 i pg-58) i oczywiście korby alivio>zobaczymy który zestaw wytrzyma więcej na razie lecą równo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

A ja stwierdzilem ze wykosztuje sie na kasete XT jako ze ma wymienialne najmniejsze koronki, ktore notabene praktycznie tylko katuje (duzo szosy).

Jak naped zacznie protestowac to wydatek max. 100zl (o ile zebatki korby pociagna) na koronki i lanuch i naped jak nowy.

Zobaczymy czy sie sprawdzi

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za jazdą do końca żywotności sprzętu.

Na osprzęcie (Łańcuch:SHIMANO HG-53, kaseta:SHIMANO HG-50, korba SUNTOUR XCC-310) pojeździłem 3 lata (jakieś 2500-3000km ) Niestety musiałem później wymienic wszystko razem z korbą ale to dlatego ze jeździłem na nim troche downhillowo i zębatki mi się pogięły na kamieniu :) no ale cóż. Obecnie posiadam korbę shimano Hollowtech, kasetę Deore, łańcuch Shimano HG-53 i przejechałem na tym 1500 km i nie ma śladu zużycia.

 

A mam pytanie. Bo kuzyn ma Gianta Youkon'a na standardowym sprzęcie i ostatnio najmniejsza zębatka z tyłu pękła mu na pół i odleciała. Po tym jak odleciała jedna zębatka cała reszta zaczęła się kolibać tak jakby miał kasetę w 100% rozbieralną bo gdy rozkręciłem to każda zębatka byla osobno. Czy to jest wina tego że nity puściły czy faktycznie moze być rozbieralna w 100%.

 

P.S Ale się rozpisałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i niedowierzam :eek:

Mam od 13 lat MuddyFox-a osprzet SUNTOUR XC Expert,korba,przerzutki,wszystko, przebieg ok 14500km i...wymienilem...srodkowa koronke wtedy juz rozkrecalna na imbusach, tylna kasete 7trybow i 1 a moze 2 lancuchy.

Obecnie juz co nieco nie smiga jak powinno ale...rowerek sie wysluzyl,nigdy nie zawiodl ale...czas nadszedl i jest Kellys hacker :P XTR/XT.

A jak czytam o wymianie lancucha co 1000km to czuje juz drenaz kieszeni:(

A moze ktos chce kupic dziadka MuddyFox-a? :)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam nowy rowerek, przejechane ok 500 km, zastanawiam się nad wymianą łańcucha, mam jednak pytanie, na któe nie znalazłem odpowiedzi, czy łańcuchy na wymiane, to muszą byćte same modele łańcucha, czy też mogę kupić łańcuchy innych firm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Przednia kaseta to się nazywa korba. Trudno powiedziec czy trzeba wymienić blaty korby, poprostu kup kasetę i łańcuch i zobacz potem w jeździe czy nic Ci z przodu nie skacze ani się nie ślizga, jeżeli natomiast ma coś takiego miejsce to korba do wymiany (lub same blaty). A kółeczka to kółeczka :), specyficznej nazwy na to nie ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W sumie im częściej tym lepiej ale nie przesadzajmy :P ja jeżdżę na trzech i zmieniam różnie - od 450 po 700. Tak duże rozpiętości bo czasami praktycznie nie ma różnicy między łańcuchem dopiero co ściągniętym a pozostałymi. Przy dwóch łańcuchach zmieniałbym co 450-500 km. Ale na pewno nie więcej niż co 1000 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na korbie LX '05, kasecie PG-970 i 2 łańcuchach PC-970 zrobiłem już 5kkm. Zmiana łańcuchów średnio co 500-600 km.

Zużycie kasety i widoczne ale nieodczuwalne :) Czasami łańcuch przeskoczy, ale tylko na pierwszej jeździe po wymianie.

Na pewno pociągnie do do wiosny, a generalnie to zamierzam jeździć aż coś padnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Przepraszam, że wygrzebuję temat z kurzu, ale mam pytanie do tematu więc nie widzę sensu zakładania nowego.

 

Jutro będę zamawiał nowy napęd i zdecydowałem się na rozwiązanie 2 łańcuchowe. Z tego co przeczytałem w temacie łańcuchy w takim systemie powinno się zmieniać średnio co około 400-500 km w zależności od terenu, wagi itp.

Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań żeby robić to częściej? Np. po jakiejś solidnej wycieczce w lesie lub po prostu po przejechaniu 100-150 km kiedy smar się już zużyje i łańcuch będzie się nadawał do mycia? Wtedy zamiast od razu myć świeżo zdjęty łańcuch można go tylko wrzucić do namaczania do benzynki ;) a na świeżym przejechać kolejne 100-150 km. Rozumiem, że można tak robić i nie będzie to miało szkodliwego wpływu na koronki kasety/korby? Pytam bo nie mam doświadczenia w jeżdżeniu na 2 łańcuchy.

I jedno końcowe pytanko. Kiedy te 2 łańcuchy w ogóle wyrzucić i zakupić kolejne 2? Po jakim mniej więcej przebiegu? Czy może jeździć na nich aż do momentu kiedy "skończy się" kaseta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...