Skocz do zawartości

okolice poznania w terenie...


BikeExtreme

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich zapalonych bikerów i bikerki :P chciałbym zaczac jezdzic w terenie w okolicach poznania, mysle ze wpn to najlepsze rozwiazanie niestety nie znam zadnych tras wiec prosiłbym o jakies fajne propozycje :rolleyes: chetnie rowniez poznam nowych ludzi pasjonujacych sie kolarstwem (bikerki przede wszystkim) nie ukrywam ze dopiero rozpoczalem rowerowy sezon wiec ewentualnych chetnych prosze o wyrozumiałośc pozdrawiam i czekam na odzew ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony proponuję wycieczki po Puszczy Zielonce. Duży Pierścień Rowerowy to wypad na około 100 km - oczywiście można go trochę skrócić lub wydłużyć :P Szlaki są całkiem dobrze oznakowane więc raczej się nie zgubisz. I do tego Dziewicza Góra, toż to całe 143 m.n.p.m. :rolleyes: co na nasze nizinne warunki jest już czymś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam tereny WPNu... Świetna okolica na rowerowe wycieczki nawet )a może szczególnie) dla tych jeszcze nie wprawionych w sezon...:)

 

Polecam mapę Wielkopolski Park Narodowy -wyd. bodajże TopMapa...skala 1:36000 wiec idealna na rowerowe wycieczki na począek... bez problemu dostaniesz ją w każdym sklepie z mapami... Zaopatrz się w nią a wtedy podróżowanie stanie się bardziej zorganizowane i zawsze będziesz wiedział gdzie jesteś... koszt jakieś 7zł...

 

Na początek proponuję jazdę oznakowanymi szklakami pieszymi -dają mnóstwo frajdy, szczególnie jeśli jedzie się pierwszy raz. Są bardzo ciekawie poprowadzone, zahaczają o najbardziej malownicze terny parku. Sczególnie mówię tu o szlaku czerwonym wokół Góreckiego i nad jez Skrzynkę oraz niebieskim w okolicach J. Kociołek, żółty też ma swój urok;) zielony też można przejechać ale nic się tam nie dzieje więc na razie sobie odpuść:P

Wzdłuż zachodniego brzegu Warty biegnie do tego oznakowany szlak rowerowy prowadzący od mostu Rocha do pierścienia wokół Poznania -również ciekawy, ale jako dojazd do WPNu, bo nie dorównuje on szlakom i ścieżkom w parku które polecam na pierwszy ogień...:P

Jak już się zaznajomisz z oficjalnymi szlakami i zdobędziesz orientację w parku, można zacząć kombinować, bo WPN obfituje w ciekawe trasy, o których niektózy nawet nie mają pojęcia;)...najlepiej jak ktoś bardziej doświadczony Cię nimi poprowadzi;)

 

z której części Poznania dokładniej jesteś? mniemam że bardizej z tych południowo zachodnich skoro wybór padł na WPN;)

 

pozdrawiam

KikapuRider

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie! Zapomniałem chyba o najciekawszym szlaku:) czarny z początkiem w Dymaczewie Starym, wzdłuż jeziora..:) i do tego niegdysiejsze przedłużenie czarnego szlaku z Dymaczewa do Krosinka, ale to już może być Ci trudno znaleć jeśli wogóle nie orintujesz w parku... Ogólnie południowe rejony parku w tej okolicy są najbardziej "górzystym" miejscem WPNu... polecam również okolice Ludwikowa (blisko Osowej Góry) górki, pagórki, hopki itp urozmaicenia terenu wliczone w koszty;)

 

generalnie każda ścieżka do śmigania w parku jest dobra, ale na początek lepiej trzymać się szlaków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na codzień mykam w puszczy zielonce, ale szlaku rowerowego nie polecam, o niebo przyjemniej jest na szlakach pieszych (czerwony-mój ulubiony), polecam jeszcze zielony szlak pieszy (przy jeziorku) w okolicach Tuczna, i bardzo ładny (i zarośnięty :P) szlak prowadzący do Obornik wzdłuż Warty, ostatnie dwie pozycje spodobają się miłośnikom pokrzyw, błota i chaszczy po kolana :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o niebo przyjemniej jest na szlakach pieszych (czerwony-mój ulubiony), polecam jeszcze zielony szlak pieszy (przy jeziorku) w okolicach Tuczna, i bardzo ładny (i zarośnięty :)) szlak prowadzący do Obornik wzdłuż Warty, ostatnie dwie pozycje spodobają się miłośnikom pokrzyw, błota i chaszczy po kolana :P

 

Kolega mnie ubiegł, właśnie chciałam polecić szlak zielony - zarośnięty jest prawie cały - a najciekawszy odcinek rzeczywiście idzie wśród jezior. Jako miłośniczka i pasjonatka pokrzyw, błota i chaszczy po kolana :), muszę się wybrać do Obornik wzdłuż Warty. To może być fascynujące ;).

 

Dodatkowo polecam - objazd jez. Kowalskego - po singielku, nad samym brzegiem, wśród drzew i krzewów - też nieźle zarośnięte i nie wszędzie przejezdne. Trzeba pomyszkować, bo ta trasa nie jest oznaczona na mapie.

Fajnie jest nad jez. Bolechowskim - dookoła bagna i pagórkowato :)

Polecam też ścieżki pozaszlakowe - bywają malownicze i ciekawe.

No i dobrą, sczegółową mapę - przydaje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemna jest wycieczka wzdluz koryta Warty do Puszczykowa. Trasa mila, nietrudna. Jak na poczatek sezonu w terenie niezla ;) Do tego blizsze i dalsze okolice malty tez sie nadaja. Mozesz np z malty walnac laskami w okolice huty szkla, potem pod mostem kolejowym do zielinca, lasem do gruszczyna, przez lotnisko na bogucin i do Janikowa. Potem przez wierzenice i powrot aswaltem do Swarzedza i druga strona jeziora. Jak zasiadziesz z mapka to wszystko sobie obcykasz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrą, sczegółową mapę - przydaje się

no własnie, jakich map używacie zapuszczając sie w terenowe oklice Poznania, ja dotychczas używałem mapy Powiat Poznański wydawnictwa TopMapa, było dobra (po za paroma błędami) ale umarła śmiercią naturalną(w deszczu:P),a teraz nie wiem czy kupować jeszcze raz tę samą mapkę czy może jest dostępna jakaś lepsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś używałem mapy Wielkopolski Park Narodowy wyd TopMapa skala 1:36000 wyd.3 (jest troche nieaktualne - brakuje głównie szlaków rowerowych których widzi sie co kawałek na drzewach...) ale z czasem stała się dla mnie zbyt mała, bo zasięg wycieczek znacznie się zwiększył i nie obejmował już tylko WPNu...

 

Teraz używam Powiat Poznański skala 1:90000 (wydawnictwa -też TopMapa, chociaż w każdym wyd jest dokładnie to samo oprócz okładki...) kiedyś było wyd 2 z 1999r ale stało się trochę nieaktualne z powodu tysięcy kilometrów autostrad i dróg expresowych powstałych od tamtego czasu... ;)

...w tym roku kupiłem wyd 6 z roku 2006 chyba i większych braków nie dostrzegam... mapa w sam raz na trasy +/- 100km, lepszej nie trzeba... myślę że znakomity kompromis między czytelnością a zasięgiem w użytkowaniu rowerowym...

 

 

Jeżeli planujesz wycieczki po zielonce to warto się zaopatrzyć w mapę Puszcza Zielonka (chyba też TopMapa...) szlaki dobrze oznakowane, opisane, przystępna skala...

 

Są jeszcze mapy wielkopolski w skali 1:75000 ale niefortunnie ktoś podzielił je na 4 części wytyczając krzyż przez środek Poznania i jej zasięg jest mocno ograniczającym czynnikiem, szczególnie dla mieszkańców tego miasta... wtedy najlepiej kupić 4 części, pociąć, i posklejać sobie interesujące okolice... :D genralnie mapa dobra dla mieszkańców miejscowości położonej w środku danej częsci województwa...:D

 

Pozdrawiam

KR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam komplet tych 4 map. Bardzo sobie chwalę ten zestaw :). WPN mieści się na jednej, Puszcza Zielonka też na jednej, więcej w zasadzie nie potrzeba :D. Tylko jak jechałem na Rajd w Nieznane to wziąłem wszystkie 4, bo... jechaliśmy w nieznane, trasę odkrywało się po zdobyciu kolejnych punktów :nuke:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu ciekawych miejsc w okolicach Poznania to mogę polecić również rejon Góry Moraskiej oraz Radojewa (dokładniej rezerwat Kokoryczowe Wzgórze i okolice)

Jest tam sporo całkiem ciekawych szybkich zjazdów i dodatkowo piękny pod względem przyrodniczym teren (zachodni brzeg Warty)

Niestety aby się tam dostać trzeba troszkę przejechać asfaltem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeżdżę na wojskowych mapach (skala 1:50 000), które zamówiłam sobie w Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Jest na nich prawie wszystko: www.codgik.gov.pl .

 

Poproszę o garść informacji o szlaku prowadzącym do Obornik wzdłuż Warty, bo planuję się tam wybrać w bliżej nieokreślonej przyszłości. Wzdłuż którego brzegu idzie ścieżka - wschodniego, czy zachodniego? Czy wiedzie ona bezpośrednio przy rzece? Czy rzeka jest cały czas z niej widoczna? Czy jest to ścieżka "wędkarska"? Gdzie (od strony Poznania) jest wlot na nią? Jaka jest jej długość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadac przez Biedrusko w strone Bolechowa trzeba odbic jakies 500m za mostem na lewo(zaraz za wozkiem z owocami)

(Pakowanie sie tuz przy brzegu to bezsens totalny, trasa zupelnie nie jest przejezdna.)

Potem dajesz prosto do konca az do zwirowni, tam za mostem odbijasz na lewo i prosto.

Dalej jade na pamiec ale dojezdza sie do asfaltu i do Obornik zostaje ok 10km

Po drodze jest Sniezycowy Jar - swietnie miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, dzięki!

Nie mam przy sobie mapy, by to na szybko sprawdzić, ale jeśli dobrze myślę, to chyba mówisz o polnej drodze przez Promnice, ona idzie górą, wzdłuż rzeki i momentami Wartę bardzo ładnie widać. Czy tak? Tamtędy właśnie się jedzie do Śnieżycowego i ... dokładnie tą trasę popełniłam z kolegą wczesną wiosną, gdy kwitły owe kwiatki. Masz rację, ślicznie tam :).

A ścieżka wzdłuż rzeki przy brzegu? Jest coś takiego? Nieprzejezdne? Tzn? Zarośnięte mocniej niż ubiegłosobotni zielony szlak pieszy wzdłuż jezior, po którym chwilę z nami wtedy jechałeś? Oświeć, jeśli możesz :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ścieżka wzdłuż rzeki przy brzegu? Jest coś takiego?
Nie wiem czy RafalB mówi o tej samej trasie co ja, ale przez około 5-10km jedzie sie moze nie nad samym brzegiem ale jakieś 10-15m od Warty(widać ją)cały czas jedziemy szlakiem pieszym (niestety nie pamietam koloru a nie mam jak sprawdzić)

 

szlak ten "dobija" do Warty dopiero na wysokości Starczanowa/Mściszewa, oczywiście wiedzie po wschodniej stronie Warty.

 

Teraz więcej informacji nie jestem w stanie udzielic ale jak tylko w me łapki wpadnie jakaś mapa to postaram sie podać więcej szczegółów:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...