Skocz do zawartości

[łańcuch]9-o rzędowy przy kasecie 10-o rzędowej


mess

Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio oddalem rower do przegladu, i jako ze zrobilem te 2k na lancuchu, postanowilem go wymienic (z tego co wiem, prawidlowo co 1600 powinno sie wymieniac(?)). chcialem wstawic lancuch 105, jako ze caly osprzet mam na 105. niestety takiego lancucha na stanie nie bylo, ale serwisant powiedzial mi, ze od 105 w gore komponenty mozna mieszac i lancuch dura-ace sprawdzi sie rowniez, tyle tylko ze bedzie troche twardszy. zgodzilem sie, zaznaczylem tylko zeby to byl lancuch 2x10. odebralem rower z przegladu i... mam kilka pytan :excl:

 

1) wczesniej moglem jezdzic na talerzu spokojnie na drugiej najwiekszej zebatce z tylu, teraz delikatnie szoruje mi lancuch z przodu przy wewnetrznej lewej stronie przedniej przezutki. kwestia regulacji czy norma?

2) czy sa jakies zasady przy uzywaniu przelozen ktorych trzeba sie trzymac? np ze gdy jezdzimy na talerzu powinnismy uzywac maksymalnie 5 najmniejszych zebatek, jak jade na mniejszej przedniej to maksymalnie 5 najwiekszych?

3) czy lancuch na kasete 9-o rzedowa moze zniszczyc mi kasete 10 rzedowa? czy mozna uzywac lanuchow np 3x9/3x10 do roweru w ktorym jest 2x10? jesli tak to czy sa jakies konsekwencje, czy moze po prostu bedzie slabiej chodzic przy skrajnych przelozeniach?

4) jak to rzeczywiscie jest z mieszaniem grup osprzetu w shimano od 105 w gore i w ogole z mieszaniem roznych grup osprzetu w szosowkach?

 

musze sprawdzic dokladnie oznaczenie lancucha, czy jest to na pewno 2x10 :| eh... ogolnie wszystko chodzi dobrze, tylko troche mi brakuje czasem tej 2 z tylu gdy jade na talerzu, a zrzucanie na mniejsza przednia jest dosc niewygodne :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz to nie tak, ze ja tak ciagle jezdze :bye2: po prostu sa sytuacje w ktorych to przelozenie jest najwygodniejsze, zazwyczaj uzywam tego doslownie minute-dwie wiec myslalem ze to nic takiego strasznego, w kazdym razie od dzis unikam tego jak ognia ;)

 

a jak z "3" ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 także bym radził unikać, jeżeli już to 4-5, a najlepiej śmigać na 6-10, 1 2 3 zębatka z tyłu służy raczej do stromych podjazdów przy zastosowaniu mniejszej tarczy z przodu, tym mniejsza krzywizna tym mniej zajedziesz napęd co przedłuża jego żywotność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaseta 10spd jest węższa od 9tki - dlatego nie mozna założyc do niej łańcucha od 9spd.. tzn, teoretycznie, można wszystko (jak pokazuje rodzima praktyka serwisowa) ale najbidniej taki zestaw będzie poprostu źle chodził. natomiast serwisanta który zaproponówałby taką kombinację, skazałbym na dożywotnie zmienianie dętek..

 

ogólne zasady są takie - nie jeździ się na 2-3 skrajnych zębatkach aby nie krzyżować łańcucha. oczywiście zależy to wszystko od tego jaką masz kasetę (jakie dostępne przełożenia) oraz czy masz prawidłowo ustawione przerzutki.

 

najlepiej jeździć na 2-3 łańcuchach na raz - robisz na jednym powiedzmy 500km (to zalezy takze od twojej kadencji) i zmieniasz na następny. oczywiście po takim przebiegu kąpiel w benzynie jest nieodzowna. i tak w kółko - w ten sposob na kasecie i owych 2-3 łańcuchach mozesz z powodzeniem wykręcic 20-30 tyś (w przypadku wyższych grup osprzętu). na jednym łańcuchu mozesz co prawda zrobic nawet kilkanascie tyś km, ale wyrobisz kasetę do tego stopnia, że potem na nowym łańcuchu będzie chodziła gorzej niz na starym

 

mieszać mozesz wszystko i dowolnie w obrębie firm i ilości przełożen. manetki, kaseta i łańcuch muszą byc tego samego typu (np 9 lub 10spd). kombinowac mozna z tylnią przerzutką (np w shimano do napędu 9 mozesz załozyc przerzutke tył 10) i oczywiscie przednią.

 

oczywiscie pojawiają sie mixy shimano z campą, ale jest to zupełnie bez sensu i często wymaga dodatkowych urządzeń typu shiftmate. powód - zestopniowanie przezutek (a tym samym manetek) jest tu zupełnie inne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak CN-7801, uff ;) przednia przezutka juz nie szoruje o lancuch :)

 

tymon mysle ze drugi lancuch jak kupie to bedzie dosc :) trzy to troche poza zasiegiem na dzien dzisiejszy, inne wydatki sa :D

kr1zje za slaby jestem raczej by jezdzic na 6-10 przy 80-90 obrotach, przynajmniej na takich dystansach jakie lubie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na logike powinien się nadawać z tym że będzie węższy niż normalny łańcuch do danej kasety, ale nie powinien wpłynąć w negatywny sposób na działanie kasety jak np. łańcuch za szeroki niż normalny łańcuch do danej kasety, który nie będzie działał poprawnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No juz w jednym sklepie powiedziano mi, ze nie mozna zakladac lancucha 9-rzedowego do kasety 8-rzedowej... To byla wyjatkowa opinia, bo wiekszosc uwaza ze nie ma w tym problemu. Ciekaw jednak jestem czy moznaby pojsc dalej i zalozyc 10-rzedowy lancuch do kasety 8-rzedowej. Czy lancuch nie wpadalby miedzy koronki kasety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...