Skocz do zawartości

[KREW] klub Honorowych Dawców Krwi


virus81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Zachęcam Was wszystkich do oddawania "KRWI" w całej Polsce braki są ogromne. Sam od 2 lat oddaje i wierzcie to nic nie boli a wiele osób dzieki Wam może przeżyć. A bycie honorowym krwiodawca ma swoje zalety jak na przykład : dzien wolny od pracy w dniu oddania krwi nio i 8 czekoladek ,tansze leki po oddaniu wiekszej ilości krwi no i to co bardzo sie nam nie przyda to jazda za darmo komunikacją miejską po oddaniu chyba 18-litrów.Wszystkich chetnych zapraszam przy okazji można zrobic spotkanie jakieś takie integracyjne.I pojechac z pomoca pielęgniarki hehe lub :zdrowie:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inicjatywa słuszna. Z tymi 18 litrami to bez przesady, z tego co ja wiem to wystarczy 6 litrów (w każdym razie w Poznaniu, gdzie indziej może jest inaczej).

Ja niestety nie mogę oddawać krwi, bo jestem cukrzykiem, ale gdyby zdrowie pozwalało to bardzo chętnie.

Należy jednak pamiętać, że jak się już zacznie oddawać krew to potem trzeba to kontynuować, wynika to z fizjologii człowieka, ale szczegółów nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DużyMarku jeżeli nie znasz szczegółów to najpierw trzeba je poznać zanim sie coś napisze :D Nieprawdą jest, że oddasz krew i już musisz to robic stale.

Krew oddaję i będę oddawał dopóki będę mógł i zachęcam do tego każdego. Oddając krew ratujemy czyjeś życie. Poza tym oddając krew i gromadząc ją sobie w swojej kartotece mozemy zawsze z niej skorzystać. Jeżeli jakaś bliska nam osoba lub my sami potrzebujemy krwi to wtedy nie musimy się prosić znajomych czy sąsiadów. Pokazujemy legitymację i juz nie trzeba czekać za zabiegiem.

Tutaj jest L I N K , możemy tam się zapoznać z faktami i mitami na temat oddawania krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję, że nie mam pełnej wiedzy na ten temat, ale w liceum kilka osób z mojej klasy udała się kiedyś oddać krew i mieliśmy okazję o tym podyskutować następnego dnia.

 

Znajomi dostali książeczkę Honorowego Dawcy Krwi z wpisem, że krew oddali, ile jej bylo i datę. To wiem na pewno. Natomiast to czego nie jestem pewien to fakt, że po oddaniu 6 litrów krwi ma uzyskuje się bezpłatne przejazdy MPK oraz, że gdy zaczniemy oddawać krew regularnie to potem już nie bardzo można przestać. Z tej strony do której podałeś linka (interesująca) faktycznie nic takiego nie wynika.

 

Swoją droga, niektóre mity są bardzo ciekawe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam kiedyś oddać krew, bardzo chciałam, z niecierpliwością czekałam do 18 urodzin, żebym mogła to zrobić, więc idę sobie kiedyś to jakiegoś busa z centrum krwiodawstwa w Katowicach i co się dowiaduję.... że muszę przytyć :] co najmniej ze 3 kg a najlepiej więcej... co prawda gdzieś wyczytałam że 50kg to jest minimum, ale kobietka mi powiedziała, że przy moim wzroście to niestety nie wystarczy :] a że przytyć mi się do tej pory nie udało, no to cóż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do darmowej komunikacji miejskiej to w każdym mieście ustala to kto inny i tak np. we Wrocławiu trzeba oddać, uwaga: 25 litrów(mężczyźni), 15 litrów (kobiety). Więc jeśli kogoś to interesuje to należy poszukać na stronach przewoźnika miejskiego.

 

Ja na razie oddałem raz i myślę, że co jakiś czas się tam będę pojawiał:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widze jakieś zainteresowanie tym tematem bardzo sie ciesze z tego powodu ja oddaje juz 2 lata regularnie w Warszawie szpital MSWiA i jak moje dziecko tam trafiło z zapaleniem płuc odrazu zostało przyjete poza kolejnością i dostało pokoik a pielengniarki troskliwie się nim opiekowały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja oddaje juz od 2 lat, tak raz na 3 miesiace, maks pol roku, interesuje mnie ile krwi trzeba oddac by miec darmowe przejazdy mpk w poznaniu,

pozdrawiam wszystkich dawcow i zachecam tych ktorzy jeszcze nie oddawali krwi, uwazam ze krew warto oddac bo pewnego dnia sami bedziemy jej potrzebowali

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim odda się krew warto też wiedzieć co się z nią może stać - zaznaczam, że nie wiem jak jest dzisiaj, ale sam czytałem to w "gazecie":

 

Gazeta Wyborcza: krew do zlewu

Gazeta Wyborcza: krew do zlewu. "Nagminnie przetacza się trzy jednostki krwi zamiast dwóch, bo NFZ za tyle płaci. Mówi się o wylewaniu +tej trzeciej+ do zlewu". "Gazeta Wyborcza" pisze o kolejnym skandalu w rozliczeniach Narodowego Funduszu Zdrowia ze szpitalami.

 

Wpis o powyższej treści znalazł się na stronie internetowej czasopisma "Medycyna Praktyczna". Pracownicy biura prasowego NFZ informują, że zgodnie z obowiązującymi od tego roku zasadami fundusz płaci za krew dopiero wtedy, gdy pacjent wymaga...

14.09.2004 Informacyjna Agencja Radiowa

 

z:

http://wyszukiwarka.stron.org/informacje/m...yna-praktyczna/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, "jeśli uprawiasz sport, oddanie krwi nie wpłynie na twoje wyniki".

To nie jest prawda. Jak oddasz prawie pół litra, czyli ok. 10% krwi to nie będzie to zabójcze,

ale np. dla zawodowca bardzo znaczące. Bezpośrednio przed np. maratonem bym nie oddawał...

Co innego `sport` dla zdrowia i lajtowo, co innego `sport` jako nasze zajeżdżanie się i godziny na trasie.

Osobiście nie doświadczyłem menstruacji :D ale nigdy nie straciłem pół litra krwi przy krwawieniu z nosa

ani nawet po glebie... To tyle, co bidon isostara!

No więc czasami 'fakty' to trochę propagandowa ściema, ale mimo to chętnie zostanę HK.

A jak się dojeżdża do szkoły np. na studiach, to całkiem spory chyba zysk z darmowych przejazdów :)

Ciekawe, czy przez przetoczenie zarażonej krwi można zarazić się cyklozą? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ostatnio dowiedziałem się, że nie mogę na razie oddawać ze względu na przebytą zarazę w zimie (chociaż nawet jej nie zauważyłem :/) Ale pani pielęgniarka powiedziała że mogę się zgłosić około września na ponowne badania...

Tak przy okazji, wie ktoś może czy ilość oddanej krwi jest gdzieś rejestrowana? Jakiś czas temu skradziono mi portfel razem z legitymacją HDK i chciałbym sobie wyrobić nową. Oddałem już około 5l więc dobrze by było żeby to nie przepadło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Swego czasu jak bylem w wojsku regularnie co dwa chyba czy co miesiąc oddawałem krew.Pierwszy raz pobrali 350 ml nie zapomnę tego dni gdyż wieczorem myślałem,że mi dynie rozwali ,niemiłosiernie mnie bolała głowa .Ale po kolejnym oddaniu krwi już się to nie powtórzyło (drugiem razem chyba 450 ml biorą) .Teraz przyznaje się nie oddaje ,ale to z czystego lenistwa musiałbym dojeżdżać ,żeby oddać krew.Chodź kiedyś powiedziałem sobie ,że będę oddawał może się zmotywuje i znów zacznę oddawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jurasek trzymamy, trzymamy.

 

Tak się składa, że dzisiaj byłem oddać krew, a w tym momencie czytam ten temat i zajadam się pyszną czekoladą. Ludzie nie ma czego się bać. Oddajcie krew o zobaczycie jak sie wtedy poczujecie, pewnie większość z was pomyśli sobie, że właśnie komuś uratowała zdrowie lub w gorszym przypadku życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krew oddaje dobre 5-6lat. Z dotychczasowych wizyt raz oddac nie moglem bo zawalilem kilka nocek w sesji egzaminacyjnej i bardzo spadly mi czerwone ciałka(brak regularnych posilków, nieprzespane noce) i to byla zalamka. Teraz z oddawaniem krwi jest jak z cylkoza, poprostu cos mnie ciagnie do krwiodawstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...