Skocz do zawartości

[test] drogowy wg. Friela


Toosh

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie paru bajkerów z forum ma/czytało Biblie kolarza górskiego pana Friela. Friel proponuje zrobienie testu drogowego, zeby sprawdzic jakie tetno mamy przy progu mleczanowym.

Wygląda to tak: 2h przed jazdą nic nie jeść, konieczny pulsometr, poprzedniego dnia odpoczynek/lekkie ćwiczenia, rozgrzewka 10-20min jak przed maratonem, odrazu po rozgrzewce 30min jazdy, z wysiłkiem takim jak w czasie wyścigu- w te 30min trzeba przejechać jak największy dystans. Tętno średnie ostatnich 20minut jest właśnie przybliżonym tętnem przy progu mleczanowym na podstawie, którego Friel opisuje plany treningowe.

 

U mnie bylo 25min rozgrzewki/dojazdu do szosy, potem pierwsze 4~min. jechałem na tetnie ponad 170ud/min, potem spadlo do 155~, ok 15minuty przez 1-2min jechalem z 143~, a potem coś pod 160 do końca.

 

Max hr 176, średnie 158, liczyłem na jakieś 165, dlatego na początku jechałem trochę za mocno, co sie odbiło przy tych 140HR~. Pewnie gdybym jechał cały czas wmiarę równo średnie tętno wyszłoby ok. 161-162~

 

Wg. progów policzonych przez pulsometr Sigmy na podstawie wieku/wagi/wzrostu:

20sec w HealthZone

9min2sec w FitnessZone

20min38sec w PowerZone

 

Następny test za miesiąc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm test Friela - jak sie zajrzy w inne miejsca w sieci to jest on doszczetnie skrytykowany - poczynajac od tego, ze to co on mierzy to raczej nie jest progiem mleczanowym. Zdaniem wielu ten test zdecydowanie zawyza wartosc progu mleczanowego - co rzekomo sie wychodzi przy treningach, na ktorych trudno wejsc w najwyzsze strefy...

 

Ja jakis czas temu z ciekawosci zrobilem sobie ten test - srednie HR wyszlo mi 178.

 

Alternatywne domowe sposoby zmierzenia progu mleczanowego to np. odczytanie sredniego tetna z maratonu. U mnie srednie HR z ostatniego maratonu to 179 a wiec jak widac bardzo podobny wynik. Moze ten test Friela ma jakis sens? :P

 

Wydaje mi sie, ze ten test o ile jest wykonywany w porownywalnych warunkach moze wskazac na zmiany w naszej kondycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...