Skocz do zawartości

[Napęd] Wymiana napędu w crossie - 3x8 na 1x lub 2x


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, 

Niedawno zakupiłem dziewczynie rower Cube Nature 2024 https://www.cube.eu/pl-pl/cube-nature-shinymoss-n-black/c873d3e73c9ca28d2d3201944a756dbe
Patrząc na to że  w wyższych modelach tego roweru jest stosowana ta sama rama pomyślałem o wymianie napędu na ten z wyższych modeli np ten https://www.cube.eu/pl-pl/cube-nature-slx-galactic-n-black/2e07c67ed4208d5cc4a53bb7b0225296 taką wymiane obliczyłem na około 2000zł 

Przy czym widząc jak moja dziewczyna męczy się z napędem 3x8 (nie umie dobrać przerzutek) to uznałem że 3x10 będzie nawet gorsze pod tym względem. 
Pytanie do was czy w jakimś rozsądnym budżecie  1000-1500, dałoby sie tam wymienić napęd na 1x10/11/12 lub 2x/8/9/10/11 raczej z grupy MTB od shimano(Deore, deore XT,slx zależnie od ceny)?
Sam jeżdze na 1x12 i sobie bardzo chwale (jeździmy razem i raczej nie będziemy osiągać wielkich prędkości, bardziej rekreacyjna jazda)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na płaskim niech z przodu wrzuci blat 36T z tyłu 2,3,4,5 bieg  zależności od prędkości. Przy prędkościach 15-20 km i takiej miejskiej romantycznej jeździe to wystarczy. Jak jedzie pod górkę, to z przodu mały blat, z tyłu 1-2-3 w zależności od terenu. Niech nie używana największego blatu 48T. Moja żona ma korbę 48-38-28 i nigdy nie używała tarczy 48T. Zresztą ja też jak jeżdzę na jej rowerze jak mój ma kapcia i nie chce mi się opony zmieniać.

 

 

Edytowane przez bob555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, swagity napisał:

Witam wszystkich, 

Niedawno zakupiłem dziewczynie rower Cube Nature 2024 https://www.cube.eu/pl-pl/cube-nature-shinymoss-n-black/c873d3e73c9ca28d2d3201944a756dbe
Patrząc na to że  w wyższych modelach tego roweru jest stosowana ta sama rama pomyślałem o wymianie napędu na ten z wyższych modeli np ten https://www.cube.eu/pl-pl/cube-nature-slx-galactic-n-black/2e07c67ed4208d5cc4a53bb7b0225296 taką wymiane obliczyłem na około 2000zł 

Przy czym widząc jak moja dziewczyna męczy się z napędem 3x8 (nie umie dobrać przerzutek) to uznałem że 3x10 będzie nawet gorsze pod tym względem. 
Pytanie do was czy w jakimś rozsądnym budżecie  1000-1500, dałoby sie tam wymienić napęd na 1x10/11/12 lub 2x/8/9/10/11 raczej z grupy MTB od shimano(Deore, deore XT,slx zależnie od ceny)?
Sam jeżdze na 1x12 i sobie bardzo chwale (jeździmy razem i raczej nie będziemy osiągać wielkich prędkości, bardziej rekreacyjna jazda)

Ja jestem właśnie w trakcie wymiany z 2x8 Shimano Altus na 1x10 Deore (taki sam, jak w lepszym modelu mojego Marina). Długo myślałem nad tym, żeby dać 1x11 ale przekonał mnie chłopak z serwisu, że w sumie to nie potrzebuję dodatkowej większej zębatki w kasecie przez wzgląd na mój styl jazdy.

Screenshot2024-05-08at22_58_42.jpg.81a3cc2d0f97c31a1b8bb29976dcc003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, chudzinki napisał:

10s

  • manetka SL-M4100
  • przerzutka RD-M5120 SGS
  • kaseta z Ali (np. Sunshine)
  • korba z Ali (np. Meroca)

Tylko obczaj jakich przełożeń używa żebyś dobrze dobrał zębatkę do korby.

Hej, mam pytanie, czy do korby M5100 z tarczą 32T da się dobrać większą np 36? Nie próbowałem jeszcze wnikać w tę akcję ponad to, co wynika ze specki Shimano, a tam nic nie ma o większych blatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie! Wiem, że nie produkuje, bo już zerkałem, a martwię się że mi te 32 nie starczy. Łańcuch już mam i generalnie wszystko, co trzeba wymienić. 3 odpowiedzi wyżej wstawiłem listę zakupów ;)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, chudzinki napisał:

Da się, ale Shimano z tego co się orientuje nie produkuje.

https://www.google.com/search?q=deckas+96&rlz=1C1YTUH_plPL1061PL1061&oq=deckas+96&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOdIBCDQ3NDJqMGoxqAIAsAIA&sourceid=chrome&ie=UTF-8

@swagity, zapomniałem o łańcuchu... HG54 jak wspomniano powyżej.

Zamówione 34 i 36 na wszelki wypadek :) Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie złozyłem sobie taki zestaw: 

Suport rowerowy SHIMANO XT BB-MT801
Kaseta SHIMANO Deore XT CS-M8000 11-40
Manetka SHIMANO Deore XT SL-M8000
Przerzutka tylna SHIMANO Deore XT RD-M8000
Łancuch SHIMANO XT CN-HG95
Mechanizm korbowy SHIMANO Deore FC-M5100

Raczej z tych droższych wyszedł(niecałe 1400zł), nie wiem czy potrzebna mojej dziewczynie tak droga kaseta :) 
Oraz powiedzcie mi prosze czy musze się martwić linią łańcucha, nie do końca rozumiem jak to wymierzyc bez posiadania tych kompnentów, oryginalna korba 50mm kaseta 8s , nowa 52mm kaseta 11s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...