Skocz do zawartości
  • 0

pytanie o napęd 1x i 2x - kwestia podjazdów


Gość alan

Pytanie

Gość alan

Wytłumaczcie proszę laikowi pewną kwestię :) Mam obecnie rower z napędem 2x10, gdzie mam korbę 46/30 i kasetę 11-36 z takim zestawem nie mam problemów żadnym podjazdem w okolicy (dość górzystej). Chciałem teraz kupić nowy ale model który mi się podoba ma napęd 1x11 lub 1x12 korba 40 i kaseta 11-44, niby tu też jest więcej niż 1do 1, ale mam pewien problem z tym.

Na niektórych podjazdach obecnie zrzucam z przodu na mała i na największą z tyłu czyli 30 przód i 36 tył, gdy to samo zrobię w nowym będę miał 40 przód 44 tył.
Czy te 10 ząbków z przodu i jednocześnie 8 z tyłu pozwoli mi na podjazd z taką samą swobodą jak obecnie ? Czy np. przez to ze korba ma więcej to będę musiał mocniej mimo to depnąć lub kręcić z mniejszą kadencją ?

Przepraszam za trywialne pewnie dla Was pytanie jakoś nie jestem w stanie samemu sobie na nie udzielić czy też znaleźć odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Cześć

Przełożenie 30/36 jest nieco lżejsze niż 40/44. Według kalkulatora kadencji BikeCalc różnica w prędkości na najlżejszych przełożeniach wynosi mniej niż 1 km/h przy kadencji 90 (w przypadku, gdy rower ma taką średnicę kół i szerokość opon jak na podanym zrzucie ekranu, w przypadku innej szerokości opon różnica też jest bardzo mała).

Jeśli teraz na przełożeniu 30/36 dajesz radę podjeżdżać bez większych problemów to przełożenie 40/44 również powinno Ci wystarczyć.

30.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość alan

Dzięki, właśnie to mnie w sumie powstrzymywało przed sfinalizowaniem zakupu.
A niestety nie mam okazji sprawdzić na żywo jak to będzie.

Co prawda moja kadencja jest daleka od książkowej i oscyluje raczej w okolicach 70 ale mam nadzieję że dam radę na podjazdach bo głupi by było zwracać dlatego że zawodnik za słaby :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

40/44 to jak 30/33. Zapewne przedostatnią zębatkę z tyłu masz 30, więc 40/44 będzie mniej więcej pośrodku między Twoim najlżejszym i drugim w kolejności przełożeniem. Ja gdy chciałem zobaczyć w drugą stronę czy nie zabraknie mi szybkich przełożeń po przesiadce z 3x9 na 1x11 nie używałem przez miesiąc największego blatu z przodu, możesz przez pewien czas nie używać najlżejszego przełożenia i zobaczyć czy dasz radę.

Edytowane przez michalab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość alan
16 godzin temu, kipcior napisał:

Ale może przerzutka to obsługuje, bo sama zmiana kasety to nie jest problem.

Wg strony producenta to nie, Apex XPLR AXS – max 44

 

16 godzin temu, michalab napisał:

możesz przez pewien czas nie używać najlżejszego przełożenia i zobaczyć czy dasz radę.

Na to nie wpadłem, dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...