Skocz do zawartości

[Trek Domane] czy dobry rozmiar?


marc1nn

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Od niedawna jestem posiadaczem pierwszej w życiu szosy - Trek Domane SL5 gen. 4. Mój wzrost to 184cm, przekrok 90cm. W sklepie doradzono mi ze 100% pewnością rozmiar 56 i taki też zakupiłem. Przy odbiorze okazało się, że sztyca jest za krótka, i musiała zostać wymieniona na dłuższą z większego rozmiaru. Początkowo wysokość siodła od środka suportu ustawiona była na 77 cm, ale okazało się za malo. Po pierwszej jeździe  ustawiłem siodło na około 80cm i jest lepiej dla moich kolan, choć pewnie jeszcze będę eksperymentował w granicach 1cm góra - dół. Natomiast co mi się wydaje, że siodło jest bardzo wysoko w stosunku do kierownicy. Po godzinnej jeździe odczuwałem lekki dyskomfort u podstawy nadgarstka, tak jakby trochę "leciał" na kierownicę. Ręce mam dosyć wyprostowane przy chwycie za manetki. Tak jak pisałem jest to pierwsza szosa, więc być może mam tylko takie wrażenie, bo nie jestem przyzwyczajony do pozycji (do tej pory tylko rower cross oraz mtb). Natomiast przychodzi mi jeszcze myśl, czy aby rozmiar 56 nie jest jednak za mały? Poeksperymentuję jeszcze z ustawieniem siodła przód - tył, może delikatnie kiera do góry. Być może wybiorę się na fitting ostatecznie. Czy po prostu muszę się ulożyć z nowym typem roweru? Załączam zdjęcie jak to wygląda. 

20240321_174811.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak zdaniem innych, ale dla mnie za krótka sztyca, to byłby pierwszy sygnał ostrzegawczy, że rower jest niedopasowany rozmiarem. Zresztą, jak spojrzysz w rozmiarówkę na stronie treka, to zobaczysz, że dokładnie dla Twojego modelu wskazania są nie na rozmiar 56, ale 58 albo 60 w zależności, jaką pozycję preferujesz:

Rozmiar Wzrost rowerzysty Wewnętrzna długość nogi
 

 

56

174 - 180 cm

5'9" - 5'11"

81 - 85 cm

32" - 33"

58

180 - 185 cm

5'11" - 6'1"

84 - 87 cm

33" - 34"

60

185 - 190 cm

6'1" - 6'3"

86 - 90 cm

34" - 35"

 

Duża różnica między poziomem siodła a kierownicą nie jest niczym niezwykłym i często się ją spotyka u tych, którzy preferują agresywniejszą pozycję na rowerze, ale Ty jesteś zupełnym szosowym nowicjuszem a nie wymiataczem albo prosem, który będzie jeździł na absurdalnie małym dla swoich warunków fizycznych rozmiarze. Więc w sumie wszystko jest przeciwko Tobie. Nawet jakbyś miał rower w idealnie dopasowanym rozmiarze, z mniej agresywną pozycją, to i tak przyzwyczajenie do jazdy na szosie może trochę potrwać... Ale tutaj w sumie nie wiesz, czy jeszcze się nie przyzwyczaiłeś, czy też dyskomfort bierze się z niedopasowania rozmiaru...

Edytowane przez HSM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na podstawie tej tabeli nastawiałem się na 58. Natomiast w sklepie doradzono mi 56, ponieważ rozmiarówka Treka jest podobno zawyżona. Chyba jednak bez fittingu się nie obejdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy rozmiarówka treka jest zawyżona (i w którą stronę, na wysokość, czy długość ramy), ale trochę mi tu zalatuje chęcią sprzedaży roweru akurat w tym rozmiarze... Może ktoś o podobnej posturze jak Twoja z tym modelem treka odpisze... Ja, patrząc na drugi koniec tabelki z rozmiarami, raczej bym nie powiedział, że np. są to rowery wyraźnie długie.

Zobacz, że różnica na długości między rozmiarami 56 a 58 to jest jedynie 1,3 cm, a jak porównujesz reach to jest nawet mniej, bo 0,3 cm. Za to na wysokość różnica jest większa, bo 2 cm na dł. główki i stacku - to mogą być te 2 cm, których Ci brakuje w tej za niskiej pozycji kierownicy. Zresztą ciekawa sprawa - różnica w dł. podsiodłowej to 2,3 cm. a różnica w dł. sztyc między rozmiarami to dodatkowe 4 cm. Ile brakowało cm w tej za krótkiej sztycy, że musieli Ci ją wymienić? Może właśnie te brakujące cm znalazłyby się w dłuższej podsiodłowej w większym rozmiarze....

Fiting po zakupie - szczególnie w takiej sytuacji - to trochę spóźniona impreza, bo naprawdę zostaje niewiele możliwości. Fiter może wydłużyć rower, a właściwie Twoją pozycję, zalecając dłuższy mostek (w rozmiarze 56 jest 100 mm), sztycę z większym ofsetem. Ale przecież nie podniesie Ci przodu (a przynajmniej nie jakoś znacząco) - główka ramy ma tyle cm ile ma, a więcej podkładek pod mostek nie wsadzisz, bo masz ich maks... Jedyny plus to mostek z większym wzniosem i na pozytyw (ale wtedy żegnasz się z oryginalnym wyglądem kokpitu) i w zasadzie masz kolejny dowód, że masz za małą ramę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Rower był zamawiany w Treku, więc myślę że raczej sklep nie chciał mi wcisnąć złego rozmiaru (inaczej by było jakby tylko ten mieli na stanie). Nie pamiętam teraz na jakiej max wysokości było siodło z oryginalną sztycą, ale mogło chodzi o te 2-3 cm. 

Przejrzałem jeszcze geometrie innych producentów, i co ciekawe, na przykład Cannondale w modelu Synapse zaleca rozmiar 56 dla mojego wzrostu, gdzie reach jest większy o 10mm przy takiej samej wartosci stack. Giant natomiast w modelu Defy, ma już większy reach i mniejszy stack dla mojego rozmiaru M/L.

No cóż, niestety zostaje mi się przyzwyczaić do dosyć sportowej pozycji. 

SmartSelect_20240321_211007_Samsung Internet.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, HSM napisał:

Nie wiem, jak zdaniem innych, ale dla mnie za krótka sztyca, to byłby pierwszy sygnał ostrzegawczy, że rower jest niedopasowany rozmiarem.

W domane nie ma sztycy tylko maszt a zakres regulacji to ~6 cm (a nie 20 cm jak przy rowerze o standardowej konstrukcji) i zupełnie normalną sytuacją jest wymiana masztu na dłuższy/krótszy w zależności od potrzeb.

14 godzin temu, HSM napisał:

Zresztą, jak spojrzysz w rozmiarówkę na stronie treka, to zobaczysz, że dokładnie dla Twojego modelu wskazania są nie na rozmiar 56, ale 58 albo 60 w zależności, jaką pozycję preferujesz:

A jak doświadczona osoba spojrzy na "rozmiarówkę" na stronie treka to w większości przypadków może się jedynie roześmiać.

 

 

14 godzin temu, marc1nn napisał:

W sklepie doradzono mi ze 100% pewnością rozmiar 56 i taki też zakupiłem.

Kwestia preferencji i indywidualnych możliwości organizmu - stopnia rozciągnięcia, mobilności itd. Tak naprawdę jesteś na granicy rozmiarów 56 i 58. W stosunku do wzrostu masz bardzo duży przekrok (np. ja przy 185 mam 86) więc automatycznie krótszy tułów. Biorąc pod uwagę, że podstawowym wymiarem ramy szosowej jest efektywna długość rury poziomej i dodając do tego twój krótki tułów sprzedawca wybrał "mniejsze zło" co generalnie wpisuje się w ogólnie przyjęte standardy doboru ramy. Po prostu zrobienie "z mniejszego większy" odbywa się bez negatywnych skutków dla właściwości jezdnych a skracanie za dużego roweru to już trochę pudrowanie trupa.

14 godzin temu, marc1nn napisał:

Natomiast co mi się wydaje, że siodło jest bardzo wysoko w stosunku do kierownicy.

Nic z tym nie zrobisz, takie masz proporcje ciała, że nawet na domane, które jest dziadkowozem właśnie tak to wygląda.

14 godzin temu, marc1nn napisał:

Po godzinnej jeździe odczuwałem lekki dyskomfort u podstawy nadgarstka, tak jakby trochę "leciał" na kierownicę.

Normalka na początku. Musisz zmniejszyć core, mięśnie głębokie, przystosować się do nowych bodźców. Poczytaj też o ustawieniu klamkomanetek żeby uzyskać neutralny kąt nadgarstka.

14 godzin temu, marc1nn napisał:

Ręce mam dosyć wyprostowane przy chwycie za manetki.

Ręce powinieneś mieć lekko ugięte, kierownicę masz "trzymać" a nie opierać na niej ciężar tułowia. Łącząc to z tym co napisałem linijkę wyżej - idealnie będzie jeśli (wiadomo, po jakimś czasie i dostosowaniu organizmu) podczas jazdy będziesz mógł zabrać ręce z kierownicy a tułów utrzymać w tej samej pozycji korzystając wyłącznie z core'u

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie trochę uspokoiłeś. W sklepie wspomniano, że na większym byłbym za bardzo rozciągnięty i lepiej wziąć mniejszy rozmiar. Po prostu im zaufałem, bo nie miałem możliwości przetestowania.

Będę kombinował z ustawieniem klamkomanetek tak jak sugerujesz, bo faktycznie mogę mieć zbyt wykrzywione nadgarstki. Muszę się temu przyjrzeć. 

Nad mięśniami core pracuję, bo poza rowerem także regularnie ćwiczę od 4 lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mihau_ napisał:

W domane nie ma sztycy tylko maszt

Mówimy o gen. 4, gdzie jak najbardziej jest sztyca - trek podaje jej długość na 280 mm w rozm. 56 i 320 mm w rozm. 58. Maszt był w gen. 3.

Co do reszty zgoda... zwłaszcza w kwestii proporcji ciała (duży przekrok, krótszy tułów), tylko, że dobierając rozmiar do zasięgu siodełko-kierownica przy okazji wyszło, że odległość suport-siodełko przy tych nogach całkowicie nie przystaje do założeń rozmiarowych (stąd potrzeba zmiany sztycy). I też się zgadzam, że lepiej wydłużać za krótki rower niż męczyć się na za długim, który trudniej skrócić, ale jednej rzeczy w za małej ramie nie poprawisz - nie podniesiesz przodu, o czym wielu zapomina....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...