Skocz do zawartości

[2,5 - 5k] chyba cross?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Jak to tutaj bywa, człowiek po długiej przerwie poszukuje roweru. Tyle, że pojęcie o nich ma dość blade, więc jak poratujecie, to będzie dozgonnie wdzięczny. No to lecimy:

Wymagania:

  1. Jeździć mam zamiar głównie rekreacyjnie, zacznie się pewnie od turlania wokół miasta i okolic, więc dobrze by było, gdyby na płaskim dawał radę. Ale jak się natknę na jakiś las czy drogę w opłakanym stanie, to też chcę wygodnie się po nich przetoczyć. 
  2. Chłop, 178 cm / ~75 kg i reszta wymiarów na tyle standardowa, że przez dobieracze rozmiaru ramy na stronach popularnych producentów mogę się przeklikać, klepiąc wyłącznie 'dalej'.
  3. Nie chcę się obchodzić ze sprzętem jak z jajkiem i spędzać pół życia w serwisach (czy tam za dużo dłubać samemu). Ma być w miarę niezawodnie.
  4. Ostatnio jeździłem wieki temu, ale najgorzej wspominam tragiczne przerzutki (gdzie przy standardowym użyciu łańcuch potrafił się teleportować w losowe miejsce obok roweru) i równie koszmarne siodełko / amortyzację (gdzie po paru km zad nadawał się właściwie do wymiany), więc na te 2 rzeczy pewnie pójdzie większość uwagi.
  5. Byłoby super, jakby się dało w razie potrzeby coś przekonfigurować, np. wrzucić szersze opony.
  6. Budżet dość rozciągliwy, bo większe znaczenie ma dla mnie sensowność zakupu i stosunek ceny do jakości, a nie same miedziaki.
  7. No i na koniec wygląd - może pierdoła, ale jak się już na czymś jeździ, to chyba dobrze, jak trochę cieszy oko. Najlepiej lekko w stronę futurystyczną, ale minimalistycznie i bez udziwnień. Kolor w miarę możliwości stonowany, jakiś czarny, szary, czy tam inne ciemności z akcentem (jak np. Roam 4), ale najlepiej nic super krzykliwego ani zielonego (Pathlite 6 [*]). 

Zagadki nierozwiąz(yw)a(l)ne (które próbowałem nawet testować na żywo, ale wątpliwości zostały):

  1. Typ. MTB chyba nie mają sensu przy planowanym użytkowaniu, ale twardego widelca też nie chcę. To zostaje mi chyba cross? [title drop!]
  2. Rozmiar ramy. Przeważnie trafiam pomiędzy 2 różne, z minimalnym wskazaniem na większy. Straszną zbrodnią będzie wybranie tego mniejszego? Bo urosnąć już nie dam rady, a takie maleństwo, to przecież tańsze, lżejsze, bardziej zwinne...?
  3. Czy - będąc początkującym - warto brać osprzęt trochę wyższej klasy? Bo czasem słyszę, że powinienem wziąć największy złom, zużyć i dopiero się bawić dalej. Ale jak za te parę groszy więcej mogę mieć większą niezawodność, trochę wygody, no i mniejsze ryzyko irytacji którymś podzespołem, to imho brzmi, jakby było warto. 
  4. Napęd. Jedni mi mówią "bierz 1x, bo to przyszłość, mniej wachlowania i konserwacji", inni "z tego x1 to użyjesz 1/3 kasety, a tam, gdzie będziesz potrzebował, to zabraknie; z resztą crossy i tak mają raczej 2-3x". I komu wierzyć - obu, nikomu? A może olać i brać, co się wylosuje?
  5. Widelec powietrzny. Brzmi pięknie, ale to podobno więcej konserwacji; do tego - przy tej samej cenie - jakość może być gorsza, niż sprężynowego; a i tłumienie najdrobniejszych drgań może wypadać słabiej. Warto mimo to?

Rozważane:

  1. Najpierw się uczepiłem Pathlite 6 gdy był za 4200, ale 1x, podobno wąski widelec, kolor etc. sprawiły, że przetwarzałem go tak długo, aż się promka skończyła.
  2. Roam 4 - tego lokalny sklep ma zamówić na dniach w dobrej cenie. Tani jak barszcz i wygląda kozak, ale te przerzutki Tourney etc...
  3. Phanatic 70 - aktualny faworyt. Mogę zamówić na już od firmy krzak za 4k w wersji M albo 4,5k - L (i trochę kusi to M, zgodnie z Z2). W sumie na gwarancji mi nie zależy, więc może i dobry biznes. A jeszcze lokalny sklep próbuje się właśnie dowiedzieć, czy są w stanie go zamówić oficjalną drogą, ale taniej pewnie nie będzie.
  4. Scart Light 9 - jak się promka nie skończy, to wychodzi jakieś 4300 już z vatem i dostawą, ale może docierać nawet miesiąc, a wolałbym coś szybciej. 

I jak tu żyć, co wybierać? Wybaczcie ścianę tekstu, ale jak mam z tym zwierzem, na któregokolwiek nie padnie, się dobrze dogadywać, to wolę się chociaż trochę rozejrzeć i upewnić. Pomożecie? Z góry wielkie dzięki za każdą wskazówkę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Co do typu roweru to w Twoim przypadku cross wydaje się być dobrym wyborem. Jeśli chodzi o rozmiar to warto, żebyś jeszcze podał długość wewnętrzną nogi.

Mając budżet 2,5 - 5k moim zdaniem powinieneś celować w górny limit. Wtedy będziesz mieć możliwość zakupu roweru z amortyzatorem powietrznym, który sprawdza się lepiej niż amortyzator sprężynowy. Obecnie w rowerach crossowych trudno znaleźć porządny amortyzator sprężynowy.

Napęd 1x to kwestia preferencji, sam mam w rowerze crossowym napęd 1x, bo wcześniej przez większość czasu jeździłem używając środkowej tarczy korby w napędzie 3x.

Z tych rowerów co wymieniłeś zastanawiałbym się między Phanatic 70 a Scart Light 9.0. Kellys ma lepsze hamulce, z kolei Radon ma amortyzator uważany przez niektóych za najlepszy wśród rowerów crossowych.

Edytowane przez Sk27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! To teraz mam dylemat, czy się w ogóle nie szarpnąć na Scart Light 10, który ma w sumie wszystko... Ale to już 1.5k drożej od małego Phanatica. Albo nawet więcej, bo w przypadku Radonów - "pedals not included". 

A noga do bólu standardowa, 85cm. Więc jeśli ten Phanatic M za 4k się nada (a skoro producent podaje "do 180cm", to chyba powinien?), to możliwe, że padnie właśnie na niego, bo nie dość, że tylko 2 dni czekania, to jeszcze zostanie sporo miedziaków na resztę zabawek, a to jeszcze oświetlenie, kask, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cena Radon Scart Light 10 nie dobije cię to myślę, że powinieneś się na niego zdecydować, aczkolwiek już ten Phanatic powinien sprawdzić się w zupełności.

W przypadku pedałów to wiele zależy od tego czy jeździsz/planujesz jeździć w pedałach zatrzaskowych. Przy całkowitej cenie roweru tak bym się tym nie przejmował, zwłaszcza że fabryczne pedały często są kiepskiej jakości (chociaż te w Kellysie wyglądają na solidne, miałem podobne w modelu Cliff 50 i zrobiłem na nich około 10 000 km bez żadnych problemów zanim przesiadłem się na SPD).

Ja przy wymiarach 181 cm i 87 cm mam rozmiar L. Kiedyś miałem innego crossa na ramie 19 i była dla mnie trochę za krótka, więc lepiej czuję się na L. Trudno bez przymierzenia się stwierdzić, który rozmiar jest najlepszy. Z tego co widzę w tabelce to różnica w stack i reach pomiędzy tymi nie jest duża i w razie czego można zmienić mostek na dłuższy. W przypadku mniejszej ramy niemal na pewno nie będziesz mieć problemu z przekrokiem. U mnie w modelu Cliff 50 mam jeszcze zapas jeśli chodzi o przekrok, ale to są inne ramy (geometria jednak jest bardzo zbliżona).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scart light ma napęd 3x, noooo ja bym tego raczej nie chciał biorąc pod uwagę brak "specjalistycznych" zastosowań pokroju jazdy z sakwami po górach, więcej wachlowania przodem niż efektywnych zmian 

Do 5k roam 1 albo heist x7 https://sprint-rowery.pl/rower-crossowy-polygon-heist-x7?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwzN-vBhAkEiwAYiO7oDQdOlFkMYs3RWe0OrCjZVFPhgs7odSvSDSjCDKOtg7BiULdg0eVmhoCt0QQAvD_BwE

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...