Skocz do zawartości

[Amortyzator] rs silver 35 tk air 140mm - wymiana na coś mocniejszego


tajro

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze mam takie dość istotne pytanie (myślalem, że zakup amora to prosta sprawa): sprawdziłem sobie po numerze amortyzatora na stronie sram i ten mój rs 35 silver ma w pozycji steerer wpisane 1,5 tapered a ten co mam brać Lyrik od znajomego ma wpisane po numerze amora 1,8 tapered. Czy to jakos idzie wpasować czy jednak muszę szukać rury sterowej 1,5 tapered bo tego 1,8 nie wcisnę jak nie wymienię sterów (o ile w ogóle to jest możliwe)...

Jest też różnica w offsecie, ja mam 51 a tamten Lyrik 44 ale to akurat niezbyt istotna kwestia w porownaniu do rury sterowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35tki występują wyłącznie z rurą sterową rozszerzaną 1,25 na górze i 1,5 na dole. Lyrik to już amor do prawdziwego enduro i ma też wersję ze sterówką 1,25 rozszerzaną do 1,8". Nie ma opcji tego wcisnąć do ramy nie przystosowanej do takich widelców.

Kilka mm różnicy na offsecie jest niewyczuwalne w praktyce - tym nie musisz się przejmować. Co innego wysokość Axle-to-Crown.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli szukam dalej amora, już brakowało niewiele ale bogatszy o nową wiedzę mogę grzebac dalej albo kupić w podobnej cenie yari tyle, ze bez chargera. Co do axle to crown mój ma 551 a tamten Lyrik 561

Jednym słowem będę szukał dokładnie po parametrach mojego obecnego z tym, że skok 150 mmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Dokumosa napisał:

Tego lyrika z rurą 1,8", nowy, selcet+ można nabyć za 200EUR ;) Taki to chodliwy towar.

Z tego wygląda, że rura 1.8 robi cenową robotę hehe. Szersza rura niższa cena

Poszukam na ebay może tam coś upoluję, bo na olx jest rzeczywiście wysyp 1.8...nawet są ZEBy w wersji 150 mm ale tapered 1.8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2024 o 08:29, Rumcajs. napisał:

W manualu masz wszystko co potrzebne, nie widzę sensu kupowania 15WT specjalnie do jednego serwisu 35, może lepiej sobie go po prostu odpuść. Do sprężyny powietrznej Lyrika też bez problemu możesz dać Buttera bez żadnego oleju, bo tak początkowo było, później to zmienili w namualach i jest Dynamic seal grease + 3ml maxima heavy. Ogółem, jak zauważysz i prześledzisz manuale po rocznikach, to możesz zrobić Lyrika mając tylko buttera + maximę light/RS 0w30 (te oleje są zamienne). I tak bym zrobił a nie kupował 5 smarowideł na raz. Jak masz fantazję to możesz dać slick honey zamiast buttera i też będzie cacy, nie ma co się tak spinać z tym. Lepiej sobie zrobić 3x do roku serwis na butterze + jednym oleju (maxima heavy/0w30) niż raz w roku oddać do randomowego seriwsu i liczyć, że użyją ci 5 smarowideł. Wydawanie hajsu na 5 smarów to też głupota skoro się jeszcze dygasz z tym, nazostaje ci tego później i nie będziesz wiedział co masz z tym robić. 

Z racji, że tego Lyrika na razie nie mam i jednak skupię się na serwisie RS 35 to wnioskuję tak: 

1. Producent zaleca do sprężyny powietrznej 5WT, do goleni dolnych 15WT. Zatem jak kupię Maxima Light OW30 który ma 7,5WT to obsłużę sobie i tego RS35 i przyszłościowo Lyrika czy Yari? Oczywiście plus SRAM Butter. Pytanie tylko czy mniejsza lepkość (7,5 zamiast 15) w tym amorze rs35 na coś negatywnie się przełoży?

2. Ewentualnie mniej uniwersalny zestaw pod RS35 to zakup 15WT do goleni dolnych i sram butter wtedy do tego Lyrika przyszłościowo dokupiłbym sobie tą Maxime Light 0W30.

3. Czy jest sens wlania do RS35 tej Maximy Heavy o lepkości 30WT zamiast 15WT? Będzie to chyba jeszcze ciężej chodziło?

Cel główny to zakup jak najmniejszego uniwersalnego zestawu, którym obskoczę oba amory plus mam jeszcze recona powietrznego, może też się załapie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2024 o 10:02, Dokumosa napisał:

35tki występują wyłącznie z rurą sterową rozszerzaną 1,25 na górze i 1,5 na dole. Lyrik to już amor do prawdziwego enduro i ma też wersję ze sterówką 1,25 rozszerzaną do 1,8". Nie ma opcji tego wcisnąć do ramy nie przystosowanej do takich widelców.

Kilka mm różnicy na offsecie jest niewyczuwalne w praktyce - tym nie musisz się przejmować. Co innego wysokość Axle-to-Crown.

Niestety nie jest tak prosto... kontrowersyjny outlet z Luksmeburga oferuje również 35 w wersji 1,8 i to dodatkowo opisane jako coil (cena całe  60 euro). Zapewne wersja do użytkowych ebików..

https://www.rczbikeshop.com/en_ue/rockshox-fork-35-silver-29-solo-air-disc-100mm-15x110mm-tapered-black-00-4020-448-013.html

image.png.27a414983201ee9d28d21d78246ab657.png

Zastosowanie jakie się nasuwa zwłaszcza w przypadku tego liryka to zakup na części i wymiana w swoim całego dołu w ramach dużego serwisu( gdy np tłumik niedomaga).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, tajro napisał:

1. Producent zaleca do sprężyny powietrznej 5WT, do goleni dolnych 15WT. Zatem jak kupię Maxima Light OW30 który ma 7,5WT to obsłużę sobie i tego RS35 i przyszłościowo Lyrika czy Yari? Oczywiście plus SRAM Butter. Pytanie tylko czy mniejsza lepkość (7,5 zamiast 15) w tym amorze rs35 na coś negatywnie się przełoży?

2. Ewentualnie mniej uniwersalny zestaw pod RS35 to zakup 15WT do goleni dolnych i sram butter wtedy do tego Lyrika przyszłościowo dokupiłbym sobie tą Maxime Light 0W30.

3. Czy jest sens wlania do RS35 tej Maximy Heavy o lepkości 30WT zamiast 15WT? Będzie to chyba jeszcze ciężej chodziło?

Cel główny to zakup jak najmniejszego uniwersalnego zestawu, którym obskoczę oba amory plus mam jeszcze recona powietrznego, może też się załapie. 

A idź do serwisu i poproś żeby ci odlali trochę 15w. Może za dyszkę odleją z 50ml, które ci starczy na 35 i recona. Buttera no to kup normalnie. A jak będziesz miał docelowy amor to kupisz docelowy olej. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tajro Do 35 silvera (generalnie do każdego silvera) na dół możesz nalać byle co. Nawet silnikowy 0w30. Co byś nie lał i jak często byś nie serwisował szybko złazi z niego ta czarna powłoka odsłaniając stalowe  golenie, które z czasem rozkwitają (rdza).

@wr81 Faktycznie pojawiło się coś takiego i zapewne jak piszesz do bieda e-bike'ów. Nie mniej nie ma sensu kupować tego na części chyba, że ktoś ma już wersję A1 a ta zakupowywana będzie na 100% wersją A2 - wtedy można przełożyć dolne golenie, które mają nieco poprawione ślizgi (w A1 się odklejały w A2 są lepiej przyklejone ale to nadal nie to co w modelach wyższych).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rumcajs. napisał:

A idź do serwisu i poproś żeby ci odlali trochę 15w. Może za dyszkę odleją z 50ml, które ci starczy na 35 i recona. Buttera no to kup normalnie. A jak będziesz miał docelowy amor to kupisz docelowy olej. 

Ten 15WT to przy okazji kupię przy pozostałych częściach bo to 20 zł za 120 ml więc żaden koszt. 

Więcej wchodzi tego 5WT bo widzę że łącznie po jednej stronie 210 ml a po drugiej 2ml

Zaciekawiło mnie natomiast cos innego, zgodnie z rysunkiem jest możliwość zmian skoku tego amortyzatora poprzez wykręcenie tokena. Obecnie mam 140 mm I bym podciągnął do 150 lub 160. Czy ja dobrze odczytuje, że tu nie trzeba zmieniać shaftu żeby zwiększyć skok?

Screenshot_20240209_155640_Drive.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dobrze rozumiesz, to sprężyna o konstrukcji która opiera się na podkładkach dystansowych. 
Do takich tanich amorków ma to sens, bo obniża producentowi koszty produkcji a tani amor zazwyczaj idzie do mniej wymagającego klienta. W droższych produktach nastawionych bardziej na osiągi sprezyna oparta jest o port wyrównawczy ciśnienia wyżłobiony w górnej goleni. Dlatego nie można tam zastosować żadnych podkładek, skok regulowany jest bezpośrednio długością tłoka. 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tani produkt a komplet uszczelek do pełnego serwisu kosztuje ponad 200 zł ... Z ciekawości w jednym serwisie zapytałem o pełny serwis i liczą sobie 300 zł za robotę, to jeszcze bardziej mnie zmotywowało do ogarnięcia we własnym zakresie, bo w sumie to więcej niż połowa ceny nowego hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam jeszcze w tym wątku, z racji że przeserwisuje sobie amortyzator rs35 i zakupie przy okazji: oleje 5WT, 15WT oraz smar sram butter to czy tego użyję też do serwisu dampera rs deluxe select+ (głównie chodzi o serwis podstawowy).

Pytam bo otwieram sobie instrukcję i tam znowu osobny smar RS Dynamic Seal Grease a potem olej Maxima Extra 15W50 lub Maxima Plush Dynamic Suspension Lube Light. 

Na moje oko zamiast Dynamic Seal Grease mogę użyć Sram Butter a zamiast Maxima Light użyję olej 15WT. Pytanie czy będzie to ok. Oczywiście dokupienie tych dwóch specyfików to nie problem, pytanie czy ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie kombinujesz. Chcesz do nic nie wartego widelca wlać oliwę i użyć smar do niego dedykowany a do drogiego widelca użyć chemii do niego nieprzeznaczonej. Ja bym zrobił odwrotnie.

Odnośnie ceny service-kitu - jeślii widelec działa to nic nie zmieniaj poza kurzówkami, które jako jedyne części zamienne (wraz z gąbkami) pasują z innych 35mm widelców (pike, yari, lirik, revel) i kosztują około 50zł/komplet. Service kit 2x droższy niż do prawdziwych amortyzatorów bo to mało powszechne i nikt tego nie kupuje.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dynamic grease jest dużo bardziej "przylegający" od buttera, trudniej go usunąć z uszczelki itp. Wg mnie do dampera lepszy dynamic, od biedy butterem zrobisz ale sam sobie bym robił wtedy serwis 2x częściej. Olej 15W się nada do puszki, 1ml do negatywnej i 1ml do pozytywnej. Tutaj możesz spać spokojnie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Dokumosa napisał:

Dziwnie kombinujesz. Chcesz do nic nie wartego widelca wlać oliwę i użyć smar do niego dedykowany a do drogiego widelca użyć chemii do niego nieprzeznaczonej. Ja bym zrobił odwrotnie.

Odnośnie ceny service-kitu - jeślii widelec działa to nic nie zmieniaj poza kurzówkami, które jako jedyne części zamienne (wraz z gąbkami) pasują z innych 35mm widelców (pike, yari, lirik, revel) i kosztują około 50zł/komplet. Service kit 2x droższy niż do prawdziwych amortyzatorów bo to mało powszechne i nikt tego nie kupuje.

Oczywiście do droższego widelca gdy go bedę miał kupię właściwy olej (w sumie może od razu kupię zamiast 15WT, Maximę Light i wtedy będzie uniwersalnie i jeszcze do dampera sie nada). Akurat mam 15WT za 20 zł, więc pomyślałem, że zaszaleję;) Oki to zatem najbardziej uniwersalnie pod 2 x amortyzator (rs35 i Lyrik) oraz damper rs kupię: sram butter, dynamic seal, Maxima Light

Na górę maximę heavy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jaką górę? Masz na myśli gąbki olejowe? Mocz w tym samym co wlewasz od dołu. A do komory to sam butter, nie musisz nic dolewać. Do dynamic seala się dolewa 3ml żeby go trochę rozrzedzić bo on jest tak jak wspomnałem bardzo lepki. 

Nie ma co się tak z tym spinać, jak ktoś to dobrze napisał, jeśli samemu się ogarnia to lepiej robić częściej na byle czym niż rzadko na super olejach i smarach.

Edytowane przez Rumcajs.
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą góra nieprecyzyjnie się wyraziłem, chodziło mi o spreżynę powietrzną i tłumik. Do sprężyny w rs 35 i Lyrik to sram butter a do tłumika w rs 35 podają 5WT (210 ml) a w Lyriku 5WT ( Motion Control) albo Maxima Plush 3WT (charger 2.1). Zakładam zatem że to 3WT będzie bardziej uniwersalne, jeśli już zabiorę się kiedyś za ten element.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...