Skocz do zawartości

[Korba] Kompatybilność korby Sram Rival AXS z Tiagra 4700


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jestem na etapie wyboru korby z pomiarem mocy do swojego roweru. Najlepszą cenowo opcję jaką znalazłem jest Sram Rival AXS 48/35. Reszta mojego napędu to Tiagra 4700. 

Chciałem się zapytać czy korba dedykowana napędom 12 rzędowym będzie dobrze pracowała w moim rowerze z Tiagrą (10 rzędową)? 

Pozdrawiam, 

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korby AXS mają linię łańcucha 45 mm w standardzie i 47,5 mm dla wersji wide (xlpr). Ta Tiagra ma chyba 43,5. Do tego dochodzi kwestia użycia z taką korbą łańcucha innego niż normalnie tam wykorzystywany 12-rzędowy flat top SRAMa. Nie widzę sensu.

 

A tak w ogóle, to o jakim poziomie cenowym piszemy., bo chyba ta Tiagra jest tańsza od Rivala.

Edytowane przez HSM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, HSM napisał:

Korby AXS mają linię łańcucha 45 mm w standardzie. Ta Tiagra ma chyba 43,5

I dlatego D4 Ci urwie jak założysz jedno na drugie. Dosłownie. Będzie pierdziut i zadek na orbitę leci.

W rzeczywistości - _moooże_ będzie problem z regulacją przedniej przerzutki o te 1.5mm i mooooooże trzeba będzie stosować łańcuch 12 rzędowy. Rzekomo 12 rzędowe sramy wymagają łańcucha flat-top.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz jasne. Ten pomiar mocy zmienia zasadniczo sytuację. Niestety SRAM poszedł po całości i konsekwentnie pcha te swoje pomiary do korb nawet tak tanich jak Rival. Kompletną korbę z pomiarem mocy można mieć już od 200-300 EUR na aktualnych przecenach, a opcje upgradu posiadanej korby do wersji z pomiarem to już tylko 150-200 EUR. Shimano w sumie nie ma nic do zaproponowania, a jak już proponuje, to wyychodzi jak z tym DA - ludzie narzekają na jakość tych mierników. Stąd całe te wszystkie aftermarketowe Inpeaki, 4iiii, stagesy - o nie to teraz chyba też shimano... gdzie wiążesz produkt jednej firmy (ramię korby) z produktem drugiej (miernik). Jak się coś zrypie, to jesteś podwójnie w plecy...

Kolego @uzurpator, w złośliwości to trzeba umieć... Nikt nie pisze, że coś, gdzieś urwie. Dobrze to ujął @TheJW "Czy będzie pracowała - możliwe. Czy będzie dobrze pracowała - nie sądzę.". A jak ktoś chce cisnąć i mierzyć coś tym miernikiem mocy, to ostatnią rzeczą,, którą chciałby się przejmować, to są kijowo działające przerzutki. No i oczywiście wiesz, że łańcuchy flat top do AXSa są wymiarowo odmienne nawet od 12-rzędowych łańcuchów SRAMa z górskiej serii Eagle. I owszem SRAM poleca użycie łańcuchów Eagle do rowerów, gdzie masz korbę szosową AXS, ale z tyłu przerzutkę i kasetę MTB, tylko to są z reguły rowery 1x12 i z przodu ten łańcuch nie musi być zrzucany z i wrzucany na blat. A Ty internetowo zapewniasz kolegę, że jak użyje zwykłego 10-rzędowego łańcucha, z taką korbą to też będzie mu się doskonale przerzucało... Ech...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hms dokładnie, SRAM ma zdecydowanie ciekawszą propozycję korb z pomiarem mocy od Shimano, ale wolę chyba dopłacić i mieć pewność, że wszystko będzie dobrze działało, niż kombinować z Rivalem.

Wydaje mi się, że w takim razie kupię korbę 105 R7000 i dorzucę do niej pomiar Ronde. Czy to będzie działało bez problemów z resztą napędu. Wiem, że R7000 jest 11 rzędowa, ale z tego co czytałem na forum, korba powinna współpracować z Tiagrą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HSM napisał:

Kolego @uzurpator, w złośliwości to trzeba umieć... Nikt nie pisze, że coś, gdzieś urwie. Dobrze to ujął @TheJW "Czy będzie pracowała - możliwe. Czy będzie dobrze pracowała - nie sądzę.". A jak ktoś chce cisnąć i mierzyć coś tym miernikiem mocy, to ostatnią rzeczą,, którą chciałby się przejmować, to są kijowo działające przerzutki. No i oczywiście wiesz, że łańcuchy flat top do AXSa są wymiarowo odmienne nawet od 12-rzędowych łańcuchów SRAMa z górskiej serii Eagle. I owszem SRAM poleca użycie łańcuchów Eagle do rowerów, gdzie masz korbę szosową AXS, ale z tyłu przerzutkę i kasetę MTB, tylko to są z reguły rowery 1x12 i z przodu ten łańcuch nie musi być zrzucany z i wrzucany na blat. A Ty internetowo zapewniasz kolegę, że jak użyje zwykłego 10-rzędowego łańcucha, z taką korbą to też będzie mu się doskonale przerzucało... Ech...

Tylko nie "kolego". Kolegów mam pod budką z piwem i Ciebie tam nie widziałem. Resztę zaś cytujesz z materiałów producenta, które to wszyscy znają. W miarę.

Jeżeli chcesz być formalistą, to seria 7000 jest 11 rzędowa, zaś 4700 to 10 rzędów. Nie są, wg Shimano, kompatybilne. Miernika mocy na 10 rzędów shimano nigdy nie robiło. O niczym też nie zapewniałem, więc nie wiem skąd Ci się zwidziało.

Rzeczywistość jest zaś taka, że na 90% korba srama będzie działać bez zająknięcia - kwestia wyregulowania przedniej przerzutki. Dla pewności można sobie przed kupnem sprawdzić, czy wodzik aktualnej zejdzie te 4mm niżej ( różnica pomiędzy 50 a 48 w promieniu ) oraz czy wyjdzie te 1.5mm bardziej na bok. 15 minut roboty? Aha - oczywiście zakładam, że 43.5mm Shimano jest porównywalne do 45mm SRAMa, bo metodologię pomiaru linii łańcucha mogą obie firmy mieć różną. Zdarzało się.

W ostatecznej ostateczności nic nie stoi na przeszkodzie, aby latać na tym łańcuchem flat-top który i tak pewno do nowej korby trzeba będzie zanabyć. To, że flat-top na 10 rzędowej kasecie działa wiem, bo testowałem. Korb SRAMa nie mam, to mogę tylko na podstawie doświadczenia powiedzieć to co wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...