Skocz do zawartości

[Rama] Utlenione aluminium / uszkodzony lakier bezbarwny?


Rekomendowane odpowiedzi

Coś takiego mam na w sumie nieużywanej (przejechane ma 30km) ramie Cube aluminiowej z 2003.
Rower przeleżał w piwnicy przez te prawie 20 lat
To jest utlenione aluminium?, da się coś z tym zrobić?, czy tylko malowanie proszkowe wchodzi w grę?.
Próbowałem myc gąbką z płynem i spirytusem ale nic tego nie rusza za to aluminium robi się w tym miejscu "szczotkowe".

Ktoś mi poradził że to jest uszkodzony lakier bezbarwny i należy go spolerować.

 

3Harf0r.thumb.jpeg.c999d9b609bc4b525e7fb1ec26131704.jpeg

80f73404e990dd12a7d3026d37edf2c725ea018e7ab84075f118f9c85b8c2f1c.thumb.jpg.3664cb8db1a573856d5f2659e9a7adb6.jpg

d60a58e09a2f436836d504b4693eee2fcc880618435d8ab68e863f6ae9806dfa.thumb.jpg.6d8363f506362d77b1bd45f4246e0e13.jpg

TURfquw.thumb.jpeg.d56eeb36c31da3a9e9631fb14c785cb7.jpeg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być utlenione aluminium lub...lakier bezbarwny traci adhezję punktowo (o ile rama jest zabezpieczona lakierem bezbarwnym). Jeśli jest to lakier poliestrowy a rower stał w wilgotnej piwnicy to może tak się dziać. Ale nie wiem, nie widzę, nie macałem. Na czarnej naklejce widać, że nie raz miała styczność z gąbką , szmatą bo są charakterystyczne swirle.  Wszystko to kwestie estetyczne...malowanie proszkowe, polerowanie itp. Wszystko można zrobić, ale to są koszty. Można ramę wypiaskować, ale po piaskowaniu będziesz musiał wejść raczej w lakier kryjący, można też chemicznie wytrawić np. w środku zasadowym (jeśli tam jest lakier bezbarwny to trzeba go też chemicznie ściągnąć), szczotkowanie, lakier bezbarwny...możliwości wiele.

p.s. jeśli to uszkodzony lakier to nie jest to już tylko wada zewnętrznej warstwy ,a mocny proces degradacji powłokowej. Możesz spróbować jakiś punkt machnąć jakąś pasta polerską z średnim lub twardym padem, nawet szmatką tak na próbę, ale chyba szkoda roboty. 

Edytowane przez nossy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie piaskowanie/malowanie takiej ramy, i cala ta robora ...to nie warte tej ramy. Jakos z rok temu wystawiłem podobna ramę na sprzedaż, po roku znalazl sie amatro co za 250pln kupił rame+sztyce+obejme sztycy .... 

Jesli pasta polerska nie da rady tego jakos wyprowadzić po ręcznej robocie, to trzeba zaakceptowac fakt, ze z tym niewiele da sie zrobić... bo się to nie opłaca.

Ramy pod kolo 26 sa teraz na OLxach za grosze, niektore w swietniym stanie. 

DObrac tylko taką zeby wszystko pasowało, tj sztyca,obejma przedniej przetrzutki, może sie uda trafic ze sterami... i mozna miec "nowy"rower za 300pln.

I to tylko w sytuacji gdy komus nie przeszkadza ze jest to sprzęt retro... i że się go w uczciwych pieniadzach juz nie sprzeda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. 

Trochę to teraz nieestetycznie wygląda, a chce go sobie zostawić jako drugi zwykły rower bo na co dzień mam e-bike. 

A jak by to wyglądało z pomalowaniem ramy na czarno zwykłym sprajem?. Trzymała by się farba bez żadnego problemu?, czy jednak najpierw wypadałoby zeszlifować lakier i dopiero prysnąć?. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...