Skocz do zawartości

[przerzutka przednia] Czym zastąpić korbę Shimano FC 5750, czyli starą 105-tkę?


Trollking

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

jak w temacie - kończy mi się korba do starej 105-tki (2x10, o taka: https://www.rowertour.com/p/201333/shimano-fc-5750-105-korba-rowerowa-szosowa-czarna),, a dostanie nowej jest praktycznie niewykonalne, tak samo jak blatów.

Nie chcę zmieniać za wiele, najchętniej katowałbym to, co mam, ale to już sprzęt historyczny, niestety. Pasuje mi układ 2x10, do tego mam już kupioną kasetę dychę.

Wydaje mi się, że powinna pasować korba od Tiagry (Shimano Tiagra FC-4700, https://www.bikestacja.pl/korba-shimano-tiagra-fc-4700-compact-50-34z-175mm-p-4548.html), ale nie wiem, czy klamka będzie bez problemu działała z klamką od starej 105?

Będę wdzięczny za podpowiedź, ze mnie jest serwisowa noga, więc nie chcę kupować w ciemno czegoś niepewnego :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wydaje mi się, że powinna pasować korba od Tiagry (Shimano Tiagra FC-4700, https://www.bikestacja.pl/korba-shimano-tiagra-fc-4700-compact-50-34z-175mm-p-4548.html),

Będzie pasować każda szosowa korba shimano pod 9s, 10s lub 11s.

BTW blat do twojej korby znalazłem w minutę https://allegro.pl/oferta/stronglight-tarcza-korby-50t-110mm-shimano-9-10s-14025606568

Cytat

ale nie wiem, czy klamka będzie bez problemu działała z klamką od starej 105?

?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Czyli mogę nawet kupić korbę do nowej 105-tki i będzie ok z 10 rzędami z tyłu? 

Wiem, widziałem zamiennik, ale nie mam zdania co do firmy - ten Stronglight jest porównywalny jakościowo do oryginału od Shimano?

Poza tym korba raczej w całości musi iść do wymiany, bo ledwo ostatnio udało mi się wkręcić pedał, tak jest zużyta. Boję się, że przy kolejnej wymianie już w ogóle nie wkręcę.

Oczywiście chodziło mi o kompatybilność klamki z korbą, już poprawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czyli mogę nawet kupić korbę do nowej 105-tki i będzie ok z 10 rzędami z tyłu? 

Możesz kupić nawet 105 12s, nie ma znaczenia, oby nie poniżej 9s

Cytat

Oczywiście chodziło mi o kompatybilność klamki z korbą, już poprawiam.

Nie istnieje kompatybilność klamki z korbą, co najwyżej przerzutki z korbą - obecna przerzutka może zostać

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie logiczne, choć jeszcze jeden zapasowy oryginalny blat mam, więc pewnie na razie się wstrzymam z testowaniem zamienników. Może korba jeszcze rok wytrzyma, choć wolę mieć alternatywę.

Jeszcze jedno pytanie: czy jest odczuwalna różnica w wytrzymałości komponentów korby ze starej 105-tki z Tiagrą? Do tej pory - przy wymianie łańcucha co 2-3 tysiące kilometrów - starczała na około 15-17 tysięcy, po czym musiałem zmienić co najmniej jeden blat plus oczywiście kasetę. Dodam, że jeżdżę szosą przez praktycznie cały rok, tylko na najgorsze warunki wybieram MTB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2024 o 23:21, Trollking napisał:

A jak z tym Stronglight - warto zaryzykować?

Na poniższym zdjęciu są dwie zajechane przeze mnie zębatki. Ta na pierwszym planie to Stronglight 52 z po przebiegu 30 200 km, a ta z tyłu to oryginał z korby Ultegra 6400 (53 z) z przebiegiem 14 500 km. Sprawdziłem dokładnie w swoich zapiskach, więc te przebiegi nie są z pamięci. Przy tej drugiej może nieco bardziej dbałem o łańcuch (jeździłem na dwa lub trzy łańcuchy rotowane co kilkaset kilometrów, czasem ponad tysiąc), ale moim zdaniem Stronglight i tak jest trwalszy niż oryginały Shimano i zwykle minimalnie lżejszy. Obie oczywiście aluminiowe. Obecnie w korbie Ultegra 6500 też mam Stronglighta 52 z, przebieg na razie nieduży, ale też wygląda dobrze i ważyła chyba 75 g, a oryginał 90 g (tylko że ząbek większa, bo 53 z). Tak więc ja mogę śmiało polecić zębatki tej francuskiej firmy. 

image.png.9b8bcd9a6ea8e4af5b5516a01491ca1e.png 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...