Skocz do zawartości

[oś QR, bębenek] Jak zdjąć oś QR, żeby móc zdjąć bębenek


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, muszę zdjąć bębenek (zacięły się zapadki). Niestety, nie potrafię zdjąć osi QR -- sam zacisk QR zdjąłem bez problemu, natomiast w osi nie widzę żadnego wycięcia/ profilu na jakikolwiek rodzaj klucza, wszystko jest gładkie. Załączam zdjęcia.

Piasta nieznana, oś nieznana, bębenek nieznany. Koło (czy z piastą, nie wiem) to podobno "HJC DP-18"

Kubikes-24s-oś i bębenek-20230906_110559.jpeg

Kubikes-24s-oś i bębenek-20230906_110627.jpeg

Kubikes-24s-oś i bębenek-20230906_110658.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze dwa zdjęcia powyżej to jedna strona (ta, na której jest bębenek), trzecie zdjęcie to druga strona.

Na drugiej stronie taka sama sytuacja -- żadnego punktu zaczepienia dla klucza, wszystko gładkie.

Edytowane przez rtomanek
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest słuszna koncepcja! Faktycznie, wystarczyło mocniej chwycić palcami i mocniej pociągnąć, po obydwu stronach. Załączam zdjęcia tego, co zostało.

Tylko jak ściągnąć bębenek? Nadal żadnego punktu zaczepienia dla jakiegokolwiek klucza.

Teoretycznie mógłbym zdjąć uszczelki łożysk, rozebrać środek i patrzeć, co tam. Tego jednak wolałem uniknąć -- chciałem tylko przeczyścić zapadki.

Doszukałem się też, że producentem jest YU-HUB (ew. UHUB): https://www.yuhub.com.tw/en/products/

Sama piasta wygląda podobnie do ich RC-R31: https://www.yuhub.com.tw/en/products/?method=detail&aid=31

W poprzedniej wersji katalogu mają nawet bębenki jako części zamienne, choć nie jestem pewien, czy to dotyczy akurat tego modelu: https://www.yuhub.com.tw/upload/Image/catalogue/YUHUB-2017cato.pdf

 

Kubikes-24s-oś i bębenek bez ozdób-20230906_195940 Large.jpeg

Kubikes-24s-oś i bębenek bez ozdób-20230906_211142 Large.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oś wybiłem młotkiem gumowym. Bębenek sądzę, że jest wkręcony w piastę (widać gwint), a żeby go wykręcić, potrzebowałbym klucz, którego nie mam. Hex/ imbus 10mm kręci się luźno (dużo mu nie brakuje; może 12mm? z drugiej strony -- to nie jest hex, to ma chyba 12 żłobień). Jaki klucz muszę kupić?

Kubikes-24s-bębenek od środka-20230908_082443 Large.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciu gumowego pierścienia przeciwpyłowego ukazały się nacięcia. Znalazłem płaskie szczypce, które po rozwarciu do nich pasują i:

  • kiedy kręcę w prawo, do obraca się łożysko z pierścieniem z nacięciami, ale również gwint którym bębenek jest wkręcony w piastę (gdy trzymam w ręce karbowaną kształtkę na kasetę),
  • w lewo kręcić się nie da.

??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...