Skocz do zawartości

[Hamulec] Czy da się zamontować hamulec szczękowy przedni na tył?


maniana007

Rekomendowane odpowiedzi

Właściwe pytanie brzmi: czym różni się - poza długością/może też średnicą śrub mocujących - typowy hamulec szczękowy (caliper/U-brake) tylny od przedniego? Na zdjęciach kompletów widzę zawsze dwa bliźniaczo podobne hamulce, nawet prowadzenie linek po tej samej stronie.

Pytam gdyż szukam szczękowego "tylnego". Znalazłem jednak taki, który mi odpowiada ale opisany "na przód". Sprzedawca odpisał,  że ten oferowany, czyli przedni ma po prostu dłuższą śrubę mocującą do ramy. A to mi jak najbardziej pasuje gdyż grubość mojej ramy z tyłu w miejscu śruby to 2 cm, czyli więcej niż standardowo w kolarzówkach/szosówkach. Mój rower był oryginalnie tzw. góralem stąd nietypowe grubości ramy (2cm tył, 3cm przód). Podobno lepiej abym szukał dłuższych śrub niż zbyt krótkich. Wiem, że można kombinować z dłuższymi tulejkami za 10 zł, w które wchodzi śruba mocująca ale przyszło mi do głowy tytułowe pytanie.

Edytowane przez maniana007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zauważyłem, że pytanie jest ogólne i powinno być w "dziale hamulcowym" a nie w shimano ale jest jak jest. Nie wiem jak to przenieść.

Czyli różnic (poza wspomnianą śrubą) nie ma i to są dwa identyczne zaciski?

I pytanie drugie: czy zawsze (lub w zdecydowanej większości) śruba w hamulcu przednim jest dłuższa od tylnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. To zależy oczywiście od producenta i modelu. :) Ale dla typowych, popularnych szczęk Shimano z reguły tak właśnie jest.
Ad 2. Zazwyczaj tak jest. Wynika to z konstrukcji rowerów. Korona (górna część) widelca jest zdecydowanie grubsza, niż rurki tylnego trójkąta ramy.

Na stronie https://si.shimano.com/pl/ masz dokumenty nazwane "Exploded View". Są to schematy ich produktów oraz tabele części zamiennych. Możesz sobie otworzyć i porównać różnice, chociażby patrząc na numery części.

Tu masz dla przykładu szczęki BR-R9100, kliknięte pierwsze z brzegu.
Różnica jedynie w długościach śrub, a raczej tych długich nakrętek.
image.png.09e8b49012ebf5c58b7f01dc265c7399.png

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w kompletnych zestawach przód + tył szanujących się marek (tektro, shimano) są dołączone te tulejki z gwintami do mocowania śrub? Jeśli są w zestawie to po jednej na szczękę czy może dołączają 2-3 pary o różnych długościach na wypadek niestandardowych grubości ram? Na chłopski rozum przy wydaniu 3-5 stów lub więcej na parę szczęk wypadałoby dla przyzwoitości dodać więcej niż te dwie.  Koszt dla producenta chyba niewielki.

caliper1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

jeśli to rower MTB to nakrętka szosowa do niczego się nie nadaje bez delikatnego rozwiercenia ramy  ( z jednej strony), co nie zawsze jest dobrym pomysłem, bowiem poprzeczka w MTB służy do przelotowej śruby dla błotnika czy bagażnika. ( trzeba się dobrze zastanowić w czym wiercimy czy nie niszczymy jakiejś cienkościennej tulejki.   Rama ma 3 cm i śruba ma 3 cm szach mat,  nie można użyć zwykłej nakrętki.    Można z to stosować hamulec szosowy retro ( przedni) na nakrętkę płaską. Tylko to będzie single pivot i taka estetyka wątpliwa, i słabsza sztywność, siła. 
 

w rowerach szosowych z lat 70 kupowałem dwa przednie hamulce - z przodu rozwiercałem z tyłu widelca, a z tyłu stosowałem na długą śrubę zwykłą nakrętkę - dla klucza płaskiego…. Ale stare szosy nie mają 3 cm tylnej rurki..

Pytanie z sierpnia, może już sprawa rozwiązana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

itr, sprawa rozwiązana bo kupiłem - nie ukrywam - trochę w ciemno komplet tektro r369, w myśl zasady "najwyżej się zwróci" i "skoro obecne alhongi pasowały do otworów, to i te powinny". Głównym kryterium były oczywiście długie ramiona: 60mm+. W serwisie, gdzie mi to montowali mówili, że nie obyło się bez rozwiercania. Dałem im długą tulejkę kupioną na allegro ale podobno się nie przydała, znaleźli w gratach u siebie odpowiednią. Tę swoją kupioną przymierzyłem do tektro i gwint pasował ale tu się zapewne rozchodziło o średnicę samego otworu (otworów) w ramie. W szczegóły rozwiercania nie wchodziłem bo koniec końców wszystko się udało. Mam nadzieję, że wiedzieli co robią i to się nie rozpadnie.

Zdjęcia na dole wątku:

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...