Skocz do zawartości

[Przerzutki przód i tył] nowy napęd w Protronie 29'


Rekomendowane odpowiedzi

Z racji że coraz częściej spada mi z przodu łańcuch na zjazdach po wertepach oraz że tył przerzuca dopiero po 2-3 klikach chciałbym odświeżyć napęd w swoim Wheelerze Anniversary.

Teraz jest:

Korba FC-M391-L ACERA for 9-SPEED170MM OCTALINK, 44X32X22T W/O CG, CHAINCASE COMPATIBLE.

Przód FD-M390, ACERA,TOP-SWING, CS.

Tył RD-M591-L, SGS 9-SPEED TOP-NORMAL DIRECT ATTACHMENT.

ŁAŃCUCH 110 link.

Manetki: SL-M430 L 3-SPEED i R 9-SPEED.

szczegółowe dane

Słuchajcie wszyscy mówią mi abym pozbył się tego ścierwa i zakupić porządną geo z porządnym amorkiek. Jednak nie sprzedam i troche jeszcze pojeździ w rodzinie 🤪

 

Polećcie jakiś fajny i nie za drogi napęd 2x9/2x10. Co chcę wymienić jest powyżej ale zdam się na sugestie i podpowiedzi. Korbę ze względu na octalinka bym zostawił więc doszłaby wymiana blatów ;)

Napęd 2x a nie 1x ponieważ przyzwyczaiłem się zrzucać przód z 2 na 1 przy ostrzejszych podjazdach 🙄

Teraz wkurza mnie coraz częściej spadający łańcuch ale tylko przy ostrej jeździe po wertepach. Przerzutka tylna która b. anemicznie zmienia biegi szczególnie w górę. Manetki z słabym klikiem - wolałbym więcej precyzji  niż zrzut o 2-3 biegi!

Rozumiem że linki do sprawdzenia no i hak przerzutki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Podaj budżet to cos sie ogarnie. Można nabyć kasety 9 rzędowe nawet 11-44 czy nawet 46, bo takowe są, mikro shift takie robi i kosztują mniej więcej tyle co shimano i nie sa wcale złe. 

Musisz wiedzieć, ze nie można sobie od tak zrobić napędu 2x10 z korba dajmy na to 38-26 i kaseta 11-42 czy większa. Tu już trzeba liczyć, mieć odpowiednią przerzutkę która to pomieści. Na ten przykład, co podałem powyżej ma pojemność 43t, przerzutka XT8000 sgs ma 47t wiec to by działało. 

Przede wszystkim musisz sobie ustalić co chcesz. Następnie policzyć sobie napęd. Poszukać adekwatnej przerzutki. Następnie zorientować się czy to będzie kompatybilne z manetka którą masz czy trzeba kupować całość.  

Do napędu 2x przy korbie 3x należało by tez zmienić suport na krótszy o jakieś 3-5mm.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1x nie śmierdzi. Choćby 1x11. Wygoda jest wielka, zamiast zrzucać na młynek, wrzucasz na kolejną zębatkę. Tylna przerzutka działa z zasady lepiej niż przednia. Byle tylko była ze sprzęgłęm. Z własnego doświadczenia musisz tylko określić jaki zakres ci potrzebny. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Z 1x 10 można, owszem, ale chyba tylko shimano. Bierzesz przerzutkę rd m5100, działa z 10 sp, kasetę cs m4100, 11-46, to chyba max co można wycisnąć na 10 biegów. 

Używana przerzutkę 5100 masz za ok 100zł, kasta nowa ok 200zł, łańcuch to zależy jaki tam sobie chcesz, ok 100zł pewnie, i masz jeszcze grosza na manetkę wiec można kupić 11sp. Oczywiście na korbie NW koniecznie, bo będzie spadało przy tak dużej kasecie. 

Wydając ok 600zł zaczął bym rozważać nawet hybrydowe 12sp. Kupujesz kasetę NX 11-50, używkę za ok 120-140zł, lub nową jak musisz, łańcuch, przerzutki można już różnie albo sram i manetki, albo shimano. Ja chyba wole prace srama. Z kolei napęd shimano powinien być tańszy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam Rd m5100 do kasety 11-46. Miałem taki zestaw i działa kiepsko. Lepiej ta która podałem czyli Rd m5120 nowa na alledrogo 134 a kaseta CS m4100 11-46 165 zł. To jakieś 300 zł do tego manetka deore 4100 i tarcza NW i zamknie się za nowe w 500 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie piszecie tarcza, korba nw. Rozumiem że jest szansa że korbę zachowam starą? 

Co do przełożeń to często na podjazdach używam (2-3 bieg) 26-30 na kasecie, 22 korba. To chciałbym mieć. Od góry 2 ostatnich (najszybszych) nie użyłem chyba ani razu.

Jeżeli takie mecyje z 2x i 1x ogarnę w tej samej kwocie hmm, może być.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj ta tabele. 

Masz tutaj przykładowe blaty 38,34 i twój obecny mały 22. Z tyłu na kasecie 11 dla twardego biegu twój obecny miekki 30 i na nowej 46. 

Przy blacie 34 z 46 zębatka kasety masz identyczne przełożenie jak obecne 30 kasety i 22 korby. Przełożenie 1.5 to wystarczające dla trekking, gravel, fitness. Korbę zostawiasz stara a na niej obsadzasz w miejsce 32 nową zębatkę NW. Dla testu możesz przez chwilę zostawić ta obecną środkowa 32 i zobaczyć czy nie brakuje Ci prędkości lub miękkich przełożeń. Później na tej podstawie kupisz już nowa większą lub większą NW 

Screenshot_20230522_142427_Via.jpg

Edytowane przez Adam55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...