Skocz do zawartości

[Korba] FSA Omega - sztywność korby


Teusz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zmieniłem rower, na Marina Nicasio 2, całość jest na Tiagrze 4700, za wyjątkiem korby, którą zamontowali FSA Omega MegaExo. Jestem rowerzystą 100kg+ i wczoraj podczas intensywnego przyspieszania na blacie i wysokim przełożeniu z tyłu, okazało się że w momencie naciskania prawego pedału, łańcuch obciera o klatkę przedniej przerzutki tak jakby blat wyginał się wtedy do zewnątrz. Objawy ustępowały po powrocie do spokojniejszej jazdy. Działo się tak w zasadzie tylko podczas ciężkiego deptania. Czy mogę kupić sztywniejszą korbę żeby wyeliminować ten efekt? Jeśli tak, to co wchodzi w grę? GRX 650? Tiagra? 105?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
W dniu 22.04.2023 o 13:15, KSikorski napisał:

Zauważalny przyrost sztywności dostałbyś dopiero biorąc korbę z osią 30mm moim zdaniem.

To zależy, jak rama jest wiotka nic nie pomoże. Omega ma oś 19mm wiec to śmiech na sali. Poza tym dość często tym korba luzowały się ramiona generalnie bym się tego pozbył póki nowe. Nie wspominać ze ciężko o zębatki do tego. Kupić korbę tiagry, albo jakakolwiek inną, można nawet na bb30 bo jest taki suport co na bsa sie wkręca i jest na bb30 ale łożyska bb30 wytrzymują mniej niż inne rozwiązania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brać Tiagrę czy GRX? Nie planuję zmiany na 11 rzędów a 10 rzędowe GRXy są kiepsko dostępne. Na wadze mi specjalnie nie zależy, rozważam w przyszłości wstawienie zębatki narrow wide i pozbycie się przerzutki przedniej, ale jeszcze nie wiem czy 11-36 mi wystarczy z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejść podejdzie ale imprezy na tym nie zrobisz. I tak musisz zaopatrzyć się w suport konwersyjny Tokena który pozwoli ci wsadzić tą korbę w ramę, Czy m500 czy m660 bez znaczenia bo tylko podkładkami inaczej odsadzisz.

Natomiast, ten rower ma 2 biegi z przodu OK, po prostu przykręcisz tylko 2 duże zębati do m660 i git. Problem jest z BCD, bo ona ma 4 śruby a ty masz "łydkę grubasa", i podobnie jak ja będziesz miał tendencję do duszenia na bardzo niskich kadencjach. Tak więc z pewnością prędzej czy później wstawisz blat 50z z przodu i go pokrzywisz od zbyt dużego momentu.

Tak więc ja poniżej BCD110 bym nie schodził, bo poniszczysz po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...