Skocz do zawartości

[konwersja] Konwersja do e-bika na legalu - kilka pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć jeżdze od niedawna na cube travel z piastą alfine i paskiem. Po mieście na codzień przeważnie na drugim mtb 26" natomiast tego cube bardziej na dłuższe traski  - mam domek niecałe 33 km i szczerze mówiąc bez wspomagania brak trochę sił już z powrotem (wiek 56 niestety :) . Do rzeczy - chciałbym zakupić silnik na przód (z racji alfine tylko to wchodzi w gre) , z racji tego że nie lubię mieć problemów prawnych i nie zależy mi na osiągach mega (ma mi po prostu być łatwiej dojechać do domku letniskowego) silnik max 250W z przekładnią (wiem że na dłuzsze trasy lepszy chyba by był bez ale na miasto chciałbym mieć tą przekładnie), bateria 36V (ma być najmniejsza jak się da  - ma starczyć max na 70km do domku i z powrotem na wspomaganiu nie za dużym) , żadnych manetek (tylko wspomaganie) i teraz:

1 - chciałbym uniknąć plątaniny kabli, wiem że są silniki które mają czujnik prędkości wbudowany w niego dzięki czemu nie trzeba zakładać pas-a na suporcie i czujników hamowania na klamkach (mam hydrauliczne hample). Czy to jest prawda?

2 - wyczytałem również że że taki silnik działa troszkę inaczej niż z pas-em na suporcie tzn. reaguje później (od 5-6km/h??) i odcina sam przy 25 max - czy to jest prawda?

3 - czy są takie silniki (z wbudowanym czujnikiem) na przednie koło?

4 - czy to jest dobre rozwiązanie (plusy i minusy) w porównaniu do pas na suporcie, czy jeździcie na takich?

5 - co ogólnie sadzicie o konwersji pod te konkretne potrzeby na takim rowerze jak mam (cube travel sl na pasku i alfine)

Podzespoły będę kupował osobno, montował całość sam 

Edytowane przez jgx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jak sterowany? Normalnie, sterownikiem i manetką - tylko że mi nie chodziło o manipulator jako taki tylko o manetkę gazu, po prostu silnik tylko na wspomaganie a nie jako skuter. Tzn generalnie ma to być normalna instalacja e-bika tylko chodzi mi o ten czujnik pas wbudowany w silnik żeby wyeliminować pas na suporcie i czujniki hamowania na klamkach. Reszta bez zmian. Ale może coś pokręciłem i nic takiego nie ma?

Edytowane przez jgx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowery elektryczne to jednoślady, które poruszane są siłą mięśni kierowców jednak wyposażone są w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny. Ten jednak powinien być zasilany prądem nie wyższym niż 48 V o mocy nie większej niż 250 W, która zmniejsza się stopniowo do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Jedynie takie rowery elektryczne rozpatrywane są w świetle prawa jako rowery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kettler nie wiem o co Ci chodzi  - chodzi mi o silniku tego typu silnik z wbudowanym pas

 

edit - już wszystko wiadomo dzwoniłem do firmy - wiec niestety na przód takich silników z wbudowanym pas nie ma, tylko tył i wtedy faktycznie nie ma pas w suporcie i czujników na klamkach, w tym na przednie kolo pas musi być na suporcie ale co mnie zaskoczyło (ale niewiele wiem o ebajkach) też nie ma czujników na klamkach - silnik ma czujni prędkości który zastępuje czujniki klamek  - ma również wbudowane zabezpieczenie które uruchamia silnik dopiero po ok 6km/h ma to spowodować żeby rower nie odjechał np. na parkingu po niechcącym ruszeniu pedałami. Nie wiem czy to jest standard teraz z ze nie ma juz czujników na klamkach i to zabezpieczanie od 6km/h czy to oni tylko stosują?

Edytowane przez jgx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś o silniku centralnym - silnik z przodu to nie jest najlepsze rozwiązanie, ostatnio ktoś narzekał na telepanie kierownicą przy przyspieszaniu. Rozumiem że nie możesz założyć silnika do tyłu - ale nie bardzo rozumiem dlaczego Alfine na pasku kłóci się z silnikiem centralnym? nie musisz mieć prawie kabli - tylko do sterownika, brak manetki, która sama z siebie powoduje "nielegalność" roweru ( silnik pomocniczy nie jest uruchamiany naciskiem na pedały). Jak wybrałeś Cuba z Alfinem i na pasku to chyba nie masz tragicznie napiętego budżetu? Ja przy jednorazowej próbie jazdy na rowerze z silnikiem z przodu miałem tak "nienaturalne" odczucia z jazdy że więcej o takim nie myślałem. A przy silniku centralnym jedziesz normalnie - jak na każdym rowerze tylko masz wrażenie jakby Ci cały czas wiatr wiał w plecy.

A przy silniku centralnym uruchamianym naciskiem na pedały nie potrzebujesz czujników hamowania w hamulcach - fabryczne rowery też ich nie mają.

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiotrWie na pewno masz racje jeśli chodzi o odczucia jazdy na midzie i hubie w przednim gdzie hub w przednim nie ma startu do mida. Midem jeździłem troszkę i jest super na przednim nigdy ale na pewno jest gorzej. Z tym że koszty jednak też odgrywają niestety dla mnie role, ale największym problemem jest chyba  problem techniczny - po prostu nie znalazłem nigdzie tsdz (bo tylko taki silnik wchodził by w grę) z korbą (zębatką) na pasek a bardzo prawdopodobne że nie da się zrobić konwersji z zębatki łańcuchowej na pasek w tym silnikuno i w ramie mam naciąg paska zrobiony na mimośrodzie w którym jest suport więc tam fizycznie nie da rady mida założyć..

Mam już praktycznie Bafanga 250W, do tego chce kupić tani sterownik 15A z podstawowym wyświetlaczem z ali (tzn kupie od naszego pośrednika z olx bo na miejscu w razie problemów), czujnik pas taki zintegrowany na lewą stronę suportu a baterie najprawdopodobniej będę składał sam (ale to jeszcze do skalkulowania kosztów) Nie wiem jak z tymi czujnikami na klamkę czy to potrzebne - jak to działa w praktyce  - załóżmy kręcę korbą, silnik pracuje, potrzebuje zahamować więc przestaje pedałować i wtedy pas wyłącza silnik czy tak? Wiec po co te czujniki na klamkach, chyba ze to działa inaczej i pas odcina z jakimś opóźnieniem? Mógłby się jakiś praktyk wypowiedzieć?

Edytowane przez jgx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te silniki w tylnym kole które miałem wymagały czujników odcięcia. Po zaprzestaniu pedałowania opóźnienie wynosiło grubo ponad sekundę dając poczucie niemajlepszej kontroli. Może zależy to od danego zestawu, miałem z dwóch firm i nie działało to przewidywalnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...