Skocz do zawartości

[Do 6000] do miasta i do lasu


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 
Potrzebuję pomocy w dopasowaniu roweru. 
170 cm wzrostu, 60 kg, preferencyjnie pozycja raczej pochylona, sportowa.
Jeżdżę rowerem na co dzień po mieście, w wolnym czasie robię dlugie wypady i po asfalcie, i w pola i lasy, chce zacząć przygodę z bikepackingiem.

Z niezbędników:
- geometria ramy, w której siodełko ustawię wyżej niż kierownicę (teraz siodło jest na wysokości 76 cm od osi suportu)
- amortyzowany widelec z blokadą
- napęd 3x9 albo 3x10, ewentualnie i niechętnie 2x10/2x11
- wejdzie szersza opona, np. SmartSam 2,25", 2,1" z mocniejszym bieżnikiem to totalne minimum (na co dzień chcę coś typu Schwalbe Land Cruiser 2,0")
- ciche piasty
- max 14 kg

Najbardziej zależy mi na geometrii ramy, osprzęt rzecz wymienialna. Mój obecny rower spełnia prawie wszystkie wymagania, ale to stary 26-calowy full, więc średnio nadaje się dla przyszłej sakwiary ;)

Czaiłam się na jakiegoś crossa (Dual Sport, Cube Nature, Unibike Zethos), ale nie wiem czy do któregoś wepchnę oponę MTB. Gravele nie mają amortyzacji, a w rowerach MTB na dzień dobry do wymiany cały napęd. 
Mierzyłam się tylko do Treka DS2, ale kierownica jest za wysoko nawet po odwróceniu mostka, z resztą czekam aż dowiozą mój rozmiar.

Mam wrażenie, że spóźniłam się o kilka lat z wymianą roweru i zostaje mi szukanie jakiejś starszej ramy i modły, żeby po złozeniu roweru okazała się wygodna. Naprawdę nie mam gdzie trzymać dwóch maszyn...

Edytowane przez no_rehearsall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie warunki trudno  będzie spełnić . Rowery na kołach 29" zawsze będą miały wyżej kierę niż 26" . Koło jest większe , a do tego dawniej standardem było 80mm skoku amora , dziś co najmniej 100 .  Napędy 3x....  to już  rzadkość . Chyba zeszły do zupełnie tanich rowerów .

Patrzyłeś na Gianty  ? https://www.giant-bicycles.com/pl/talon-1--ge-

Edytowane przez WaGiant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amortyzator łatwo wymienić jeśli to będą kluczowe 2 cm ;) A napędy 3x to w zasadzie tylko crossy, w których ciężko o terenową oponę. Ale jak wchodzą 2 blaty, to wejdą też 3, tylko więcej zabawy z wymianą części 🙃

Na nowego Gianta nie patrzyłam - głównie dlatego, że na razie skupiam sie na rowerach, w których byłoby najmniej do poprawy na wejściu, a tu od razu korba i łańcuch. No i uważam, że Gianty mają średnio opłacalny stosunek jakości do ceny ;)

Ale sklep z nimi mam w planach, tylko czekam aż dowiozą im kilka Unibike-ów, przymierzę się tam do wszystkiego dwublatowego.

Za to ramę Talona 27,5" mam na liście, jakbym jednak musiała składać rower od zera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony, największy blat w korbie 3x służy do jazdy z prędkością ok. 40-50 km/godz. 

Jeśli nie jeździsz aż tak szybko, to napęd 1x12 nie będzie Cię specjalnie ograniczał. 

Konfiguracja 32x11-50 pozwala na rozpędzenie się do ok. 34 km/godz przy kadencji 85 obr./min.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie na swoim 26" MTB jeżdżę 3/5-7 (duży blat 44, opony semislick 2") na co dzień po mieście, niezależnie czy 15km/h czy 30km/h, na dłuższych trasach 3x8 to za mało, na 28" crossie Mojego używam najczęściej 3/4-6 (blat 46), ale nie biorę go za miasto.
Na niższych przerzutkach nie czuję wystarczającego oporu, więc nie wyobrażam sobie mieć tylko małego blatu.

 

Edytowane przez no_rehearsall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crossy to dobry kierunek przy tak planowanym użytkowaniu. Jedyny problem to geometria, mało sportowa, ale są wyjątki:

Giant Roam 0,  który mieści opony do 53mm i ma niską główkę ramy, więc jest szansa, że ustawi się kierownicę niżej niż siodło. Napęd 2x11, ale o szerokim zakresie, przód 44-32, tył 11-42. https://www.giant-bicycles.com/pl/roam-disc-0

Lub odpowiednik damski Liv Rove 1, napęd 2x10 o takiej samej rozpiętości jw, https://www.liv-cycling.com/pl/rove-1

Obiektywnie obecne napędy 3x nie mają żadnej przewagi nad powyższymi 2x. Nie ma co na siłę upierać się przy starych rozwiązaniach. 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej sportową pozycję masz też w tym crossie, tylko jest tu jeden blat (max 38 z przodu)

https://sprint-rowery.pl/catalog/product/view/id/76291/s/rower-crossowy-polygon-heist-x7d/category/285/

 

W dniu 26.02.2023 o 15:26, no_rehearsall napisał:


Na niższych przerzutkach nie czuję wystarczającego oporu, więc nie wyobrażam sobie mieć tylko małego blatu.

 

Tylko, że przerzutki po to są. Kolana na pewno Ci podziękują, a przy wyższej kadencji osiągniesz oczekiwaną prędkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje rowerów, Gianty sobie obejrzę ale z Roamem nie wiąże dużych nadziei, mam starego Roama w domu (ale nie w moim rozmiarze) i czasem pożyczam, jest sporo za wysoko.

Polygona spróbuję dorwać jak będę w Warszawie, jeśli zmieszczą się większe blaty, to czemu nie, geometria jest najważniejsza.

Tylko proszę nie rozważajmy tu mojego stylu jazdy, mam jaki mam i potrzebuję rower pod niego ;) Tak jak jeżdżę teraz jeździ mi się lekko i przyjemnie nawet na długich trasach.

Mieszkam w totalnie płaskim miejscu, żeby nakręcić 500 m przewyższeń potrzebuję 80 km w albo kręcić się 2 godziny po jednym lesie. To nie jest mój jedyny sport, nogi mam w dobrej formie. Nie mam oczekiwanej prędkości, nie chcę za to kręcić nogami w powietrzu bez oporu. Na 28-calowym crossie nie mam potrzeby używać 36z blatu, dopóki jadę po asfalcie i nie bardzo pod górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...