Skocz do zawartości

[Hamulec tarczowy tył] Marka Sram Model TLM - problem z piszczeniem


Sla77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Forumowiczów.

Problem zawarty w temacie pewnie taki jakich wiele natomiast w moim przypadku sprawa jest trochę dziwna.

Rower Scott Scale RC900 WC 2019

Tylny hamulec po wyczyszczeniu napędu pianką Fenwick przestał hamować. Poczytałem, wyczyściłem tarcze, przetarłem klocki. Hamowanie wróciło, pojawiło się piszczenie a w zasadzie jest to dźwięk tarcia łodzi podwodnej o skały (jak w filmach) 🙂

Znów poczytałem no i padł wyrok - klocki do wymiany. Kupiłem w miarę dobre Swiss Stop organiczne. Te które miałem jak się okazało wcale nie były "zmęczone" Sram metaliczne.

Po założeniu nowych klocków, dotarciu ich według instrukcji okazało się że problem jest nadal w zasadzie identyczny

Następnie kupiłem i zmieniłem tarczę (choć stara jest ok) Sram Centerline. Przed założeniem wyczyściłem (odtłuściłem) i nie opuszczała mnie w tym myśl: Miałem wcześniej najzwyklejsze Shimano, nic nigdy nie czyściłem, nie modliłem się do nich i hulały jak trzeba. No ale ok. Po założeniu nowej tarczy to samo.

Kupiłem kolejne klocki Sram metaliczne. To samo.

Nie dałem rady psychicznie i oddałem rower do serwisu. Tam odbył się serwis układu hamulcowego, zalanie olejem i ponowne czyszczenie ba nawet Pan założył jeszcze swoją tarczę i klocki po czym zadzwonił do mnie że nic to nie dało. Nadal wyje. Co mogłem to zrobiłem.

Sugestia ze sklepu była taka że być może adapter tylnego hamulca przy ramie przenosi jakieś drgania na ramę. Dla mnie to już alchemia i trudno mi w to uwierzyć ale może...

Ja sam zauważyłem jakby pewną latencję dźwigni hamulca tylnego do przedniego. Tylna klamka po zwolnieniu minimalnie wolniej wraca. Jest taka trochę "leniwa" ale to naprawdę apteka.

Hamulec jest sprawny, działa dobrze ale przy mocniejszym i dłuższym hamowaniu klocki jakby się na chwilę przykleiły do tarcz, trwa to ułamek sekundy.

Takie coś zauważyłem.

W związku z tym przydługim opisem mam pytanie czy może ktoś się z czymś takim zderzył, może słyszy o podobnym problemie.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj nagrać ten dźwięk i daj fotki zacisku.

Obcykaj fotki tego zacisku i samego hamulca z różnych stron, może nam to podpowie.

Miałem kiedyś u klienta taki objaw, że wymienione zostało dosłownie wszystko, a winna okazała się rama (ale w innej marce roweru)

Właśnie przez mocowanie hamulca, które było bardzo daleko odsadzone od konstrukcji ramy, przez co hamulec nie tylko hałasował, co wręcz wprawiał w wibracje cały rower do takiego stopnia, że nie dało się wysiedzieć na siodełku ;)

Ale w Scott'ach nigdy nie mieliśmy takiego problemu, więc pokaż fotki, może coś się wymyśli.

Pamiętaj też, że na ramę masz 3 lata gwarancji, więc jeżeli winna miałaby być rama to reaguj sprawnie, chociaż dziwne, że do tej pory było ok.

Najlepiej odwiedź miejsce zakupu i jeżeli serwis Twojego sklepu rozłoży ręce  i stwierdzą, że pozostała tylko rama, to niech zareklamują ramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź i radę. Rower kupiłem używany niecały rok temu ale problem zaczął występować po kilku miesiącach mojego użytkowania. Oczywiście mam komplet dokumentów zakupowych a także jestem w stałym kontakcie z poprzednim właścicielem, który generalnie raczej nie jest zwolennikiem hamulców Sram ale z takim problemem się nie spotkał. Rower jest z 2019 roku więc może jeszcze gwarancja go obejmuje choć pewnie tylko 1 właściciel ma takie moce wymian.

Zrobię fotki i spróbuje zamieścić.

Jeszcze raz dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...