Skocz do zawartości

[Zegarek] Suunto 5 Peak


Raukos

Rekomendowane odpowiedzi

Dot. Suunto 5 Peak - nawigacja (jako zapas oraz dogrywania śladu gdy nie mam głównej nawigacji) - Pytania do posiadaczy:

1. Jak duże pliki GPX, jak długie trasy - obsłuży zegarek - czy 150-200km trasy zmieści się na zegarku

2. Jak wygląda współpraca z Koomot ? ad.1 > jak długie trasy obsłuży zegarek

3. Czy jako awaryjna nawigacją zegarek się sprawdza

4. Jak wygląda czas pracy przy nawigacji / nagrywaniu ślady 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam suunto 5 - bez peak ale system zegarka jest dokładnie ten sam więc mogę odpowiedzieć na pytania 1-3 i w trochę odnieść się do 4 ;)

1. Bez żadnego problemu obsługuje duże trasy - na próbę ściągnąłem trasę wyścigu Great Lakes Gravel - 516 km. Wgrało bez problemu i można nawigować po śladzie. Wczytując trasę nie ma jakiegokolwiek opóźnienia czy zamuły - odpala tak samo szybko trasę 30 km jak i 500 km.

2. Możesz połączyć apke suunto z komoot. Wtedy nowe aktywności są automatycznie synchronizowane do komoot a nowe trasy w komoot są automatycznie przesyłane do apki suunto.

3. Jako nawigacji używałem tylko kilka razy - głównie używam jako nagrywanie aktywności. Jak już wyznaczyłem trasę by pojechać w nieznane mi miejsce (a zapomniałem komputerka garmina) to zegarek nawigował bardzo sprawnie - ani razu nie miałem wątpliwości gdzie skręcić. W moim odczuciu może być to nawet podstawowa nawigacja. Jedyne zastrzeżenia to to, że jak jest zakręt to wyświetla duuuży napis na zegarku w stylu "za 100 metrów skręć w prawo", który nie mieści się oczywiście na ekranie zegarka i zasłania ślad trasy 😕 nie wiem czy da się wyłączyć te wskazówki a jest to irytujące. Na szczęście te wskazówki (które w zasadzie bardziej mi przeszkadzały niż pomagały) wygaszają się po jakiś 3-5 sekundach i znów zegarek wraca do trybu "śladu". Od mojego ostatniego nawigowania zegarkiem minęło sporo czasu i w międzyczasie były jakieś aktualizacji - może to poprawili. Jak będę wracać z pracy to sprawdzę czy dalej tak jest czy coś się zmieniło i mogę dać znać. A i z tego co pamiętam to te wskazówki "skręć w tą czy tamtą" są tylko wtedy, gdy trasę tworzysz na appce suunto a jak wgrywasz jakiegoś gpx to masz po prostu tylko linię której musisz się trzymać bez wskazówek (ale to muszę sprawdzić jakbyś chciał bo nie jestem tego pewien 100%).

4. W moim 5 bez-peak czas pracy baterii praktycznie pokrywa się z deklaracjami producenta (czyli około 20 godzin nagrywania aktywności - przy czym jak bateria spadnie do 20% to przechodzi w tryb oszczędzania i z tego co pamiętam przestaje zapisywać tętno i nagrywa ślad z odświeżaniem pozycji co 5 sekund a nie co sekundę).

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizując: 

Przejechałem z nawigacją - faktycznie w którejś aktualizacji chyba poprawili względem tego co było. Obecnie jest tak, że jak ma być zmiana kierunku to zegarek nie udaje, że ma duży ekran i już nie stara się zmieścić wskazówki gdzieś nad kreską szlaku tylko pojawia się na jakieś 5 sekund nowy ekran na którym są informacje w stylu (od góry patrząc): skręć w lewo, za 700 metrów i 1 minuta (jakoś tak pi razy drzwi oblicza za ile dojedziesz do zakrętu). Potem około 100 metrów przed skrętem znów pojawia się ta wskazówka że niebawem będzie zakręt. Więc jest jakby lepiej - wg mnie bardziej czytelnie. Jak nie pędzisz i nie walczysz o sekundy tylko nawigujesz w trybie wycieczkowym to sprawdza się to całkiem nieźle.

Co do tego czy wskazówki pojawiają się też przy zaimportowanym gpx a nie w wyznaczonym w appce suunto to nie dałem rady dziś sprawdzić bo deszcz lał straszny i nie miałem motywacji  - w weekend ma być lepsza pogoda to mogę to ogarnąć i dam znać ;) 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niestety nie mam żadnych doświadczeń z t-rexem. Wiem tylko, że przy jakiejś aktualizacji t-rex2 dodali sporo funkcji i m. in. nawigowanie (interesowałem się t-rexem bo siostra prosiła o radę co do niego jako prezent dla syna). Z tego co widziałem w necie to faktycznie jest nawigowanie po linii tylko realizowane w inny sposób niż suunto - w t-rex masz jakby rzut z góry całej trasy i miejsce gdzie się znajdujesz (coś jak w mapkach w grach komputerowych ;) ). Nie wiem czy da się to zmienić i z tego co widziałem na yt to jest to sposób trochę mniej (jak dla mnie) czytelny i intuicyjny niż jest to rozwiązane w suunto. Pewnie to kwestia przyzwyczajenia i być może da się to zmienić ale tego to już niestety nie wiem.

masz tu filmik, w którym widać wgrywanie trasy i nawigację:

https://youtu.be/lBQzYvFOhp4

Edytowane przez seawolf688
literówki
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie oglądałam filmiki, mam podobne wrażenie (chociaż żadnego zegarka nie używałam :p) suunto chyba działa na zasadzie nawigacji typu Wahoo, gdzie program trzyma znacznik przy trasie ,a w Trex2 idealnie oddałeś tak jak mi sie wydaje ze to działa. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatecznie kupiłem T-Rex 2 - nawigacja działa, nie wyświetla komunikatów skrętu, jednak to widać na materiałach reklamowych ... nie testowałem przy jeździe rowerem ... przy spacerach róch ręki powoduje obracanie mapy (dość czuły jest ten GPS to nie wada ogólnie) pisałem do suportu żeby chociaż w profilu Rower dodali przyciąganie do trasy i ograniczenie czułości gdy znajdujemy się na śladzie ... zobaczymy czy to wprowadzą w aktualizacji :)

W suunto jest świetna apka, chyba będę z nije korzystał do wyznaczania śladów GPX :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam T-Rexa 2, choć z racji zimy na rowerze to z nim raz jechałem z mapą i dało się z tym żyć, ale pewnie trzeba trochę wprawy nabrać. Acz kupiłem go właśnie z myślą o tym. Dużo więcej po górach z nim chodzę i tam daje radę. Mam ustawione na stałe na północ. Jak się obracało zgodnie z kierunkiem to działało to tak sobie. Na rowerze tak nie próbowałem, może byłoby lepiej.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolega @seawolf688  swoją recenzją przekonał mnie do kupna Sunto 5 Peak i jestem bardzo zadowolony. Leciutki, poręczny, spoko bateria, ekran w ciemnościach tyłka nie urywa ale w świetle słonecznym sprawdza się super. Można włączyć powiadomienia i sterowanie muzyką, a można używać jako zegarek sportowy do śladów i nic więcej.

I wreszcie nie jest to zegarek który musi być wiecznie połączony z telefonem, raz na tydzień synchronizuję trasy i nara, wracam w tryb energooszczędny bez połączenia z tel.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej było by kupić oba zegarki :) trex przekonał mnie tym że ma schowaną szybkę w kopercie bardziej niż Suunto ... wiem że to śmiesznie brzmi ale przy moim trybie pracy zegarek jest wystawiony na uszkodzenia, czy żałuję ... jak pisałem wyżej musiał bym kupić oba i wybrać lepszy :)

Dziękuje koledze seawolf688 za recenzję i podpowiedzi (bardzo profesjonalne opracowanie), na pewno nie tylko mi pomogły.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...