Skocz do zawartości

[Siodelko] Dobor siodelka - pomoc w wyborze.


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Chcialbym kupic siodelko do roweru szosowego poniewaz mam problem z moim siodelkiem dobranym na bike fittingu, mianowicie Prologo dimension 143 ta najtansza wersja. Na bike fittingu zostal uzyskany komfort, ale po za komfortem to siodelko daje mi ogromna niestabillnosc dla nog, co je definitywnie na zawsze wyklucza. Obecnie kupiłem Selle italia model X najtańszą wersje. Siodelko jest niesamowicie sztywne i twarde z cienka pianka. Siedzi sie na nim bardzo stabilnie, kosci kulszowe sa jak zaspawane na siodelku a nogi kręcą sie perfekcyjnie, strzelaja jak z karabinu maszynowego zero zacinki, tylko nie daje takiego komfortu jak prologo - jechalem na selle italia 2h i bylo znosne jakos, ale byloby lepsze cos innego zdecydowanie. Cos co jest posrodku prologo dimension a selle italia jesli chodzi o pianke na siodelku.

Szukam podobnego siodelka do prologo dimension 143 dlugosc 245mm szerokosc 143mm, selle italia ma 245mm i 145 szerokosci i chyba jest ciut za duze - tak mysle. Wiec prosilbym zebys cie mogli mi doradzic, ktore byloby najbardziej odpowiednie dla mnie pod wzgledem sztywnosci i co najwazniejsze odpowiedniej powłoki siodelka. Prologo dimension ma ta powloke gruba i jest bardza gietkie, nie ma odpowiedniej sztywnosci przez co mam problem z niestabilnoscia nog. Selle italia jest bardzo sztywnym siodelkiem i ma bardzo cienka pianke tak cienka ze kosci kulszowe maja ogromny nacisk na siodelko co nie sprzyja dłuższej jazdy lub byc moze jest tez o te 2mm za duze na szerokosci.

Tu dodam kilka ktore rozwazam testowac, ale nie wiem czy powloka siodelka nie jest za gruba, a takze czy sa te siodelka odpowiednio sztywne:

- Specialized Power Expert  Size 143mm L:240 weight 233g

- Prime Primavera Shorty Carbon Saddle 143mm 240mm

- Bontrager Aeolus Elite 145mm 250mm

- Fabric Line S Elite Flat Saddle 142mm 236mm

- Giant fleet sl 145mm 248mm

  Lub wasze inne rekomendacje do rozwazenia

Albo pozostaje mi sprawdzic Prologo dimension 143 tylko ze na carbonowej obudowie wtedy powinno miec odpowiednia sztywnosc siodlo.

Dzieki

Edytowane przez Mateusz3211
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pasuje Ci   sztywność Selle Italia  to na Twoim miejscu bym wypróbował   model MAX SLR GEL FLOW  145mm  . Jest tam miękka warstwa pod spodem.

Aaale ....jeśli na tym X jest stabilnie, tylko masz odczucie że jest 'za twarde' , to może po prostu musisz się przyzwyczaić.

W zasadzie nie ma chyba 'za twardego siodełka' jeśli masz dobre podparcie na guzach kulszowych i nic nie obciera, może zanim zaczniesz zmieniać to zrób kilka takich tras po 2-3h?

Z mojego doświadczenia na Selle Italia Flite Flow (czyli twarde) - dobrze dobrane na szerokość, nie powodujące otarć, mi pozwoliło 11h 'ciągłej jazdy' , następnego dnia zadnych uciążliwości, na wpomnianym SLR nie dałbym rady połowę tego czasu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak, na komfort w ogole nie licze przy tak agresywnej pozycji jaka mam w rowerze, bardziej zalezy mi na stabilnosci pracy nog poniewaz mam duze problemy z prawa noga z kolanem. Na prologo dimension sila nacisku na macie elektrycznej na guzy kulszowe wyniosla ponizej 1000 chyba "miniBara"-nie wiem, podczas bikefittingu. Na selle italia model X wedlug moich odczuc raczej wynosi ponad 1000mBara nacisku na guzy kulszowe(Sila nacisku na guzy kulszowe jak jest ponad 1000mBara tj. bardzo źle, ponizej 1000mBara jest w miare a -/+500mBara jest najlepiej), mozliwe tez ze jeszcze nie jestem przyzwyczajoony do tego siodelka, bo tylko 2h przejechalem na trenazu dzisiaj.  No i roznica miedzy tymi siodelkami jest taka ze na prologo siedzi sie na wielu miejscach bo takk jest stworzone, a na selle italia jak posadze guzy kulszowe na siodelku to jak przyspawany czuje sie, jest troche inaczej w odczuciach. Bike fitter mowil mi ze takie jak prologo jest ok bo zapewnia mi komfort, a jak jest komfort to jest stabilnosc...no chyba nie w moim przypadku poniewaz mam zrotowana miednice i mozliwe ze przez to jest duza niestabilnosc pracy nog w szczegolnosci prawej nogi.  Na bike fittingu wyszlo na macie elektrycznej ze prawy guz kulszowy jest bardziej wysuniety do przodu niz lewy i na prawym guzie kulszowym byl wiekszy nacisk na siodelko.

Zbyt grubej i miekiej pianki nie chce miec w siodelku wiec chyba sobie odpuszcze Max SLR - najwyzej w ostatcznosci, ale dzieki za info.

Edytowane przez Mateusz3211
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

kupiłem używany rower szosowy, ale bez siodełka.

będzie używany na krótkie dojazdy do pracy 4km i okazjonalne weekendowe przejażdżki.

jakieś wskazówki, jak wybrać dobre siodło, które stawia na wygodę? nie mam pojęcia od wszystkich na półkach w sklepie.

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2023 o 20:18, limnakhau napisał:

kupiłem używany rower szosowy, ale bez siodełka.

będzie używany na krótkie dojazdy do pracy 4km i okazjonalne weekendowe przejażdżki.

jakieś wskazówki, jak wybrać dobre siodło, które stawia na wygodę? nie mam pojęcia od wszystkich na półkach w sklepie.

https://vidmate.onl/

I got this,...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
W dniu 30.12.2022 o 01:13, Mateusz3211 napisał:

Powiem ci tak, na komfort w ogole nie licze przy tak agresywnej pozycji jaka mam w rowerze, bardziej zalezy mi na stabilnosci pracy nog poniewaz mam duze problemy z prawa noga z kolanem. Na prologo dimension sila nacisku na macie elektrycznej na guzy kulszowe wyniosla ponizej 1000 chyba "miniBara"-nie wiem, podczas bikefittingu. Na selle italia model X wedlug moich odczuc raczej wynosi ponad 1000mBara nacisku na guzy kulszowe(Sila nacisku na guzy kulszowe jak jest ponad 1000mBara tj. bardzo źle, ponizej 1000mBara jest w miare a -/+500mBara jest najlepiej), mozliwe tez ze jeszcze nie jestem przyzwyczajoony do tego siodelka, bo tylko 2h przejechalem na trenazu dzisiaj.  No i roznica miedzy tymi siodelkami jest taka ze na prologo siedzi sie na wielu miejscach bo takk jest stworzone, a na selle italia jak posadze guzy kulszowe na siodelku to jak przyspawany czuje sie, jest troche inaczej w odczuciach. Bike fitter mowil mi ze takie jak prologo jest ok bo zapewnia mi komfort, a jak jest komfort to jest stabilnosc...no chyba nie w moim przypadku poniewaz mam zrotowana miednice i mozliwe ze przez to jest duza niestabilnosc pracy nog w szczegolnosci prawej nogi.  Na bike fittingu wyszlo na macie elektrycznej ze prawy guz kulszowy jest bardziej wysuniety do przodu niz lewy i na prawym guzie kulszowym byl wiekszy nacisk na siodelko.

Zbyt grubej i miekiej pianki nie chce miec w siodelku wiec chyba sobie odpuszcze Max SLR - najwyzej w ostatcznosci, ale dzieki za info.

A to fitter nie wytlumaczyl co trzeba z tym zrobic? Tu problemem nie bylo dimension 143mm, tylko to, że jak dostales siodlo na ktorym dobrze Cie podparło, było symetrycznie i stabilnie, to jedna Twoja zrotowaba/krotsza strona, chciala uciekac do skrętu/rotacji. ..to nad tym trzeba sie było skupic, by do tej rotacji nie uciekac tyłkiem, a wydaje mi sie iż szukajac innego siodła znow chcesz zrobic twist na tylku...przez co powroci dyskomfort w siedzeniu....ale nogi przestana latać na boki.

To tak jak z leżeniem na plecach na łozku, ludzie zrotowani, skróceni z jednej strony przewaznie odczuwaja dyskomfort lezac np na plecach, wola lezec ba boku, nawet preferujac konkretny bok. Problemem nie jest niewygodne łozko, a to ze jedna strona ich "ciagnie" i wygodniej im jak jest skrocona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...