Skocz do zawartości

[ochrona kręgosłupa] Czym chronić przed zimnem?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam koszulkę merino, niezłą lekką kurtkę z winstopperem i oddychalnością. Jak się rozgrzeję to lekko się pocę. Ostatnio jednak chyba ten zestaw nie ochronił mnie przed przemarzaniem kręgosłupa w okolicy nerek. Kilka dni chodziłem skręcony. Mocno bolało. Jeżdżę rekreacyjnie po leśnych szlakach Puszczy Kampinoskiej. Po 1–2 godziny kilka razy w tygodniu, jak jest sucho przeważnie. Zakupiłem pas stabilizujący kręgosłup Futuro 3M. Jeszcze nie dojechał, więc nie wiem czy wystarczy. Dla tego pytam bardziej doświadczonych – czy warto coś jeszcze dodać? Czy kupić np. softshell pod kurtkę. Żeby ubierać bardziej na cebulkę? Czy jakieś inne rozwiązanie? Mam 62 lata :( Dziękuję za rady z góry.

Ja bym na razie tylko pas nerkowy wypróbował, motocykliści to standardowo stosują, żeby nie przewiało im nerek - skoro się lekko pocisz w obecnym zestawie to jak dorzucisz softshell to tylko sie jeszcze bardziej spocisz. Może po tym lekkim spoceniu zatrzymałeś się i wtedy Cię przewiało? Może warto wozić ze sobą jakąś kamizelkę czy kurtkę i nakładać na postojach, coś co się mocno kompresuje i da się schować do jakieś torebki podramowej czy podsiodłowej? Są nawet takie puchówki (lepsze z syntetycznym puchem/wypełnieniem bo teoretycznie grzeją nawet jak zmokną) co da się zwinąć i schować w małą torebkę czy kieszeń, nawet w Decu budżetowo

• +1 pomógł 1

Niestety kurtki z wind stoperem się nie sprawdzają się w czasie nawet umiarkowanego wysiłku fizycznego. Z mojego doświadczenia czy to na rowerze czy na biegówkach wynika, że lepsze są 2-3 warstwy ubrań ale takich co naprawdę oddychają  podstawa to nie dopuszczać do spocenia się. Kurtkę jak pisał @Greg1 lepiej mieć w plecaku i zakładać na postojach albo jak już wracasz z wypadu.

Warto oprócz nerek chronić klatkę piersiową jakąś dodatkową warstwą. Kiedyś na motor wkładali gazety pod kurtkę/bluzę 😄

Edytowane przez Kettler
  • +1 pomógł 1

Ja jeżdżąc teraz, w temperaturach rzędu 8-13 st. C, a nawet niżej, do 0 st. C, też preferuję jak napisał kolega @Kettler 3 cieńsze warstwy z cienką wiatrówką na zewnątrz: warstwa pierwsza - koszulka termoaktywana, w zależności od temperatury bez rękawów (potówka), z krótkim albo z długim rękawem, warstwa druga - też w zależności od temperatury koszulka rowerowa na krótki rękaw (np na koszulkę termoaktywną na długi rękaw) albo jakaś cieńsza lub grubsza bluza na długi rękaw i na wierzch wiatrówka też w zależności od warunków krótki lub długi rękaw. Bardziej preferuję taką kombinację, szczególnie jak jadę gdzieś dalej, w las na mtb, niż tylko 2 warstwy składające się z koszulki termoaktywnej + kurtka rowerowa, które z reguły stosuję w mieście, na dojazdach do pracy, itp.

• +1 pomógł 1

• 2 tygodnie później...

No cóż, spróbowałem ubrać kilka razy na cebulkę. Koszulka merino, bluzka ciepła sportowa, oddychająca i cienka kurtka oddychająca. Jest ciepło, ale nie pocę się praktycznie.

Do tego pas stabilizujący kręgosłup Futuro 3M. Dziękuję jeszcze raz za rady.

@Kettler ja kupiłem w Zalando podczas wyprzedaży za 180 (regularna chyba ok 400) koszulkę marki IceBreacker. Jest bardzo wysokiej jakości. Polecam.

A teraz na zmianę dokupiłem Whistler Cornello Merino za 125 w promocji w sklepie z Krakowa (nie wiem czy można podać, ale podam)
https://stsklep.pl/koszulki-termoaktywne-meskie/6386-43885-koszulka-termoaktywna-meska-whistler-cornello-merino.html#/11-kolor-czarny/123-rozmiar-xl
też wydaję się być dobrej jakości, ale nie testowałem, tylko przymierzyłem.

Nie jest to tanio, ale wszystko co dotyczy jakiegokolwiek sportu, jest bardzo drogie.

• +1 pomógł 1