Skocz do zawartości

[smarowanie] Dźwięk piasku podczas kręcenia korbą w okolicach korby)


Rekomendowane odpowiedzi

Ale czytałes co napisałe czy nie, bo 2 raz o tym piszesz. Mowię, że pełno piachu złapał łańcuch i był obsmarowany gęstym smarem, dlatego robię "serwis" napędu.

Cytat

Nie jest dobrze, tylko jeszcze o tym nie wiesz... Nie wiem czy wiesz do czego służy i nie wiem jak można ją ustawić "na luźno", skoro ona ma konkretne zadanie.

Dlaczego "jeszcze o tym nie wiem" jak rozumiem śruby L i H w przerzutce sterują ustawieniem "wózka" czy tej łyżki, czy jak to sie nazywa, no patrzyłem jak się wszystko zachowuje zmieniając biegi, trymując też, i ustawiłem tak, żeby było dobrze, żeby łąńcuch nie tarł

Nowe pytanie: Jak wrzucam z przodu większą zębatkę, to muszę dość mocno nacisnąć klamkomanetkę ( to normalne) i tak jakby odrazu przerzutka jest najbardziej wychylona, czesem muszę wtedy strymować, jak łąńcuch na kasecie jest gdzieś w środku, a nie na najniższych zębatkach.
Powienienem móc wrzucić na duży blat  i dobiero potem móc jeszcze bardziej wychylić, czy tak jak jest jest dobrze? (szosa)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem. No i nadal nie wiem, co ma łańcuch do kółek przerzutki. Napisałem Ci o tym jasno.

No to musisz mieć wybitny talent albo po prostu farta, bo te śruby są kluczowe przy ustawieniu działania przerzutki. Musiałbyś trafić perfekcyjnie z napięciem linki, co jest... niemożliwe.

Nie wiem której śruby Ci brakuje, ale Twój problem brzmi jak... problem z regulacją wychylenia. Chociaż prawdę mówiąc, to nie jestem pewny, bo opis jest mało precyzyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na komunie w poprzednim  wieku dostałem zegarek, mechaniczny, radziecki. Strasznie mnie ciekawiło co jest w środku więc go rozebrałem niestety nie byłem w stanie go złożyć.....

Rower to rower, służy do jeżdżenia a nie do rozbierania i szukania dziury w całym, to trochę jakbyś kupił nowy samochód i zaczął go rozbierać aby sprawdzić czy łożyska są dobrze nasmarowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ChuChu napisał:

Czytałem. No i nadal nie wiem, co ma łańcuch do kółek przerzutki. Napisałem Ci o tym jasno.

No to musisz mieć wybitny talent albo po prostu farta, bo te śruby są kluczowe przy ustawieniu działania przerzutki. Musiałbyś trafić perfekcyjnie z napięciem linki, co jest... niemożliwe.

Nie wiem której śruby Ci brakuje, ale Twój problem brzmi jak... problem z regulacją wychylenia. Chociaż prawdę mówiąc, to nie jestem pewny, bo opis jest mało precyzyjny.

Zobaczyłem filmiki jak się reguluje przednią przerzutkę i wyregulowałem (wypadła śruba L) H jest dość daleko dokręcona, wózek wydaje mi się porusza się prawidłowo :)
L też regulowałem, ale wyszło na to że dokręciłem ją tylko na tyle że byłą, większę dokręcenie powodowało inne ustawienie przerzutki które tarło np. więc zostawiłem słabo dokręconą

Cytat

Czytałem. No i nadal nie wiem, co ma łańcuch do kółek przerzutki. Napisałem Ci o tym jasno.

No nie wiem co ma, to ty się pytasza, ja napisałem, że słabo się kręcą i czy tak słabo mają się kręcic, nie wiem.

Cytat

Rower to rower, służy do jeżdżenia a nie do rozbierania i szukania dziury w całym, to trochę jakbyś kupił nowy samochód i zaczął go rozbierać aby sprawdzić czy łożyska są dobrze nasmarowane.

No pewnie, ja to rozumiem, ale kupując nowy rower, musiałem się nauczyć regulować przerzutki, wszedł piach, w ten smar "konserwacyjny" do łańcucha, i pełno piachu, więc musiałem zdjąć łąńcuch, skuć pin, włóżyć spinkę, przy okazji zauważyłęm że kółeczka przerzutki tylne słabo się kręcą i się pytam czy to tak ma być. Oczywiście jak zawsze na forum, negatywno-krytykujący komentarz, z porównianiem trafnym czy nie, ale porównianiem, musi być, wpis w stylu, przyszedł pan maruda, niszczyciel dobrej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak sam, to polecam instrukcje shimano, tam masz krok po kroku jak się reguluje przerzutki, żadne forum tego ci nie da. Do innych czynności potrzeba będzie narzędzi i to dobrych narzędzi, nie byłe czego bo tylko zaszkodzimy. Trzeba sobie to dobrze przemyśleć czy chcemy uczyć się serwisu i zainwestować w dobre narzędzia, czy raz do roku odwiedzić jakiś dobry serwis, oczywiście trzeba przeczytać warunki gwarancji by nie okazało się że trzeba i tak ten serwis odwiedzić by gwarancja była uznawana ;) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a o jakich czynnościach mówisz? bo wydaje mi się że, napędem (a on najważniejszy) jestem w stanie się zając sam,  jedyne co przychodzi mi do głowy:

1. Odkręcanie kasety

2. Odkręcanie/serwis korby - suportu

Ale chętnie usłysze jakich niestandardowych narzędzi potrzebuje do ważnych czynności serwisowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co oznacza "niestandardowe", bo jak chce się robić pełny serwis, to w zasadzie wszystkie narzędzia są "standardowe".

Na szybko to co mi przychodzi do głowy, bo pewnie o sporej ilości zapomniałem:

- Klucze Imbusowe 2/2.5/3/4/5/6/8 a czasami także 10/12

- Klucz do suportu HT2 + klucz do korby HT2

- Bacik + klucz do kasety

- Łyżki do opon

- Szczypce do cięcia linek i pancerzy

- Szczypce do zaciskania końcówek linki

- Gumowy młotek 

- Klucz oczkowy (LOOK) lub dedykowany (Shimano) do pedałów zatrzaskowych. Nie wiem jak u innych producentów.

- Śrubokręt płaski/ krzyżak

- Szpikulec

- Szczypce do spinki łańcucha

- Stojak

- Smary + pasty

- Klucze płaskie

 

A jeżeli chcesz być samowystarczalny:

- Klucz do nypli

- Prowadnica do cięcia rury sterowej + piła

- Narzędzie do nabijania gwiazdki

- Narzędzie do nabijania bieżni sterów

- Klucz dynamometryczny

...

Niektóre narzędzia można zastąpić "alternatywnymi" rozwiązaniami, ale ja nie jestem tego zwolennikiem. Sam mam wszystko z listy, czasami w kilku wersjach + sporo dodatkowych, o których nawet nie pamiętam.

Ogólnie narzędzi jest mnóstwo i właściwie cały czas można coś dokupować.

Jeżeli zdecydujesz się na serwis we własnym zakresie, to musisz się przygotować na... problemy. Nigdy nie jest tak, że się za coś bierzesz i od razu wychodzi. Popsujesz coś prędzej czy później.

Edytowane przez ChuChu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejno:

- Nic, trzeba je rozkręcić do serwisu

- Chociażby zaokrąglenie wewnątrz uciętego pancerza

- Centrowania kół

- Służy do tego, co mówi nazwa

- Jak wyżej. Chyba że masz karbon, wtedy zamiast geiazdki masz ekspander którego się nie wbija

- Na widelec nabija się bieżnię. W przypadku widelców karbonowych, bieżnia często jest elementem widelca i nie trzeba nic nabijać

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...