Skocz do zawartości

[Szprychy] zrywane przy ruszaniu pod górę


2wheels4ever

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze myślałem, że to się dzieje głównie przy przejeżdżaniu przez jakieś nierówności, gdy człowiek nie zdąży się podnieść, ale już drugi raz zauważyłem pewną prawidłowość: co najmniej po raz drugi zerwałem szprychę w tylnym kole przy ruszaniu pod górę, z jedynki, czyli z najlżejszego przełożenia, i to nie pod jakieś megastrome wzniesienie. Ważę ok. 100 kg i mam raczej ciężkie kopyto. Teraz koło jest mocno wyeksploatowane (ponad 10 tys. km przebiegu), ale za pierwszym razem to się stało, jak rower był prawie nowy. Obawiam się, że nie da się temu zapobiec. Bo raczej nie zahaczam łańcuchem o szprychy. Ma ktoś z Was podobne doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie ma potrzeby moim zdaniem dawać szprych 2.3mm. Trzeba kupić szprychy dobrej jakości. Pytanie gdzie się rwą ? Przy nyplu, główce czy randomowo ? My mamy ebiki, z mocnymi silnikami plus klienci czasami tez ważą po ok 100kg i nie było takich akcji. Wiec ewidentnie koło źle złożone, słabe szprychy etc. Najczęściej z urwanymi szprychami przychodzą właśnie 2.3 z kół elektrycznych, tych z piasta w kole. tani rower, tani zaplot, tanie szprychy - tania jakość.

Najlepsze a przy okazji najdroższe jest składanie kola. Ale wtedy wiesz co masz. Nie każdy serwis tez ma majstra od kół, bo zaplatanie to sztuka. Każdy może wsadzić szprychy i nawet w miarę równo to poskręcać. Ale mało kto zrobi koło które wytrzyma niemal wszystko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wiesz co, skoro rowery z silnikami 95Nm, co rwa piasty DT ( pierścień od zapadek) a szprychy mimo że cieniowane sa w porządku, to nie w wadze usera widzę przyczynę, a w tym kto koło składał i z czego. Ja już widziałem rożne szprychy, nawet takie co się pod palcami "wyciągały". Jak naciąg na szprychach bywa skrajnie różny to te właśnie które odstępują od normy mają szansę sie zerwać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego piszę, że pieniędzmi tego się nie rozwiąże. Wyczesane szprychy z niemożliwium nic nie poradzą, jeżeli koło nie będzie prawidłowo zbudowane. Ale z drugiej strony, jeżeli już koło prawidłowo zbudowane ma być, to warto sobie w stopę nie strzelać, i dobrać komponenty tak, aby to koło było jak najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...