Skocz do zawartości

[LUNETA/TELESKOP] zakup dla amatora


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, tata poprosił mnie żeby pomóc mu wybrać jakiś teleskop do 300 zł,  jest ktoś w stanie coś polecić? Wiecie, czy taki tani zakup ma w ogóle sens? Czy cokolwiek zobaczy przez taki sprzęt? Jestem kompletnie zielony jeżeli o to chodzi. Każda sugestia będzie dla mnie cenna🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie odebrać tego kiepsko, ale do 300 szelestów ciężko coś znaleźć... Coś jak dla dzieci lub prosta lornetka...

Ważna sprawa do czego ma służyć? Gwiazdy, księżyc, mgławice, inne obiekty na niebie, przyroda czy sąsiadka? Oglądanie nocą czy dniem? Bardzo ważne jest czy ciemno czy jasno i z tego względu dobranie odpowiedniej  soczewki stanowi podstawę wyboru. Amatorski sprzęt do oglądania nocą księżyca to koszta rzędu około 1K. I nic dokładnie na tym księżycu nie zauważysz... Jeśli oglądasz w mieście to już problem, bo zanieczyszczenie czy poświata mają duży wpływ na widoczność. Same mgły w nieckach, zachmurzenie, a nawet pylenie roślin ma duży wpłlyw. Najlepiej w górach i z dala od smogu. Jeśli miasto czy miejsca gdzie warunki są kiepskie to potrzebny raczej refraktor (potocznie zwany lunetą) ponieważ ma największy kontrast. Oj, opowiadania na ten temat można snuć.. Jak to łatwo wytłumaczyć... ??

Konstrukcji takich urządzeń jest kilka.. Trzebeby zacząć od konstrukcji..

1. Soczewkowe (refraktory) zbudowane z obiektywu, soczewek i okulara

2. Zwierciadlane (reflektor) jak się uczyliśmy posiada pryzmat i zwierciadło (tylko z nazwy liczba pojedyncza, bo w rzeczywistości są dwa), które obija promienie światła i skupia w jednym miejscu

I tu już duża różnica, bo obraz z soczewki realny, a ze zwierciadła odbity. Aby uzyskać dobry obraz to soczewkowy będzie kosztował kilka tysi, a potrzebny jest przynajmniej zwierciadlany Newtona, który jest tańszy i można w większej mierze wykorzystywać. Konstrukcji poprawiających obraz jest bez liku, ale żadna w tej cenie.

Refraktor będzie miał obraz z lepszym kontrastem i głównie wykorzystuje się w oglądaniu jasnych obiektów (planety, księżyc czy podwójne gwiazdy (jasne). Łatwiej go utrzymać w dobrej kondycji i prościej jeśli chodzi o ustawianie. Lepszy też jest do oglądania np. przyrody czy budynków w ciągu dnia i obraz nie jest odwrócony.

Reflektor będzie dla ciemniejszych obiektów (mgławic, gromad) lub przyrody wieczorami. Ale trzeba go umieć ustawić i regulować, co nie jest takie proste jak się wydaje.

I dalej najważniejsze to średnica obiektywu lub w drugim przypadku zwierciadła. Im większy tym lepiej niby, ale niekoniecznie przy korzystaniu z Newtonowskiego w jasnych miejscach... Pod uwagę należy wziąć nie jak na opakowaniu napisane x4 czy x300 tylko trzeba troszkę obliczyć jak powiększy... Aby sprawdzić max powiększenie teleskopu trzeba dzielić ogniskową teleskopu przez ogniskową okularu. Nigdy nie wierz co pudełeczko ma napisane, bo w życiu nie uzyskasz ostrego obrazu jeśli masz średnicę 45mm, a pisze że powiększenie x400. Zazwyczaj średnica obiektywu w mm razy 2, czyli jeśli mamy 45mm to max powiększenie w dobrej jakości obrazie będzie x90...

Ważne, trzeba zwrócić uwagę na jakość producenta samej soczewki, okularu czy lustra, a nie producenta sprzętu. Tylko soczewki ze szkła, nie polimery...

Potem trzeba również wziąć pod uwagę kąt, czyli pole widzenia w danym modelu, bo IMO min trzeba mieć ok 45-50stopni. Większego pola w cenach poniżej 8K nie znajdziemy (są oczywiście nawet z 90stopniami, ale cena już od kilkunastu K do kilkuset K). 

I tu już zaczyna się NEWTech czyli nowości poszczególnych producentów. A tego nawet już nie śledzę od lat... I pisal o tym nie będę...

A sumując:

Można kupić coś do 500pln, ale brałbym coś co można potem rozbudować (dodatkowy okular, stabilniejszy statyw, soczewkę Barlowa) lub powymieniać np. soczewkę na większą.

Nie kupować teleskopów z wyciągiem 0,98cala! Nie da się tego potem rozbudować czy zmienić... Trzeba 1,25 lub 2 cale...

Lepiej dorzucić 100 szelestów i mieć 55mm średnicę, a nie 50mm czy poniżej...

Zerkać czy nie ma zestawów, bo można dużo dodatkowego asortymentu wtedy dostać za niskie pieniądze czy nawet porządny pokrowiec lub walizę na sprzęt. A dokupienie to wyższe kwoty.

Gwarancja osobna na mech i osobna na soczewki i osobna na układy elektroniczne, bo mało w Polsce specjalistów od naprawy, a jeśli się uda znaleźć to straszne koszta....

 

W kwestii - co polecę ?? NIC!! Nie znam tak dokładnie teraz rynku i każdy sklep czy producent będzie swoje chwalił ... Moje mojsze... ;)

Cenię sprzęt Bresser i SkyWatcher (mimo, że produkcja w Tajwanie).

 

 

 

 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy, wiedza dla każdego ;)

Sorki, że dokładnie nic nie wybrałem czy poradziłem, ale jak się kobiety zaczęły w moim życiu (hoho lata temu), to przestałem się tym interesować i siedzieć nocami czekając aż coś się na niebie zaświeci czy chmury przejdą... :)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja parę lat temu się napaliłem, nie zrobiłem dobrego researchu, kupiłem lornetkę astronomiczną Celestion. Straszna tandeta. Wielkie to, ciężkie a obraz gorszy niż ze starej radzieckiej lornetki wojskowej.  Zwykle zezowate. Z wiotkim mocowaniem do statywu. Trzeba wydać więcej by był jakiś sens i zgromadzić trochę wiedzy, by wiedzieć na co się patrzy. Na pokazie astronomicznym w Bieszczadach widziałem, że można mieć świetne efekty nawet z dużej i dobrej lornetki jak się wie, gdzie się patrzeć a niebo jest ciemne. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lornetek, to nie ma wg mnie na rynku nic lepszego w normalnej cenie niż stare ruskie z demobilu. Wiele osób będzie twierdzić, że ciężkie i wolą przesuwak do ostrości zamiast kółka, którym trzeba kręcić... Bzdury, wziąć w ręce i potrzymać jedną i drugą... Nie chce się kręcić kółkiem?? Wow!!  Różnica w wadze jakieś 300g, ale ruskie nie do zniszczenia, a jak kogoś stać to wystarczy soczewki wymienić na nowsze i jest bdb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...