Skocz do zawartości
  • 0

Problematyczna wymiana/ dobór napędu w leciwym Unibike Evolution


Gość fdgb

Pytanie

Cześć,

posiadam obecnie rower Unibike Evolution, zakupiony w 2006-2008 roku (dokładnie nie pamiętam). Kilka ostatnich lat stał niemal nieużywany. Ostatnio odświeżyłem temat i zabrałem się za ogólny serwis - centrowanie kół, czyszczenie i smarowanie łożysk kół, przerzutek, linek, dźwigni hamulców itp. Wypadałoby już wymienić napęd i linki, bo wszystkie komponenty w rowerze poza dętkami, oponą z tyłu i klockami hamulcowymi są jeszcze oryginalne. Niby wszystko jakoś działa, ale widać zużycie na trybach, łańcuch strzela, przerzutki z tyłu nie daje się precyzyjnie wyregulować itp. Zacząłem szukać oryginalnych części zamiennych 1:1 i oczywiście więkoszości nie znalazłem - świat rowerowy poszedł za daleko do przodu.

Z jednej strony zastanawiam się czy warto modyfikować tak leciwy rower, czy może lepiej nieco odpuścić z oczekiwań i zakupić coś tańszego. Z drugiej strony mam spory sentyment do tego roweru, a poza napędem i linkami wszystko jest OK. Zakup analogicznego roweru w dzisiejszym wykonaniu (mam na myśli Unibike Evo) to obecnie  duży wydatek, więc chciałbym najpierw zapytać Szanownych Forumowiczów, czy moglibyście pomóc mi w doborze zmienników o porównywalnej jakości do obecnego zestawu? Może cenowo nie będzie to nierackonalne, a odremontowałbym dzięki temu swój rower i miał problem z głowy na kilka najbliższych lat.

  1. Manetki: Shimano Acera EF60 EZ-Fire Plus (wolałbym nie wymieniać)
  2. Przerzutka przód: Shimano Alivio M412 (do wymiany)
  3. Przerzutka tył: Shimano Deore M531 (do wymiany)
  4. Korby: Shimano Alivio M410, 42-32-22 z. (lub same tryby do wymiany)
  5. Środek suportu: TH 7420 ST (jest OK, podaję gdyby okazało się, że nie ma innego wyjścia jak wymiana korby)
  6. Łańcuch: SRAM PC38 (do wymiany)
  7. Kaseta: Shimano Altus HG30, 11-32 z., 8 b. (do wymiany)

Pozdrawiam
fdgb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Cytat

Zakup analogicznego roweru w dzisiejszym wykonaniu (mam na myśli Unibike Evo) to obecnie  duży wydatek,

A co tam widzisz "analogicznego" oprócz nazwy? Sprzęt o milion klas lepszy od tego co masz, nowe rowery porównywalne z tym co masz można za niewiele ponad tysiaka kupić.

Cytat

Z jednej strony zastanawiam się czy warto modyfikować tak leciwy rower, czy może lepiej nieco odpuścić z oczekiwań i zakupić coś tańszego.

Obiektywnie wymiana tylu podzespołów w tak starym sprzęcie nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zakładam, że jeśli dany rower na tamte czasy miał osprzęt powiedzmy ze średniej półki, to dzisiejszy model również będzie miał z dzisiejszej średniej półki, przez co uzyskam podobną trwałość produktu. Przeglądałem nieco oferty Unibike, Romet czy innych producentów. Najtańszy Unibike MTB: Move/Mission kosztuje 2199 zł katalogowo, Romet wypada cenowo nieco lepiej - Rambler R6.0 za 1360 zł, przy czym nawet nie podają na stronie danych o amortyzatorze, jego skoku.

Czy osprzęt ww. rowerów jest rzeczywiście porównywalny do obecnie posiadanego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie do końca się zgodzę, że niema sensu. Kosztowne ulepszenie roweru - powietrzny amor, manetki XT, 4tloczkowe hamulce, to była by wyrzucona kasa. Natomiast wymiana zuzytych elementów napędu jest ok, bo napęd jest od tego żeby się zużywać. Kupić kasetę Shimano o takim samym uzebieniu, łańcuch kmx x8, zębatkę do korby obstawiam że wystarczy tylko środkowa(32T, bcd 104). Oczyścić i nasmarować przerzutki i może sie okazać że nie potrzebuja wymiany. Linki i pancerze oczywiście wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

NAJPIERW:

Wyczyść rower, wymień pancerze i linki, nasmaruj co trzeba, wyreguluj co trzeba. Może nawet wymień hak przerzutki, bo może być krzywy od przerzucania roweru z kąta w kąt przez X-lat. Może też wymienić ogumienie, bo po X-latach latach pewno już sparciało.

POTEM

Przejedź się i zobacz co trzeba wymienić. Rzucanie kasy na coś co może jak najbardziej działać jest... średnio mądre, zaś jeżeli odstawiłeś do rezerwy rower który wtedy jeszcze działał, to odd stania w garażu/kuchni/piwnicy się nie zużył.

OSTATECZNIE

Określ co rzeczywiście wymaga wymiany i to wymień, może nawet pozwól sobie na ulepszenia.

EDIT:

POZA TYM

Zużycie elementów roweru ( jak i każdej innej maszyny ) które widać oczami bez eksperckiej wiedzy jest już zarżnięciem. Generalnie, to zużycie określa się za pomocą odpowiednich narzędzi - np prosta miarka do łańcucha za ~20zł powie Ci więcej na temat zużycia rzeczonego niż całe grono internetowych ekspertów. Ale ogólnie - zużycia nie "widać". Maszyny albo działają, albo nie.

Edytowane przez uzurpator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za odpowiedzi. W zasadzie już jestem po krokach "NAJPIERW" i "POTEM". Rower poszedł w odstawkę już z mankamentami. Rzeczywiście mógłbym się wstrzymać z przerzutkami do czasu wymiany trybów (wszystkie trzy są zużyte i wytarcie zębów widać gołym okiem), łańcucha, kasety i linek. Spróbuję tej opcji. Jeśli wszystko zacznie działać właściwie po wymianie i ponownej regulacji, bez wymiany przerzutek i manetek, to jeszcze zmienię dętki i oponę, bo na tej oryginalnej widać mikropęknięcia. Jeśli mi się nie uda, to sprzedam rower w stanie, w jakim będzie i zacznę się rozglądać za czymś nowym.

Wstępnie wyceniłem koszt akcesoriów (4 linki, pancerze, trzy tryby na przód 42/32/22, kaseta HG31, łańcuch HG40+spinka) na 280 zł. Mam nadzieję, że wszystko będzie pasować 🙂 To nieduże ryzyko w porównaniu do kosztu nowego roweru, nawet po doliczeniu na koniec dętek i solidnej opony (obecnie Schwalbe Racing Ralph 26x2,25).

Dziękuję i pozdrawiam

fdgb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć, 

wymieniłem linki, pancerze, opony, dętki, fartuchy. Całość udało się wyregulować i obecnie rower jest OK. Przy okazji zmienię kasetę i tryby, ale przerzutki są OK. Zrobiłem również serwis amortyzatora. 

Łańcuch chyba jednak wymieniałem, bo jest OK na przymiar. 

Dziękuję za pomoc i porady. 

Pozdrawiam 

fdgb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...