Skocz do zawartości

[Rozmiar ramy] Zakup elektryka - rozmiar ramy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Planuje zakup full allmnt elektryka Haibike, Cube, Focus.

Z racji że w porównaniu do klasycznego hardtaila wszystkie na których siedziałem są dla mnie ogromne mam problem z doborem ramy.

Sporo jeździłem po górach ale na hardtailu.

Mam 179cm, długość nogi 84cm.

Mierzyłem się do M (18") i do L (20"). Nie czuje różnicy zasadniczej.

Różni producenci różnie w kalkulatorach podają, jedni że M drudzy że L.

Rower będzie głównie użytkowany w górach bez ciasnych i szybkich zakrętów. Bynajmniej z mojej wiedzy im mniejsza rama tym bardziej zwrotną ale mniej stabilna.

Kumpel ma do sprzedania Cube rozmiar L (20") ale nie wiem czy nie będzie za duży. Obawy są tym większe że nie jest to kilka tylko kilkadziesiąt tysięcy pln.

Co wybrać, jakie zalety na podjazdach / zjazdach ma większa lub mniejsza rama.

Liczę na forumowiczów bo zawsze służyli pomocą. 

Z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez kabanosdg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar e-bika powinien być taki sam jak normalnego roweru . Na fulach się nie znam ale Ht dla ciebie byłby 18" . Oczywiście w zależności od upodobań i filozofii producenta to może być 17,5 - 18,5 ......   19" moim zdaniem będzie za duże , a mam takie same wymiary  . Miałem okazję przejechać się lub przymierzyć do Ht  Haibika i Cube . Nie miałem wrażenia że są większe od zwykłych rowerów . Tzn są dłuższe jako całość ale przedni trójkąt jest ,,normalny " . Na haibiku przy dobrej wysokości ramy ( chyba 46cm ?  ) byłem dość wyprostowany czyli rama była krótka . Cube zaskoczył mnie . Rama 18" była za wysoka ! Przedkrok praktycznie nie istniał , a sztyca była wysunięta dużo mniej niż bym się spodziewał . Dodatkowo sztyca pozwalała na dużo większe wysunięcie co sugerowało by że rower przewidziany jest dla wyższej osoby . Długość była w miarę ok co potwierdza opinię że Cuby są dość krótkie . Ale co z wysokością ? Otóż pomiar wykazał że te 18" nie jest liczone od środka suportu ( czyli jak w zwykłym rowerze ) tylko od obudowy silnika . Inaczej mówiąc jest to faktyczna długość rury podsiodłowej która zaczyna się dobre kilka cm nad suportem . Czyli teoretycznie przy ok 180 cm powinienem wybrać raczej 16" . Rowery o których piszę były na kołach 27,5" .

Aha , jeśli mierzyłeś 18" cuba i 20 " haibika to nie dziwię się że oba były za duże . Proponuję zmierzyć obecny rower ( jeśli masz ) i potem mierzyć te które chcesz kupić . Dla mnie przedkrok jest ważniejszy od długości . Tzn wolę ciut za krótki niż za wysoki .

Aha 2 . Krótszy rower na pewno będzie zwrotniejszy ale e biki tak czy siak mają dluuugi ,,ogon " więc rewelacji chyba nie będzie . Co do stabilności to ze względu na ciężar i jego umiejscowienie to są bardzo stabilne i pewne rowery . W terenie oczywiście dużo zależy od umiejętności ale podam przykład z asfaltowych zjazdów . Na moim zwykłym Ht ( ok 13kg ) przy V> 48km/h zaczyna mnie już ,,nosić" . W każdym razie czuć prędkość . Na e biku na kołach 27,5"  60km/h nie robi żadnego wrażenia . Jedzie jak przyklejony do drogi .

Edytowane przez WaGiant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz na strony producentów i ich rekomendacje wzrostu. Każdy ma inne rozmiary - u jednego jesteś M u innego może być L, jeden liczy cale od suporty inny jak chce, bo przy konstrukcjach fullu te cale mają mało sensu. Zapewnij sobie bezpieczny przekrok ale też ogólnie dobrą pozycję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...