Skocz do zawartości

[1x12] Shimano SLX na 142x12


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Dokumosa napisał:

w przypafku tarcz DirectMount jak M6-9100 offset 3mm na tarczy daje linię 51,8mm czyli boost. Dopiero offset 6mm daje linię klasyczną 48,8mm.

To właśnie miałem na myśli w poprzednim mailu. Garbaruk do "zwykłych" tarcz direct mount daje offset ok. 3 mm - do zwyklych, czyli pod linię 52 (51.8) - jak w oryginalnych korbach Shimano tego typu. A do customowych daje offset ok. 6 mm, żeby linia ok. 49 pasowała do ram starego typu. Może niejasno się wyraziłem.

Swoją drogą im większa ilość zębów na tarczy, tym offset mniejszy. Np. przy 38T custom to już niecałe 4 mm. Dlaczego im większe tarcze, tym bardziej są odsunięte od osi roweru? Shimano też tak robi. Przecież to powoduje jeszcze większy przekos na największych zębatkach z tyłu, zwłaszcza przy dużym blacie z przodu, kiedy dużo ogniw jest na zębach. Chodzi o poprawę ułożenia łańcucha na najmniejszych koronkach przy jednoczesnej coraz mniejszej różnicy między średnicą blatu a średnicą największej zębatki z tyłu? Nie jest to dla mnie jasne, z ciekawości pytam przy okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą im większa ilość zębów na tarczy, tym offset mniejszy. Np. przy 38T custom to już niecałe 4 mm. Dlaczego im większe tarcze, tym bardziej są odsunięte od osi roweru? 
Dlatego, że im większa tarcza tym trudniej w niektórych rowerach zmieścić taką tarcze aby nie obcierała o tylne widełki a offset tylko pogarsza sprawę 😕

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X100

53 minuty temu, Kettler napisał:

Swoją drogą im większa ilość zębów na tarczy, tym offset mniejszy. Np. przy 38T custom to już niecałe 4 mm. Dlaczego im większe tarcze, tym bardziej są odsunięte od osi roweru? 
Dlatego, że im większa tarcza tym trudniej w niektórych rowerach zmieścić taką tarcze aby nie obcierała o tylne widełki a offset tylko pogarsza sprawę 😕

Bo ograniczenim jest ilość miejsca mięzzy blatem a tylnymi widełkami. Często 34T to wszystko co się zmieści na natywnej linii.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież to oczywiste, a ja szukam jakichś wyjaśnień z sufitu. Niech to szlag - wobec tego wtopiłem z wyborem zębatki, bo spokojnie mogłem zamówić 38T z offsetem 6 mm, zamiast niecałych 4 mm. Miejsca mam w trzy diabły w tej ramie. No i zamówiona droga zębatka, a linia i tak będzie marna. Może jeszcz uda się zmodyfikować zamówienie. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stresuj się, kwestia lini łańcucha jest mocno przereklamowana, jak przerobiłem swojego Canyona z 3x10 QR na 1x12 i sztywną oś  142x12 to też mocno przeżywałem….🙀

Teraz się przyzwyczaiłem, że na trzech największych zębatkach coś tam chrobocze 😀

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...