Skocz do zawartości

[Koła] Opaska pod dętkę


Redar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam koła dt Swiss xr331 20mm na piastach Novatec. Założyłem cienka oponę na asfalt . Czy pod dętkami konieczne są jakieś opaski lub taśma?. Kupiłem dwie sztuki opasek Schwalbe, ale po założeniu opony źle się układała i było bicie - przesuwała się po obreczy. Później zakupiłem porządną taśmę izolacyjna tessa i po napompowaniu cala się pozadzierała na boki, więc wywaliłem i mam spokój. Chce spróbować jeździć bez tylko nie wiem czy za chwilę nie będzie kapcia...

Edytowane przez Redar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że musisz mieć na obręczy opaskę. Opaskę dobierasz do szerokości wewnętrznej obręczy i profilu. Na początku pomyślałem że ten post to żart. :)  Z mojego doświadczenia dobrze dobrana opaska nie może wpływać na bicie opony. Jedyne co mi przychodzi do głowy to znacznie za szeroka opaska która wchodzi na rant obręczy. Najlepiej żeby opaska wyglądała tak jak na zdjęciu.

Screenshot 2022-04-14 at 22-53-04 opaska na obręcz – Szukaj w Google.png

Screenshot 2022-04-14 at 22-57-01 opaska na obręcz – Szukaj w Google.png

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja pod cienką oponę (w domyśle duże ciśnienie) to nie jest dobry pomysł. Stosuje się to w tanich rowerach, głównie starych góralach, jak ktoś chce oszczędzić kilka złotych na opasce - ale to słabe rozwiązanie, tak czy inaczej. 

Kup dobrą opaskę i tyle. 

Schwalbe to jedna z popularniejszych i bardzo dobrych, więc może zwyczajnie była niedobrana do obręczy. Teorii nie pamiętam, mówi bodajże o 1-2mm szerszej opasce niż szerokość wewnętrzna obręczy. 

Jak chcesz wyeliminować przesuwanie możesz też postawić na naklejaną, bawełnianą taśmę np. Zefal. 

Ale jazda bez niej to 100% kapeć, i to stosunkowo szybko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, to musisz mieć opaskę do wysokich ciśnień, bo można się domyślić że właśnie tak będzie przy wąskiej oponie.

Po drugie, ta obręcz jest przeznaczona maksymalnie do 3.5 Bara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MikeSkywalkerW starych obręczach Syncrosa 622-18 miałem kiedyś opaski schwalbe 18mm. Zakładałem sporo szersza oponę Maxxis cisnienie do 3,5 bar i miałem bicie bo ta opaska nie siedziała ciasno na obręczy. Ktoś mi kiedyś doradził żeby kupić węższe opaski żeby rant opony dobrze wchodził, może tu był mój błąd.

Izolacyjna i tak detka przy wyższym cisnieniu wpycha w otwory na nyple, przy mojej starej obręczy gdzie otwory na nyple były trochę głębiej może jakoś się to trzymało a przy tej dt raczej słabo. Chciałem sprobować z inna izolacyjna ale chyba dam sobie z nimi spokój..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup taśmę Tubeless, może być najtańsza Vittoria i będziesz miał spokój. Izolacyjna tylko narobi Ci śladów z kleju, a według mnie po jakimś czasie dętka może ją przetrzeć. Pozorna oszczędność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Redar napisał:

Ktoś mi kiedyś doradził żeby kupić węższe opaski żeby rant opony dobrze wchodził, może tu był mój błąd.

No to głupoty gadał, bo zasada jest taka jak wspomniałem - opaska minimalnie szersza od obręczy, właśnie żeby nie jeździła w te i nazad. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...