Skocz do zawartości

[Korba MTB w Gravelu] Regulacja linii łańcucha przez dobór wkładu suportu


pobo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Korba FC-TY501-2 ma linię łańcucha 48 mm i wyma wkładu suportu o długości osi 123 mm (L123).

Mój gravel ma sorę o linii łańcucha 43.5.

Jeżeli zamotuję wkład suportu 113 mm (zamiast 123) i korbę FC-TY501 to będę  miał linię łańcucha 43 mm. Zgadzacie się?

Bardzo zależy mi na miękkich przełożeniach.

Z góry dzięki.

Pozdrowienia,

Janusz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale. Ja chcę mieć idealną linię łancucha (+/- 0./5 mm), bo zmienię długość osi suportu.

Dodatkowo, gdybyś zamontowac suport BB-RS500 to miałbyś mniejszą różnicę (https://zyciewnamiocie.pl/lekkie-przelozenia-w-gravelu-lub-szosie/), Suporty szosowe mają mniejzsą szerokość. Zgadza się?

Pozdrowienia,

Jp

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale nie da się połączyć korby MTB z suportem szosowym. Linią łańcucha bym się nie przejmował za bardzo. W napędach 1x łańcuch pracuje z bardzo dużymi przekosami i nie ma z tym problemu.

Przejmowałbym się czymś zupełnie innym :) Wybrałeś korbę do napędów 6/7/8 rzędowych a masz Sorę czyli 9 rzędów. Łańcuchy 8 rzędowe i 9 rzędowe mają inną szerokość wewnętrzną. Czyli musisz szukać korby na 9/10/11 rzędów.

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie da się połączyć korby MTB z suportem szosowym? 

Zgadza się, że mają inną szerokość. Ludzie jednak powszechnie stosują łańcuch 9 rzędowy do kaset 8 rzędowych (np.

) więc i na korbę wejdzie.

Jeżeli idzie o linie łańcucha to zostaje jeszcze problem  ocierania się łańcucha o wózek, tego wolałbym uniknąć.

Pozdrowienia,

JP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego że suport szosowy jest węższy a korba MTB szersza od szosowej. Obejrzyj od mniej więcej 6 min 30 sek: https://www.youtube.com/watch?v=6P_Xi8OVdzw

Tu masz informacje o szerokości łańcucha: http://wrower.pl/sprzet/rodzaje-lancuchow,3370.html Zęby na korbie 6/7/8 są szersze i węższy łańcuch czyli 9/10/11 nie będzie dobrze działał jeżeli w ogóle.

Natomiast problem linii łańcucha rozwiązuje się w taki sposób jak ja to zrobiłem czyli dajemy 2 podkładki z lewej strony a jedną z prawej. Masz to opisane w ostatnich dwóch postach w temacie do którego linka podałem Ci na samym początku.

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica szerokości zębatek jest rzędu 0,2mm (11/128" vs 12/128").
Mam w jednym rowerze na blacie zębatkę 8rz, a łańcuch 10rz. Były obawy czy będzie działać, bo dopiero przy składaniu wyszło, że nie taką kupiłem ale łańcuch spokojnie na takiej zębatce siedzi i nie zawija się. Czy przy wszystkich kombinacjach łańcuch - zębatka zadziała gwarancji nie dam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale korba FC-TY501-2 to octalink, gdzie linię łańcucha regulujemy długością osi jak pisze autor, niezależnie czy szosa czy MTB, a Wy mówicie nagle o HTII.

Tak czy tak suport szosowy HTII działa tak samo z korbą MTB, dajemy tylko mniej/inne podkładki. Stosuję to od lat w zależności jaki suport leży w garażu. Na chińskim portalu mamy suporty bez rozróżnienia typu i też to działa normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem korbę MTB 2 piece crankset i ramię wchodzi tylko do pewnego momentu. Nie da się go wcisnąć bardziej więc nie wiem jak to miałoby działać poprawnie przy suporcie szosowym. Jednak nie mam takiego więc nie sprawdzę. Ale z ciekawości jak będę w sklepie rowerowym to zrobię taką przymiarkę.

Przy okazji. HTII to standard drążenia ramion a nie wykonania całej korby. Ten to 2 piece crankset. No ale to w sumie mało istotny dla tematu szczegół.

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wrobleski napisał:

Panowie, ale korba FC-TY501-2 to octalink, gdzie linię łańcucha regulujemy długością osi jak pisze autor, niezależnie czy szosa czy MTB, a Wy mówicie nagle o HTII.

Tak czy tak suport szosowy HTII działa tak samo z korbą MTB, dajemy tylko mniej/inne podkładki. Stosuję to od lat w zależności jaki suport leży w garażu. Na chińskim portalu mamy suporty bez rozróżnienia typu i też to działa normalnie.

Zgadza się. Masz rację. Problem wynika stąd, że są dwie różne długości suportów (68 i 73 mm). Korba HTII ma długość 130 a szosowa ma 120 mm (lub 120 i 110, nie pamiętaM, wczoraj to znalazłem). Dlatego ja zamontujemy korbę MTB HTII w szosie, to z lewej strony będzie bardziej wystawać (jak zachowamy linię łańcucha).

W przypadku kwadratu i octalink, nie powinno być problemu z linią łańcucha i przerzutek po dobraniu suportu o odpowiedniej dlugości. Dam znać jak mi wyszło:-)

Pozdrowienia,

pb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...