Skocz do zawartości

[stery zintegrowane] do Triban 540


Rekomendowane odpowiedzi

Składam rower na ramie Tribana 540. Wybiłem stare stery i teraz problem - jakie kupić nowe, by pasowały. Nie jestem pewien. czy dobrze i precyzyjnie te stare mierzę, poza tym dowiedziałem się, że do ram szosowych inaczej się montuje stery niż do innych itd.

Wg opisu producenta to stery zintegrowane 1 i 1/8.

W jakimś dawnym temacie Forum znalazłem taki wpis:

"Dla potomnych stery jakie siedzą są półzintegrowane o standardowej średnicy 44mm. Dzisiaj wymieniłem także temat można zamknąć. "

Piszący tam twierdzi, że mimo opisu na stronie producenta, że zintegrowane - to stery są półzintegrowane.

Dla pewności, czy takie będą pasować?

https://allegro.pl/oferta/xlc-cane-creek-stery-a-head-1-1-8-hs-i03-polzinteg-10694559876

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to są miski. Na ogół czarne, siedzą w główce ramy. Trzeba je wybić.

Zakładam że samemu nie wprasujesz sterów, więc znajdź dobry serwis i niech Ci to zrobią. Wprasują, nie wbiją!

Te stery które podałeś są jakieś dziwne. Z dobrych sterów, a nadal dość tanich jest Accent lub Token.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to raczej kwestia suwmiarki. Zamawiaj te standardowe 44 mm i niech w serwisie Ci wprasują. Możesz próbować samemu, ale nie polecam.

Jak zamówisz te Accent i wszystko będzie dobrze działało, to daj znać. Mam same łożyska ( komplet nowych i komplet używanych po 1500 km) i mogę je sprzedać za przysłowiowe "piwo". Będziesz miał zapas na dożywocie tego roweru albo i dłużej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ja się pomyliłem w poomiarach, bo mierzyłem średnicę górną - szerszą - tego, co wziąłem za miski - tymczasem wewnętrzna średnica rury i zewnętrzna - węższa - części wpuszczanej tego elementu, który wziąłem za miski, to około 41 mm. Poza tym analiza zdjęć sterów w necie sugeruje mi, że to jednak stery zintegrowane, dane producenta Tribana 540 raz mówią o zintegrowanych, raz o półzintegrowanych, tak samo zagraniczne fora - wszystko wskazuje na to, że to zależne od rocznika. Ja mam prawie na pewno rocznik 2018. No i ten rozmiar 41 mm też prawie na pewno wskazuje na zintegrowane. Poza tym rura z obu stron na głębokość ponad 1 cm jest bardziej "wybrana" od środka - na tyle, by weszły tam łożyska, a o brzeg rury opiera się tylko cienki kołnierz - i to ten kołnierz ma ok. 44.5 mm - tyle samo co zewnętrzna średnica rury.

Ten element wygląda tak - dwie na moje oko identyczne sztuki - jak element pierwszy z lewej na tej fotce, tylko od jego wewnętrznej strony widać kuleczki łożyskowe:

http://www.rowerowyraj.pl/8112/stery-neco-h398-41847-mm-tapered-1i14-zintegrowane.jpg

No i jestem w kropce - nigdzie w necie nie ma podanych dokładnych innych parametrów tych sterów do 540 - by łożyska nie były np. za wysokie, by całe zmieściły w tym wgłębieniu w rurze, no i ściśle na szerokość/średnicę, bo czytam, że są standardy 41.1, 41.2 mm. Masakra.

Pozostaje mi chyba zanieść do do serwisu, by to pomierzyli i coś dobrali/sprowadzili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanieś do serwisu, bo tak namieszałeś z wymiarami że już nie wiadomo co jest co.

Sprawa jest prosta. Jeżeli masz w główce ramy takie czarne elementy z których wychodzą łożyska, a trzeba je wybić a nie wyjąć, to masz półzintegrowane. Jeżeli w ramie siedzą same łożyska, a po wyjęciu palcami masz goły wyfrezowany metal, to masz zintegrowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

259763788_sterypolzintegrowane.JPG.0dc144f8edffb35b57b006431e413bad.JPG

 

Jak miski (zaznaczone wyżej) da się wyjąć/wybić to są półzintegrowane. Jak są częścią ramy to są zintegrowane.

U dołu w półzintegrowanych będziesz miał: bieżnie, łożysko, miskę. W zintegrowanych, tylko bieżnie i łożysko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to półzintegrowane - to która średnica jest określana jako montażowa?  Średnica "kołnierza" miski, czy zewnętrzna średnica tej części miski, która jest wbijana w rurę (do niej prowadzą Twoje czerwone strzałki)?

Wieczorem wrzucę zdjęcia - czarne elementy z kołnierzami musiałem wybić, nie dało się wyjąć tych czarnych elementów - łożyska są niejako wbudowane w te elementy (miski).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zewnętrzna średnica części wbijanej w rurę ma u mnie ok. 41.5 mm - na pewno nie 44 mm. Skombinuję lepszą suwmiarkę, by ustalić, czy to 42 czy 41.

Średnica otworu główki ramy przy brzegu (z dołu i góry) też ma oczywiście ok. 41.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co że się tej rury uczepił? Mierzy się MISKI, w miejscu gdzie wchodzą w ramę w przypadku sterów półzintegrowanych i ŁÓŻYSKA w przypadku zintegrowanych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę wieczorem, teraz jestem poza domem. no właśnie mnie też nie pasuje to do żadnego schematu z netu.

Chyba już wiem, potrzebuję takich dziwnych sterów, masakra:

https://www.bike24.com/p2166586.html

Wszystko się zgadza, te miski sięgają ponoć ok. 10 mm w głąb i wyfrezowanie w mojej główce też ma prawie 10 mm. Średnica montażowa to 41.4, czyli zdaje się zgadzać.

Kompletnie egzotyczny rozmiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja te elementy musiałem wybić, nie dało się wyjąć - konkretnie wybił mi je fachowo mechanik rowerowy, który ma moje pytanie powiedział, że to rozmiar pod 1 1/8. Nie spytałem o szczegóły, nie przypuszczając, że będzie problem z dobraniem modelu... Jadę jutro do tego mechanika - bo czuje się jak w czeskim filmie...

Główka ramy u mnie wygląda po wybiciu jak w tym wątku:

https://forum.szajbajk.pl/topic/18321-stery-zintegrowane-i-główka-ramy-problem/

I wyfrezowany ran w głóece też jest na wysokości ok. 9.5 mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...