Skocz do zawartości

[przepisy] Pas ruchu tylko po 1 stronie drogi


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu miałem niebezpieczna sytuację. W okolicach Łodzi jest droga tylko z 1 wydzielonym pasem ruchu. Jest on nieoznakowany. Jechałem prawa strona tym wydzielonym pasem i dojeżdżałem do skrzyżowania z droga podporządkowaną, zasłoniętego z prawej strony budynkiem. I nagle  pojawił sie jakiś dziadek na rowerze, który jechał swoją lewą stroną, skręcił w lewo i mało by we mnie nie wjechał. Pewnie "myślał", że skoro jest pas to ma nim jechać po lewej. Na szczęście udało się uniknąć zderzenia. Poszukałem w necie i znalazłem m.in. to https://to.com.pl/co-to-jest-sciezka-rowerowa-pobocze-jezdnia-pyta-nasz-czytelnik/ar/6504450

Tam jednak nie ma żadnej przebudowy. Pas po jednej stronie drogi istnieje juz chyba z rok.  Jaki wniosek? Urzędnicy pewnie "poszli na skróty". No bo po co namalować 2 pasy jak wystarczy 1? :(

Jeszcze to https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/podstawowe-roznice-miedzy-sciezka-rowerowa-a-pasem-ruchu-dla-rowerow

"Pas ruchu dla rowerów - część jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów w jednym kierunku, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, określona w określona w art. 2 pkt 5a ustawy Prawo o ruchu drogowym. "

Tak więc uważajcie na siebie. A takie przypadki złego oznakowania trzeba chyba zgłaszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadki i babcie na rowerach to jest problem Polskich dróg, nie szosowcy i reszta ( chociaż tu też się trafiają).

Co tu dużo mówić. Jeżeli by miał chociaż odrobinę oleju w głowie, to może by powiązał fakty że jedzie pod prąd. A jeżeli nie jest w stanie tego zrozumieć, to nie powinien jeździć rowerem.

Ja jeżdżąc po mieście ( poza sytuacjami gdzie naprawdę jestem sam w zasięgu wzroku), zawsze trzymam ręce na klamkach. Jeżeli chodzi o sytuacje ze wspomnianymi powyżej, to miałem ich kilka, głównie jako kierowca samochodu.

1. Nagminne wjeżdżanie w prawo na drogę z pierwszeństwem. Nawet nie spojrzy czy coś jedzie, tylko wjeżdża na ślepo.

2. Skręcanie w lewo bez patrzenia za siebie, tylko powolny ruch w stronę osi jezdni.

3. Mój ulubiony. Jadę drogą z pierwszeństwem, dziadek wyjeżdża mi kilka metrów przed maską z podporządkowanej a ja muszę hamować, zjeżdżając naprzeciwny pas i celując we wjazd na posesję. Na pytanie "co robi", odpowiada że "przecież go widziałem". 

4. Jazda 5km/h na dodatek w taki sposób, że rower cały czas "wężykuje". Nie wiadomo czy omija studzienkę, zaraz się wywali czy skręci w lewo.

O masie innych debilnych zachowań nie wspominam, bo nie dotyczą tylko emerytów.

Oczywiście zaraz pojawi się argument ( była już kiedyś taka dyskusja), że to osoby starsze i nie zawsze ogarniają, trzeba zrozumieć, każdy będzie kiedyś stary. No i co, z tego powodu mam kogoś potrącić samochodem/ wjechać rower i narobić sobie kłopotów? Jak się ktoś do czegoś nie nadaje, to nie powinien tego robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Dokumosa napisał:

Szkoda nawet dyskutować z takim dziadkiem. On tak jeździ całe życie i nic go nie przekona. Trzeba uważać i tyle.

https://mazowiecka.policja.gov.pl/wwy/aktualnosci/43689,Rowerzysta-wymusil-pierwszenstwo.html

https://sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl/w-sepolnie-krajenskim-samochod-potracil-rowerzystke-starsza/ar/c16-8531735

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2021 o 10:01, Thomlodz napisał:

Tak poglądowo. Przy okazji - da się jakoś zmienić rozmiar tej grafiki? Bo wielka wyszła

Jaką ma ten pas szerokość?
Jaka jest linia rozdzielająca: P-1c (24cm szerokości, 2m długości, 2m odstępu), P-7a/c (24/12cm, 1m, 1m), P-19 (24cm, 0,5m, 0,5m)?
Droga jest jednokierunkowa, dwukierunkowa?
Przez skrzyżowanie też jest wymalowana?

W dniu 19.11.2021 o 09:55, skom25 napisał:

2. Skręcanie w lewo bez patrzenia za siebie, tylko powolny ruch w stronę osi jezdni.
4. Jazda 5km/h na dodatek w taki sposób, że rower cały czas "wężykuje". Nie wiadomo czy omija studzienkę, zaraz się wywali czy skręci w lewo.

Dlatego nie wyprzedza się na gazetę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko ty ale przede wszystkim ty:
- prowadzisz wielokrotnie cięższy i szybszy pojazd - to twoja energia będzie robić zniszczenia
- to ty się zabierasz za manewr wyprzedzania - to ty masz go wykonać bezpiecznie
- widzisz, że ktoś się dziwnie zachowuje - masz czas na reakcję, masz wybór jak się zachować, możesz poczekać i wezwać służby (może pijany albo z innej przyczyny tak jedzie i nie powinien w tej chwili prowadzić roweru lub wręcz potrzebuje pomocy), możesz olać i wyprzedzić z dużym zapasem, możesz w końcu narzekać w internecie co jest najbardziej bezproduktywne, bo nijak nie trafi do zainteresowanego

W idealnym świecie każdy uważa ale nie mamy idealnego. Jednak jeżeli choć jedna strona uważa, to ryzyko wypadku drastycznie maleje.
Najlepiej zacząć od siebie i promować wokoło poprawne zachowanie, trzeba jakoś budować kulturę na drodze, a nie tylko czubek nosa i do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...