Skocz do zawartości

[problem z hamulcami] dziwne odgłosy


jasi0

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zaczęły piszczeć klocki w moim MTB. Są to hamulce deore, klocki żywiczne wzmacniane-odpowiednie do moich tarczy. Rower kupiłem używany, i jeżdżę już prawie półtora roku. Nigdy nie było problemu z nieprzyjemnymi głosami, i siłą hamowania. Jednak ostatnio zaczęły strasznie piszczeć przy każdym hamowaniu, i hamulce straciły swoją siłę. Jak w wielu tematach na forach jak i poradnikach odtłuszczałem, wypalałem klocki i tarcze kilka razy, jednak nie pomogło. Co może być problemem, oraz jak mogę go naprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to fabrycznie montowane hamulce, to sprawdź czy są dokręcone przewody, szczególnie, jeśli prowadzenie przewodów jest wewnątrz ramy - czasami serwisy nie dokręcają oliwek po montażu roweru z kartonu, a przydaje się, bo w fabryce czasem nie dokręcą i hamulec zaczyna się pocić. Analogicznie, sprawdź czy nie ma tam śladu oleju, który szybko dostaje się na tarczę. 
Po odtłuszczeniu i wypaleniu tarczy, oraz klocków, trzeba w klockach zjechać wierzchnią warstwę, olej zazwyczaj dostaje się w strukturę klocka, przez co same wypalenie nie pomaga, po chwili i dotarciu klocków, problem wraca. Jeśli klocki zbyt nasiąkną olejem, najlepiej je po prostu wymienić. Na szczęście tarcza, nie posiada właściwości chłonnych, więc z reguły przy bardziej dotartych klockach lub bardziej uwalonych brudem, od razu je wymieniam, do deorki idą b01s, więc nie jest to duża inwestycja, a zazwyczaj najskuteczniejsza. Dodatkowo możesz spróbować odtłuścić alkoholem izopropylowym, tylko nie nawąchaj się, bo jest solidny. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniałem klocki na końcu poprzedniego sezonu, w zimę nie jeździłem więc na pewno nie są zużyte. Chyba że sprawa rzeczywiście leży po stronie tarczy. Jutro zmierzę i dam znać. Ile powinna mieć grubości dobra tarcza?

W dniu 23.08.2021 o 01:03, CyclicBike napisał:

Jeśli to fabrycznie montowane hamulce, to sprawdź czy są dokręcone przewody, szczególnie, jeśli prowadzenie przewodów jest wewnątrz ramy - czasami serwisy nie dokręcają oliwek po montażu roweru z kartonu, a przydaje się, bo w fabryce czasem nie dokręcą i hamulec zaczyna się pocić. Analogicznie, sprawdź czy nie ma tam śladu oleju, który szybko dostaje się na tarczę. 
Po odtłuszczeniu i wypaleniu tarczy, oraz klocków, trzeba w klockach zjechać wierzchnią warstwę, olej zazwyczaj dostaje się w strukturę klocka, przez co same wypalenie nie pomaga, po chwili i dotarciu klocków, problem wraca. Jeśli klocki zbyt nasiąkną olejem, najlepiej je po prostu wymienić. Na szczęście tarcza, nie posiada właściwości chłonnych, więc z reguły przy bardziej dotartych klockach lub bardziej uwalonych brudem, od razu je wymieniam, do deorki idą b01s, więc nie jest to duża inwestycja, a zazwyczaj najskuteczniejsza. Dodatkowo możesz spróbować odtłuścić alkoholem izopropylowym, tylko nie nawąchaj się, bo jest solidny. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej ciężko tak ot na żywicznych klockach, przy zwykłej jeździe, dotrzeć tarczę. Minimum powinna mieć 1.65mm grubości. Żywiczne piją olej, więc wypalanie nie zawsze skutkuje rozwiązaniem problemu. Jeśli rower długo stał, a nie wyczyściłeś go po sezonie, to nie zdziwię się, że jesienny bród + resztki olejów, chociażby nawet napędowego, mogą powodować taki efekt - nie twierdzę że tak jest, ale często widywałem takie sytuacje. 
Klocki powinny być jasne, jak na zdjęciu poniżej, jeśli są ciemniejsze, to na bank są zasyfione. Pod papierem ściernym sprawdź, jak głęboko.

b01s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2021 o 02:35, JWO napisał:

Shimano podaje minimalna grubość tarczy 1.5mm i klocków 0.5mm
 

Zamówiłem nowe tarcze. Zobaczymy czy to pomoże.

 

W dniu 25.08.2021 o 01:36, CyclicBike napisał:

Raczej ciężko tak ot na żywicznych klockach, przy zwykłej jeździe, dotrzeć tarczę. Minimum powinna mieć 1.65mm grubości. Żywiczne piją olej, więc wypalanie nie zawsze skutkuje rozwiązaniem problemu. Jeśli rower długo stał, a nie wyczyściłeś go po sezonie, to nie zdziwię się, że jesienny bród + resztki olejów, chociażby nawet napędowego, mogą powodować taki efekt - nie twierdzę że tak jest, ale często widywałem takie sytuacje. 
Klocki powinny być jasne, jak na zdjęciu poniżej, jeśli są ciemniejsze, to na bank są zasyfione. Pod papierem ściernym sprawdź, jak głęboko.

b01s.jpg

Właśnie staram się dbać o czystość mojego sprzętu, i czyszczę oraz serwisuje na bieżąco. Tymbardziej na zimę, kiedy wiem że będzie dłużej stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dbanie i czyszczenie, jest jak najbardziej cenione przy prawidłowym użytkowaniu roweru :) Zdarza się jednak, że czasami środki, których używamy, mogą być zatłuszczające. Na przykład, wbrew pozorom, benzyna ekstrakcyjna, nie nadaje się do czyszczenia tarcz hamulcowych i powoduje piszczenie. Czasem można zrobić coś nie świadomie, o czym człowiek nawet nie pomyśli i szuka rozwiązania ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak wracam z tematem... Hamulce po czasie znowu zaczęły skrzypieć. Oznacza to że jest wyciek z hamulca i powoli olej wydostaje się na okładziny? Jest jakoś opcja aby samemu uszczelnić zacisk, czy muszę oddać rower do serwisu? Jeśli można, to jakie narzędzia do tego potrzebuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu stare klocki, są trochę bardziej wyjechane, ale może dadzą radę, aby sprawdzić czy to wina klocków?

W razie co znalazłem parę ofert zacisków w dobrym stanie na olx. Może wtedy bardziej opłaca się podmienić sam zacisk, odpowietrzyć i tyle?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...