Skocz do zawartości

[Kompletne hamulce] Shimano M446 wymiana na cos lepszego


markiz1001

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulce już wyszły. Podzielą los m6000. Zaciski nie są problemem bo są tożsame z m7/8100 ale w tych hamulcach zwykle sika z klamki (pęka kondom ktory pełni rolę zbiornika wyrównawczego i leje sie z tej kratki na krawędzi). Magura owszem chwalona ale osobiście kompletnie nie leży mi jej charakterystyka pracy i kształt klamek o upierdliwościach z odpowietrzaniem nie wspominając.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dokumosa napisał:

Jeśli masz manetki inne niż m4/5/6/7/8/9100 to zapomnij o dużo lepszych hamulcach. Dodatkowo wymiana tarczy na większą daje całkiem sporo.

Klamki są M445. Myślałem o wymianie całych kompletów, choć te moje maja przejechane bardzo mało i wyglądają jak nowe.

Szukam takich na obejmę na kierownicę.

Ewentualnie jakieś same dobre zaciski, które podejdą do tych moich klamek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o manetki przerzutek. Współczesne klamki hamulcowe Shimano są tak skonstruowane, że nie da się zamontować poprawnie starszych manetek. Trzreba wtedy podjąć decyzję czy zmieniać jednocześnie manetki czy też szukać hamulców z poprzednich lat co finansowo wyjdzie podobnie (jak zmiana manetek+współczesne hamulce) i jest ryzykowne ze względu na brak częsci (trudnosci z zakupem starszych klamek hamulcowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 530zł kupisz kompletny, pudełkowy zestaw br-m6100 (a więc model współczesny bez obaw o ew. dostępność klamki w razie draki) i do niego za 170zł komplet manetek sl-m4100 z nowymi linkami i pancerzami (które dobrze wymienić od czasu do czasu). Jest tylko mały kłopot bo manetka przód pasująca do nowych hamulców występuje tylko w wersji 2x ;)

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Manetki na obejmę sl-m4/5/6/7/8/9100 pasują do klamek hamulcowych bl-m4/6/7/8/9100.

W biosternie dzisiaj wszystko mają. Zwróć uwagę jednak, że lewa manetka jest 2 nie 3x. Jesli pójdziesz w tą stronę to nie będziesz mógł korzystać do wyboru z młynka lub dużego blatu. Lewą manetkę można zastąpić też sl-m5100 i będzie to identyczne jak 4100 (cena też chyba taka sama).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2021 o 10:02, Dokumosa napisał:

Tak ale dodatkowo wymiana przewodów a korzyść marna bo klamki m445 to nędza. Coś z ServoWave potrzeba żeby odczuwalnie siła hamowania wzrosła.

Jesli masz napęd 10 lub 11s to ew. rozważ zmianę manetek (200zł) i zakup np. br-m6100 + nowe tarcze.

Nędza czy nie  - rzecz względna. 

Złożyłem dwie shigury na zaciskach mt5 i przedni z klamką slx,  tył z 447. Zastanawiałem się czy z klamką 447 działanie będzie gorsze czy w jakikolwiek sposób ergonomicznie polegnie. 

Ku mojemu zaskoczeniu w praktyce oba hamulce działają tak samo dobrze- jeśli ktos preferuje krótki skok klamki i twardy "feeling" to klamka 447 sprawdza się bardzo dobrze,  ergonomia nie jest ani trochę na minus. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z z kolei awaryjnie podmieniłem klamkę i do zacisku xt (m785) została pożyczona klamka m445. Działalo to prawie dokładnie tak samo jak bl-m445 + br-m447. Nie tyle, że źle ale gorzej niż na kłamce xt. Obecnie mam też "mix" w drugą stronę do hamulców br-mt200 wszczepiłem klamki bl-m6000 i hamulce są nie do poznania. Miałem też kilka epizodów z rowerami klientów gdzie też trochę było mieszania. W kazdym razie ja jestem zdania, że w przypadku Shimano klamka z servowave daje dużo większą odczuwalną moc hamowania (przy tej samej siłe wywieranej na dźwignię klamki) niz zacisk z tłoczkiem o większej średnicy. Nie mniej jednak mając sporo pary w łapach i klamki podstawowe dają radę - na kompletnych mt200 z tarczami 160 postawiłem rower na kapciu 29 na przednim kole jadac tak kila m (a ważą w okolicy 100) ku ogólnej radości postronnych gapiów (bo to było hamowanie awaryjne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem do mt5 klamke slx. Dlatego że wszelkie info o tych crossoverach dotyczyło klamek z servo. No i cóż,  eksperyment z inną średnio miał sens. To był przód. 

Drugi do pary miał mieć klamkę deore 615. Nie mam bólu d z różnicami wizualnymi. Hebel 615 dal zacisk do roweru klienta a klamka była dla mnie.

Sparowanie slx z mt5 było banalnie proste, uznałem że 615 też nie pierdzielnie focha. 

Magura była dobrze odpowietrzona,  shimano również,  bez dziwów. Ale po podpięciu jednego do drugiego była guma. Hamulec działał,  właściwie bez zastrzeżeń,  ale klamka była sprężysta i miała większy skok niż slx. Próby odpowietrzania układu nic nie wniosły,  w układzie nie było powietrza. 

Mam na stanie masę odpadów shimano,  w tym klamki 396 i 446. Zamieniłem deore na 446 i.... rewelacja. Dźwignia twarda,  skok krótszy niż slxa. W warunkach polowych oba hamulce oferują masę mocy, nie zauważyłem żeby 446 uposledzała pracę. Wręcz odwrotnie. 

Heble są w elektryku z zestaw ze mną waży 110 kilo, prędkości standardowe to okolice 35-40 kmh, teren mocno nachylony w mieście. Tarcze 220 i 200, klocki kevlarowe. Zestaw bardzo dobry na asfalt. W terenie.... właściwie ciężko go opanować. Na luźnej nawierzchni musnięcie przodu jest ma granicy zerwania przyczepności,  mimo opony maxxisa 2.8 cala. Gdyby miał to być rower wyłącznie w teren to na pewno rozmiar tarcz zmniejszyłby się przynajmniej o jeden. 

Oczywiście,  klamki wyższych modeli są ładniejsze ale nie zauważyłem żeby dodawały coś użytecznego. 

Mam jeszcze slx 675, tez z walniętymi zaciskami,  może podepnę klamki do obu. 

Na razie jednak testuje z tyłu chińskiego czterotłoka z Ali,  z ciekawości co może i ile pożyje   :) jak na cenę 100 zł jest obiecujący,  wypada zauważanie gorzej niż jego sparing partner z przodu,  tylko że to w żadnym przypadku nie jest miarodajne porównanie. 

Parę spostrzeżeń na temat chińczyka się pisze.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...