Skocz do zawartości

[Bateria] Baterie LiFePo4 w rowerze. Potrzebna porada


dueros

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,  Niedawno wymieniłem baterie w rowerze bo stare LiPo już dość poważnie spuchły. Wymieniłem LiFePo4 dokładnie na takie 26650M1B . Zakupiłem 16 sztuk i złożyłem je w baterie 8S bo moj rower ma silnik 250W 24V. Baterie najpierw jednak podłączyłem szeregowo i wszystkie naładowałem do 3.65V. Ładowarka pokazała pojemnosc 26Ah. Trochę mniej niz zakładane 38Ah ale to logiczne bo pewnie były fabrycznie naładowane. Policzyłem sobie że powinienem móc przejechac na w pełni naladowanej bateri aż 102km. Jednak tu mam problem bo przejechałem 21 Km i bateria leży, wszystkie cele mają po równo 2.98 V, a ustawiłem 3 V jako próg odcięcia bateri. Coś mi się tu nie zgadza bo żeby tak skrócić zasięg rower musiał by pobierać 50A z baterii co jest nie możliwe, choćby dlatego ze bateria ma wbudowany bezpiecznik 20A.  Co zrobiłem źle może coś przeoczyłem przez brak doświadczenia z tego typu bateriami? Myślałem żeby ustawić niżej próg bo niby można żejść aż do 2.5 V, ale z tego co widzę na wykresie w specyfikacji poniżej 3 V już nie ma zbyt dużo pojemnośći. Doradźcie bo na razie jestem zawiedziony, bo miało być lepiej a jest nawet gorzej niż było. Na starych LiPo 6S 11,6 Ah przejeżdrzałem 30 Km a na 38Ah baterii 21 Km :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te aku mają inny napięcie pracy, 2,5-4,0 v

Inie zostawiaj ich na mrozie bo się psują.

Tak jest podawana ich pojemność.

A Ty wykorzystałeś mniej niż połowę ich pojemności

Ps. ładowarka pokazuje prąd wprowadzony a pojemność to ok 20% mniej.

Oczywiście bezpieczniej ładować do 3,6-3,7v

Ale rozładować  można do 2,5v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 x 2,5 Ah to 40 Ah ale przy napięciu 3,3 V ty połączyłeś szeregowo 8 ogniw i te gałęzie równolegle więc uzyskałeś baterię 8s2p parametrach: pojemność 5 Ah, napięcie 26,4 V.

Aby uzyskać żądaną pojemność około 38 Ah przy napięciu 26,4 V musisz zakupić 120 ogniw i wtedy możesz zbudować baterię 8s15p o parametrach napięcie 26,4 V, pojemność 37,5 Ah.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...