Skocz do zawartości

[generalnie napęd] przełajka.


abdesign

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Trochę akademickie rozważania - o jakości pracy i wadze dwóch różnych a może podobnych rozwiązań.

Bazą jest to samo - klamotki 5800 do mechanicznych spyre-C, przerzutka 6800gs - wolałbym tego nie zmieniać bo mam i leży.

pierwsze - korba fc-6800 kompakt z wymienionym blatem na juniorską 46-kę - czyli korba 46x34 do tego kaseta 11-36 (chyba jedyne co mi przychodzi rozsądnego do głowy to pg-1170)

drugie - korba fc-rx600 46x30 i kaseta 11-32.

przednią zmieniarkę i tak w obu przypadkach muszę kupić nową bo nie mam.

Oba papierowo zakresami biegów, gęstością upakowania kaset etc. są akceptowalne. (nie o tabele Shimano chodzi tylko zakres potrzebnych biegów)

Pierwsze jest lżejsze a na tym mi zależy (kosztem kultury pracy - nie!) no ale spoza tabeli rd-6800-gs - max koronka 32t

Drugie to wiadomo że zadziała gładko bo to systemowe zgodne z tabelkami przełożenia.

Czyli tak naprawdę pytam o kulturę pracy pierwszego rozwiązania (upapranego błotem), które preferuję ze względu na jakieś 150gram różnicy... przy porównywalnych kosztach, bo blat 46t do ultegry mam.

I uprzedzając niestety aktualnie nie mam (po zakupie roweru i złożeniu kół) do wydania na nową hydraulikę i napęd 1x co oczywiście powyższe rozważania czyniłoby bezprzedmiotowymi.

A jak skończę robić to się pochwalę w wątku o przełajach... , rowerem który ważył pierwotnie "ło matko" jako szosa :), chociaż pewnie wcześniej jeszcze na tiagrze jak koła od Dawida przyjadą.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak działa ultegra uwalona błotem nie wiem ale przełaje od lat jakoś śmiagały na szosowych napędach

Przy zastosowaniu korby grx masz przesuniętą linię łańcucha o 2,5mm bodajże co w pewien sposób wpłynie na krzyżowanie łańcucha + musisz kupić przerzutkę grx bo inne ponoć nie bardzo chcą dobrze działać

Przy kasetach możesz zerknąć na Miche, robią różne, dziwne zakresy/stopniowania, może coś lepiej podejdzie niż popularne sram/shimano, np. 14-32

Zerknę też jutro u siebie na wychylenia ramienia przedniej przerzutki 105 bo wydaje mi się, że jest dłuższe niż w tiagrze czy co tam było na zdjęciu, które podsyłałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak działa ultegra w błocie to nawet wiem z autopsji, ale jak będzie działała na kasecie na której ma się wspinać na 36t chociaż ma w tabelach 32t... na 34t to na bank jest ok, to mnie trochę zastanawia. Błoto plus przekroczony zakres.

Po jakimś treningu młoda się poskarżyła że jak coś/ktoś ją na mocniejszym podjeździe przytrzyma to przełożenie 34/32 jest za mocne i po mokrym/sypkim albo jej trakcje zrywa albo nawet staje. Stąd albo 34/36... albo 30/32.

Za to druga część wypowiedzi bardzo cenna. Tak to tiagra (cały ten race jest na tiagrze). Mam wrażenie że fd-4700 od fd-6800 i starszej 105 to się nie różni długością ramienia - sprawdzę bo mam obie w domu. A Twoja to zapewne r7000 i tu faktycznie jest inaczej... będę miał to za uszami bo bym wtopił kupując nową w ciemno. Dzięki.

16 minut temu, SoloTM napisał:

Zależy w jakim terenie i od nogi.

Jak to na zawodach CX... "bez hardkoru" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 5800. BTW z tego co kojarzę, to w polskich internetach sporo było głosów, że w temacie kultury pracy przedniej przerzutki 5800/5801 wypada lepiej niż 7000 ale na własnej skórze nie sprawdziłem.

Ultegrę gs już masz? Bo w sumie jest ultegra rx, która jest do 34 a i grx w pełni kompatybilny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fd-6800 i fd-4700 mają identycznej długości ramiona. Nie bardzo to mogę pokazać na zdjęciach bo bo trudno jedną ręką robić zdjęcia a drugą przymiar ale o tak to powiedzmy wygląda:

received_361626438379257.jpeg

received_455782735394209.jpeg

Od osi obrotu ramienia do osi śruby w obu przypadkach jest ~50mm

Tak 6800gs mam, jakbym miał brać nową to tak, pewnie że bym brał ultegrę rx, albo i grx'a po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc co musisz kupić przewrotnie zaproponuję... 1x.

Na przód kupić blat SRAMa 40/42T - tak, SRAMa. Bo choć są np. banlessa czy wolftootha, to SRAMowski X-Sync można dostać sporo taniej.

Można nieco otwory na śruby w nim zeszlifować i pasuje wtedy do 4-ramiennej korby Shimano - sprawdzone w praktyce.

Do tego kaseta 11-42, przerzutka GRX 1x11 i gotowe (nie musisz kupować przedniej, a obecną możesz sprzedać). Będzie w ramach zakresu + w syfie na pewno łatwiej ogarnąć.

 

 

9O1A64H.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 6.11.2020 o 19:36, lukasamd napisał:

Patrząc co musisz kupić przewrotnie zaproponuję... 1x.

Na przód kupić blat SRAMa 40/42T - tak, SRAMa. Bo choć są np. banlessa czy wolftootha, to SRAMowski X-Sync można dostać sporo taniej.

Można nieco otwory na śruby w nim zeszlifować i pasuje wtedy do 4-ramiennej korby Shimano - sprawdzone w praktyce.

Do tego kaseta 11-42, przerzutka GRX 1x11 i gotowe (nie musisz kupować przedniej, a obecną możesz sprzedać). Będzie w ramach zakresu + w syfie na pewno łatwiej ogarnąć.

 

 

9O1A64H.jpg

lukasamd dużo trzeba rzeźbić z otworami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...