Skocz do zawartości

[napęd] manetka 12s działa z napędem 11s


Rekomendowane odpowiedzi

Większość zdrowych ludzi zaliczy ten mod do tych całkowicie bez sensu, ale w moim przypadku ma zastosowanie, a może komuś się przyda. Mam napęd 11s m8000 (łańcuch, kaseta 11-46) z przerzutką m8100 (ogólnie kompatybilną z powyższym). Musiałem zmienić manetkę, a że nie mam jeszcze funduszy na całą grupę XT M8100, a i tak chcę się na nią niedługo przesiąść, to trochę bez sensu było kupowanie SL-M8000. Zaryzykowałem i nabyłem manetkę 12 biegową XT, a jako, że mam hamulce na I-spec EV, to pasuje idealnie. Skoro kaseta 11s i 12s mają prawie taką samą grubość, to manetka 12s musi mieć krótszy uciąg linki, czyli należy skrócić ramię na przerzutce. Różnica jest na tyle mała, że wystarczy linkę puścić nie pośrednio przez wydrążenie w ramieniu przerzutki, ale bezpośrednio pod śrubę mocującą. W tym celu użyłem nieco dłuższej śruby, dałem na spód podkładki aby linka szła nieco powyżej ramienia i od góry jeszcze podkładkę pod łbem śruby. Dziś pojeździłem i działa jak z SL-m8000, tylko że czucie nowej manetki jest jakieś przyjemniejsze, może to ta guma... Jeśli ktoś przechodzi na napęd 12s, to może w ten sposób rozłożyć go na raty. 

 

bok.jpg

tył.jpg

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abdesignRozgryzłeś mnie :) Rozłożenie kosztów jest trochę naciągane, ale jak pomyślę, że łańcuch 120zł, kaseta 420zł, bębenek chińczyk do DT 130zł, zębatka przednia chińczyk ~100zł, to jednak trochę można to odwlec w czasie, tym bardziej że muszę jeszcze osprzęt szosowy zakupić. Jak bardzo lubię hamulce Shimano za ich siłę (BR-675), tak w niektórych sytuacjach np. wyścigowych przeszkadzała ta ich zero-jedynkowość. Zaszalałem i poszedłem w 8100 i faktycznie, jak piszą w testach, wyczuwalna jest lepsza modulacja. Trafiła się opcja złożenia koledze roweru, to odświeżam osprzęt  :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, a co tu jest do rozgryzania?

13 godzin temu, lukwycz napisał:

a jako, że mam hamulce na I-spec EV,

sam to napisałeś ;)

1 godzinę temu, lukwycz napisał:

Zaszalałem i poszedłem w 8100 i faktycznie, jak piszą w testach, wyczuwalna jest lepsza modulacja.

Ja mam wrażenie że pomiędzy moimi m785 a m9000 Zuzi jest już różnica w modulacji

 

PS. Kupiłeś szosową ramę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu kupiłem karbonowy frameset ze sztycą, ale jeszcze czekam na przesyłkę. Ile można bez normalnej szosy żyć?  W MTB sprawdziły mi się już 2 ramy z Chin, więc szosowa też będzie stamtąd. Liczę się z tym, że suport może nie będzie betonowo sztywny. Takie cudo:

http://www.tantancycling.com/index.php?_m=mod_product&_a=view&p_id=764

Główka bardzo wypłaszczona, ale przynajmniej but nie ociera o oponę i może nie zaliczę gleby stojąc na światłach szukając 3. punktu :) Opona max. niby 32 mm, ale słyszałem że wejdzie i 35.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...